Absolútna vojna na prokuratúre: Za všetko môže Žilinkovo narábanie s paragrafom 363

  • Prokurátori Úradu špeciálnej prokuratúry sa obuli do používania paragrafu 363
  • Prokurátorom sa nepáči odlišné hodnotenie výpovedí svedkov zo strany GP
  • Generálna prokuratúra reaguje na kritiku prokurátorov
Maroš Žilinka, Daniel Lipšic
Maroš Žilinka, Daniel Lipšic TASR/Michal Svítok, TASR/Martin Baumann
  • Prokurátori Úradu špeciálnej prokuratúry sa obuli do používania paragrafu 363
  • Prokurátorom sa nepáči odlišné hodnotenie výpovedí svedkov zo strany GP
  • Generálna prokuratúra reaguje na kritiku prokurátorov

To, čo sa dnes odohralo na Úrade špeciálnej prokuratúry, si Slovensko nepamätá. Piati prokurátori Úradu špeciálnej prokuratúry na čele so špeciálnym prokurátorom Danielom Lipšicom vystúpili v stredu na tlačovej konferencii. Tá bola ostrou reakciou na používanie paragrafu 363, ktorým generálny prokurátor už viackrát zrušil obvinenia v ostro sledovaných kauzách.

Vystúpenie prokurátorov vyzeralo ako križiacke ťaženie proti nepriateľovi. Hneď na úvod sa totiž prokurátor ÚŠP Ladislav Masár pustil do využitia paragrafu 363 v kauze bývalého šéfa SIS Vladimíra Pčolinského, ktorý v relácii Na stope s Ivanom Megom povedal: „Bol by som nerád, aby sa špeciálna prokuratúra zmenila na úrad špinavej propagandy.“ Reagoval tak na znovuobvinenie v kauze úplatku, ktoré mu predtým generálny prokurátor postupom paragrafu 363 zrušil.

„Bolo nám vytýkané, že svedkovia boli vypočúvaní, hoci boli podozriví, a teda nemali mať postavenie svedka. V inej veci zaujal prokurátor generálnej prokuratúry úplne opačný názor. Konštatoval, že nie je možné vypočuť inak než ako svedka,“ reagoval na odlišné rozhodnutia generálnej prokuratúry Ladislav Masár.

Podotkol, že bol až do júna 2021 prokurátorom trestného odboru generálnej prokuratúry. Tento odbor má na starosti posudzovanie zákonnosti postupu počas vyšetrovania.

Aj keď mal podľa neho prokurátor slabý dôkazný stav, tak on ako človek, ktorý postup vyhodnocoval, nikdy nadriadeným nenavrhoval, aby rozhodnutie zrušili. „Je v kompetencii dozorového prokurátora, či skutkový stav postačuje na vznesenie obvinenia, alebo nie. Vždy mi to bolo odsúhlasené zo strany vedenia,“ opísal spôsob fungovania v čase, keď pracoval na generálnej prokuratúre.

Na snímke sprava prokurátor Matúš Harkabus, riaditeľ odboru ekonomickej kriminality Ondrej Repa, špeciálny prokurátor Daniel Lipšic, riaditeľ odboru všeobecnej kriminality Vladimír Kuruc a prokurátor Ladislav Masár
zdroj: TASR - Michal Svítok: Na snímke sprava prokurátor Matúš Harkabus, riaditeľ odboru ekonomickej kriminality Ondrej Repa, špeciálny prokurátor Daniel Lipšic, riaditeľ odboru všeobecnej kriminality Vladimír Kuruc a prokurátor Ladislav Masár

Dôvodnosť rušiť právoplatné uznesenia je podľa neho len vtedy, „ak napadnuté procesné rozhodnutie bolo vydané v hrubom rozpore s dôkaznou situáciou, alebo je výsledkom nezákonného postupu“. Nemal by podľa jeho slov vydávať podriadeným prokurátorom negatívne pokyny.

Lipšic poukázal na zarážajúci postup generálnej prokuratúry

Špeciálny prokurátor Daniel Lipšic zas poukázal na podľa neho úplne zarážajúci postup prokurátorky generálnej prokuratúry. „Nerozumiem, ako je možné, že v profilových kauzách, keď Úrad špeciálnej prokuratúry podá obžalobu na súd, prokurátorka generálnej prokuratúry napíše na súd, aby obžaloba bola odmietnutá. To je práca obhajoby,“ opísal konkrétny prípad zo súdnej siene Daniel Lipšic.

„Môj názor je, že sa v mnohých rozhodnutiach podľa paragrafu 363 Trestného poriadku aplikujú iné pravidlá a iné právne názory. Iné je to v kauzách, kde figurujú vplyvné osoby spoločenského a podnikateľského prostredia a iné je to v kauzách, kde figurujú iné osoby, ktoré takýto vplyv a postavenie nemajú,“ nechal sa počuť Daniel Lipšic a otvorene hovoril o dvojkoľajnosti rozhodovania generálnej prokuratúry v rôznych kauzách.

Žilinka: Informácie sú nepravdivé

Na tvrdenia Daniela Lipšica o postupe prokurátorky generálnej prokuratúry, ktorá mala písať súdu zareagoval prostredníctvom svojho hovorcu generálny prokurátor.

„Generálna prokuratúra SR musí ako nepravdivé odmietnuť tvrdenie špeciálneho prokurátora, že by prokurátorka Generálnej prokuratúry SR napísala na súd v nejakej veci, aby bola obžaloba vrátená a odmietnutá,“ napísal pre Startitup hovorca Maroša Žilinku Dalibor Skladan. 

Odlišné hodnotenie výpovedí svedkov

Riaditeľ odboru ekonomickej kriminality na Úrade špeciálnej prokuratúry Ondrej Repa reagoval na štatistiku v počte použitia paragrafu 363 za minulý rok, ktorú zverejnil generálny prokurátor na začiatku roka.

Zo štatistiky vyšlo, že generálna prokuratúra použila paragraf 363 menej ráz ako v minulosti. „Polemika o aplikovaní ustanovenia paragrafu 363 by sa nemala viesť o počte, ale o spôsobe,“ povedal pred novinármi prokurátor ÚŠP Ondrej Repa.

Repa podotkol, že pokladá rozhodnutie o zrušení obvinenia v kauze Mýtnik ako mimoriadne prísne. Podľa neho ide o to, či sú rozpory svedeckých výpovedí, ktoré hodnotila generálna prokuratúra, také zásadné, že negujú celú podstatu obvinenia.

Problém bol podľa neho v tom, že u toho istého svedka bola výpoveď hodnotená ako dostatočná a pri inom nie. Niektorí obvinení už podľa Repu prestali podávať sťažnosti voči obvineniu a už sa priamo obracajú na generálnu prokuratúru s návrhom podľa 363. „To však má byť mimoriadny opravný prostriedok,“ reagoval prokurátor Repa.

Kauza Borguľa

Prokurátorovi Matúšovi Harkabusovi sa nepozdávajú zvýšené nároky generálnej prokuratúry na uznesenia o vznesení obvinenia. Tie majú potom podľa neho vplyv na dĺžku konaní.

Matúš Harkabus reagoval na kauzu Martina Borguľu, ktorému generálna prokuratúra zrušila trestné stíhanie. „Aj keby to bolo zinscenované, aj tak si myslím, že u tej osoby údajne podplácajúceho sa nemôže jednať o poškodeného,“ povedal prokurátor Harkabus v reakcii na rozhodnutie generálnej prokuratúry s tým, že v tomto prípade nehrozil Borguľovi drakonický trest.

„Keby sme dospeli do stavu súdneho konania, môj návrh trestu by pre nátlak zo strany ďalších obvinených bol peňažný trest,“ reagoval prokurátor Harkabus a v súvislosti s používaním paragrafu 363 podotkol: „Nejaká brzda pred nezákonným trestným konaním určite má byť. Je však otázka, či má byť konštruovaná tak skoro a či má mať také následky, aké teraz má.“

Vysoká úspešnosť Úradu špeciálnej prokuratúry

Prokurátori špeciálnej prokuratúry sa na tlačovej konferencii nechali počuť, že tým, kto má ich prácu hodnotiť, je súd. „Kritika špeciálnej prokuratúry by bola legitímna, ak by nám padali obvinenia na súdoch. Tam máme 94-percentnú úspešnosť,“ spravil odpočet úspechov špeciálny prokurátor Daniel Lipšic.

Žilinka reaguje na tvrdenia prokurátorov

„Generálna prokuratúra SR nebude viesť prostredníctvom médií názorovú polemiku s Úradom špeciálnej prokuratúry, ktorý je jej osobitnou súčasťou,“ napísal hovorca generálnej prokuratúry Dalibor Skladan s tým, že v tejto súvislosti treba poukázať aj na názor vyslovený Najvyšším správnym súdom SR v rozhodnutí o disciplinárnom previnení špeciálneho prokurátora zo dňa 20. 05. 2022.

„Stav, keď podriadený prokurátor mediálne kritizuje nadriadeného prokurátora alebo vyjadruje nesúhlas s jeho rozhodnutím v konkrétnej, prípadne ešte právoplatne neskončenej veci, je neúnosný a zneisťuje verejnosť vo vzťahu k funkčnosti prokuratúry a zákonnosti jej rozhodovania. Za zákonné sa totiž považuje to rozhodnutie, ktoré bolo v prípade inštančného postupu vydané nadriadeným prokurátorom,“ zaslal v reakcii na tlačovú konferenciu prokurátorov Úradu špeciálnej prokuratúry názor Najvyššieho správneho súdu SR pre Startitup Dalibor Skladan.

Najnovšie videá

Trendové videá