Ľudstvo je na prahu skazy. Podľa hodín súdneho dňa nás od apokalypsy delia sekundy

  • Hodiny súdneho dňa ukazujú historicky najmenej času do zániku
  • Upozorňujú na viaceré faktory z posledného roka
Doomsday clock, Hodiny súdneho dňa ukazujú 90 sekúnd do polnoci. Výbuch sopky, explózia, koniec sveta
TASR/AP, Patrick Semansky Unsplash/Caitlin Wynne
  • Hodiny súdneho dňa ukazujú historicky najmenej času do zániku
  • Upozorňujú na viaceré faktory z posledného roka

Náš svet sa priblížil ku katastrofe. Od zániku nás delí rekordne najmenej času. Takto sa dá vnímať zmena údajov v meradle známom ako „Doomsday Clock“, teda „Hodiny súdneho dňa“. Ide o metaforické meradlo riadiace sa výzvami, s ktorými sa musí ľudstvo vysporiadať.

Autorom hodín je nezisková organizácia s názvom Bulletin of the Atomic Scientists. Tá na svojom webe uvádza, že v utorok nastavili hodiny na čas ukazujúci 90 sekúnd pred polnocou – zánikom. Upozornilo na to aj rádio WSIU.

Za túto zmenu sa zaslúžila najmä ruská invázia na Ukrajinu a zvýšené riziko jadrovej vojny. Nejde však o jediný faktor. Hodiny svoj čas zmenili aj pre pokračujúce hrozby spôsobené klimatickou krízou a rozpadom globálnych noriem. Môže za to i zánik inštitúcií potrebných na zmiernenie rizík spojených s pokrokovými technológiami a biologickými hrozbami.

„Žijeme v dobe bezprecedentného nebezpečenstva a čas Hodín súdneho dňa túto realitu odráža. 90 sekúnd do polnoci je najbližšie k polnoci od prvého nastavenia hodín. Je to rozhodnutie, ktoré naši experti neberú na ľahkú váhu. Vláda USA, jej spojenci v NATO a Ukrajina majú množstvo možností na dialóg. Vyzývame lídrov, aby všetky preskúmali naplno a zistili, ako dokážu hodiny od polnoci vzdialiť,“ uviedla Rachel Bronsonová, generálna riaditeľka Bulletin of the Atomic Scientists.

Zmena nastavenia hodín pred troma rokmi

Vedci stojaci za Hodinami súdneho dňa ich používajú, aby upozornili ľudstvo na hrozby zvnútra – nebezpečenstvá, ktorým čelíme v dôsledku našich vlastných technológií.

Hodiny vyvolali rozruch aj v roku 2020. Vtedy ich odborníci nastavili na čas ukazujúci 100 sekúnd do polnoci a po prvýkrát sa slávne hodiny znížili na sekundy a nie na minúty. Vedci z Bulletinu vtedy tvrdili, že sme „na prahu skazy“.

V ďalších rokoch sa čas na hodinách nemenil. Stalo sa tak až v utorok 24. januára 2023.

„Hodiny súdneho dňa bijú na poplach pre celé ľudstvo. Sme na pokraji priepasti. Naši lídri však nekonajú dostatočne rýchlo a nezaisťujú nám mierovú a obývateľnú planétu,“ uviedla Mary Robinsonová, bývalá vysoká komisárka OSN pre ľudské práva.

„Veda má vo veci jasno, chýba však politická vôľa. Ak chceme odvrátiť katastrofu, musí sa to v roku 2023 zmeniť. Čelíme viacerým existenčným krízam, lídri musia krízovo rozmýšľať,“ dodala.

Ruská hrozba

Veľká časť utorňajšieho oznámenia sa sústredila na Rusko a Putinovu hrozbu použitia jadrových zbraní či jeho odmietnutie akceptovať čokoľvek iné ako víťazstvo na Ukrajine.

„Aj keď sa na Ukrajine vyhýbajú používaniu jadrových zbraní, vojna spochybnila jadrový poriadok. Malo ísť o systém dohôd a porozumení, na ktorom sa pracovalo viac ako šesť desaťročí za účelom obmedziť nebezpečenstvo jadrových zbraní,“ vysvetľuje profesor verejnej politiky Steve Fetter.

Fetter tiež poznamenal, že USA, Rusko a Čína pracujú na modernizácii svojich arzenálov.

Zdroje: Bulletin of the Atomic Scientists, WSIU

Najnovšie videá

Trendové videá