Pás v aute si zrejme zapínaš úplne zle. Je len jeden správny spôsob
- Používanie bezpečnostného pásu je na Slovensku povinnosťou
- Aj napriek tomu ho nenosíme všetci
- V rizikových prípadoch nám však môže zachrániť život
- Používanie bezpečnostného pásu je na Slovensku povinnosťou
- Aj napriek tomu ho nenosíme všetci
- V rizikových prípadoch nám však môže zachrániť život
Bezpečnostné pásy vodiči nenávideli už od ich vynálezu. Dokonca sa šírili hoaxy, že byť pripútaný je ešte horšie, než jazdiť bez pásu. Podľa History sa ľudia búrili proti pásom ako proti diktatúre štátu, ktorá obmedzuje ich osobnú slobodu. Postupne sa však ukázalo, že pásy sú naozaj prospešné, aj keď aj dnes sa nájdu ľudia, ktorí si ho buď nezapínajú, alebo ho nosia totálne zle.
Podľa Nariadenia vlády Slovenskej republiky č. 554/2006 Z. z. o povinnom používaní bezpečnostných pásov a detských zadržiavacích zariadení vo vozidlách určitých kategórií je „prepravovaná osoba povinná pri sedení vo vozidle používať bezpečnostný systém, ktorý je k dispozícii“.
V roku 2016 policajti podľa portálu Noviny zistili až 16-tisíc prípadov, kedy vodič alebo spolujazdec nemali zapnuté bezpečnostné pásy. Nepripútaný človek sa stáva spoluzodpovedným za svoje zranenia a odškodné, na ktoré má nárok, bude podstatne nižšie.
„Dokonca môže nastať aj taká situácia, že poškodený úplne zodpovedá za škodu a vtedy nebude mať nárok absolútne na žiadnu náhradu škody,“ vysvetľuje právnik Milan Ficek.
Aj napriek nariadeniam a predpisom sa teda nájde veľa vodičov a cestujúcich, ktorí bezpečnostné pásy počas jazdy buď úplne ignorujú, alebo ich používajú nesprávne. Nezáleží na tom, či sedíte vpredu alebo vzadu, používanie bezpečnostného pásu slúži ako zníženie zranenia v dôsledku nečakanej nehody. Existuje len jeden spôsob, ako bezpečnostný pás používať správne, bezpečne a efektívne.
Pásy zachraňujú životy
Bezpečnostný pás slúži na uchytenie tela, ktoré je vďaka nemu v momente nehody alebo prudkého pribrzdenia pod kontrolou. Jeho použitie teda tiež slúži na ochranu hlavy a môže znížiť riziko smrti. Práve pás vodiča v istých prípadoch zachráni, pretože tvorí pomyselnú hranicu medzi životom a smrťou.
Svoje o tom vie Jillian White, ktorá v roku 2018 prežila automobilovú nehodu aj napriek zraneniu hlavy. Pre Fox13 prezradila, že ju od smrteľného zranenia delil len samotný pás. „Viem s istotou povedať, že pokiaľ by sme si s priateľom nezapli pásy, neprežili by sme.“
Plukovník Michael Rapich tvrdí, že by pás mali vodiči používať vždy a všade. „Netrvá to tak dlho a nie je to také nepohodlné alebo rušivé. Môže to byť jediná vec, ktorá človeku zachráni život.“
Podľa Wuling musí vodič počas šoférovania sedieť vzpriamene a mať oči rovnobežne so zadnou časťou sedadla. Znižovať by sa nemala ani poloha operadla sedadla, v opačnom prípade by pás (bezpečnostný) mohol pri nehode prejsť cez pás (časť tela), čo by mohlo privodiť vážne zranenie.
Bezpečnostný pás je teda dôležité umiestniť na hornú časť hrudníka a na oblasť stehna. Jeho správne používanie zaistí bezpečnú jazdu. Ak je pás prekrútený, ochrana nefunguje správne a v prípade nehody dôjde k veľkému tlaku na driek.
Pás v podpazuší a na krku či tehotné matky
Bezpečnostný pás teda musí mať vodič i spolujazdec na ramene, odkiaľ smeruje cez hrudník k oblasti stehna. Jeho používanie v podpazuší či na krku sa neodporúča a môže byť nebezpečné. Nemal by ísť cez brucho, teda cez hornú ani spodnú časť žalúdka.
Je jedno, či máš brucho pivné alebo tehotenské, pás cezeň ísť nesmie. Spodnú časť si umiestni tak, aby ti fixovala panvu, teda pod brucho.
Pásy sú navrhnuté spôsobom, aby vytvárali silu v páse a znemožnili vymrštenie tela počas nehody. Mali by byť tesne pod bokmi, pretože v prípade umiestnenia bezpečnostného pásu na bruchu hrozí jeho nesprávna funkcia a premrštenie tela s vážnym zranením.
Samostatnou kapitolou sú tehotné ženy, ktoré musia bezpečnostný pás používať primerane aktuálnej fáze tehotenstva. Postroj, ktorý by mali mať umiestnený cez prsia, by mal následne viesť k žalúdku. Odporúča sa jeho používanie na spodnej časti brucha, ale nemal by príliš priliehať k bruchu.
Bezpečnostný pás však funguje na 100 percent len v prípade, že „cvakne“, keď ho dobre zasunieme do vhodného zámku. Jeho správne používanie slúži na bezpečnejšiu prepravu nielen v aute, ale aj ďalších dopravných prostriedkoch.
Zdroje: epi.sk, Fox13, Noviny.sk, Wuling