Japonci majú vďaka tejto turbíne postarané o energiu na 50 rokov
- V ničivých tajfúnoch, ktoré pravidelne zmáčajú ostrovný národ sa dá nájsť aj svetlá stránka.
- V ničivých tajfúnoch, ktoré pravidelne zmáčajú ostrovný národ sa dá nájsť aj svetlá stránka.
Atsushi Shimizu ako prvý na svete vyvinul tajfúnovú veternú turbínu, určenú na využitie ohromnej energie búrok, ako jedinečného zdroja obnoviteľnej energie. Shimizu sa domnieva, že energia z jediného tajfúnu by mohla poháňať Japonsko pol storočia.
foto: haken.inte.co.jp
Množstvo kinetickej energie generovanej tajfúnom je obrovské. Atlantické oceánografické a meteorologické laboratórium odhaduje, že tajfún produkuje množstvo energie “ekvivalentné asi polovici celosvetovej elektrickej výrobnej kapacity.” Náročnou úlohou pre Shimizua a ďalších lovcov búrok, ktorí majú záujem o posilňovanie japonskej zelenej energie, je efektívne využitie tejto energie.
foto: gizmodo.com.au
Pred jadrovou katastrofou vo Fukušime v marci 2011 sa očakávalo, že do roku 2100 budú 60% japonskej energie vyrábať jadrové elektrárne. Ale ničivé zemetrasenie a cunami, ktoré zabili 19 000 ľudí a spôsobili roztavenie troch reaktorov boli škrtom cez rozpočet tohto plánu. Dnes Japonsko importuje približne 84% elektrickej energie a mnoho jeho jadrových reaktorov je odstavených, pretože krajina sa tomuto zdroju energie vyhýba.
foto: freshgadgets.nl
“Po celé desaťročia, Japonsko dovážalo veterné turbíny v európskom štýle, ktoré nie sú určené pre tajfúnové zóny a inštalovalo ich bez dôkladného zváženia – kvôli tomu sa takmer všetky pokazili,” cituje CNN Shimiza. V dôsledku toho sa japonská vláda zamerala na solárnu energiu a vidieť solárne panely na domoch v mestách nie je nič nezvyčajné. “Ale pokiaľ ide o energiu, má Japonsko k dispozícií oveľa viac veternej energie, než solárnej, len jednoducho nie je využitá,” cituje CNN Shimiza.
V roku 2013, Shimizu nechal svoju prácu, založil firmu Challenergy, a vyhral financovanie pre vytvorenie veternej turbíny, ktorá dokáže odolať tajfúnom. Shimizu a jeho tím urobil dve zásadné zmeny v dizajne bežných veterných turbín. Ako prvé navrhol všesmerovú vertikálnu os, ktorá je schopná odolať nepredvídateľnému japonskému vetru. Potom začlenil do dizajnu Magnusov efekt – bočnú silu, ktorá spôsobuje, že sa rotujúci objekt odchýli od priameho smeru. Magnusov efekt ponúka výbornú úroveň kontroly nad lopatkami turbíny. Utiahnutím stredovej tyče, môžu inžinieri nastaviť rýchlosť lopatiek, aby zabezpečili, že sa počas búrky nevymknú kontrole.
Keď tím Challenergy v júli 2015 naposledy simuloval ich vynález, dosiahol 30% účinnosť. Klasické veterné turbíny typicky dosiahujú 40% účinnosť, ale nedokážu fungovať v tajfúne. V júli bol prvý prototyp umiestnený v Okinawe. Teraz potrebuje tím Challenergy otestovať účinnosť ich výtvoru v počas skutočného tajfúnu.
foto: charged.io
zdroj: cnn.com, zdroj titulnej fotografie: cnn.com/haken.inte.co.jp
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko