Najhoršie je pred nami. Slovensko čaká chrípkové peklo, aké tu nebolo, varujú odborníci
- Druhý vrchol chrípkovej epidémie sme ešte nedosiahli
- Ako sa pred chorobami chrániť?
- Druhý vrchol chrípkovej epidémie sme ešte nedosiahli
- Ako sa pred chorobami chrániť?
Ak si si myslel, že obdobiu upchatého nosa, malátnosti, kašľu či únavy už odzvonilo, tak si na omyle. Druhý vrchol chrípkovej epidémie ešte neprišiel. Odborníci informujú, že celú situáciu pre pacientov ešte komplikuje nedostatok liekov. V tlačovej správe o tom informoval doktor Ladislav Lužinský z ambulancie infektológie Nemocnice AGEL Zvolen, informuje SITA.
Chrípkové vírusy
Od roku 2020 je výskyt bežných vírusových infekcií z epidemiologického hľadiska „manažovaný“ pandémiou Covid-19. Jesenné a zimné virózy ustúpili aj zriedkavejšími biologickými odbermi. Aj v roku 2023 sú časté infekcie spôsobené koronavírusom, no prichádza obdobie chrípkových ochorení s možnou superinfekciou s tzv. atypickými baktériami, ako mykoplazmy a chlamýdie.
V zimnom období sa najčastejšie vyskytuje respiračný synciciálny vírus, adenovírusy, rinovírusy a iné. Z chrípkových vírusov sa najčastejšie vyskytuje typ A, menej typ B a zriedkavo typ C. Najťažší priebeh má ochorenie vírusom typu A. Z Ameriky prichádza nový subvariant omikron koronavírus nazývaný aj Kraken. Odborníci očakávajú chorobnosť, ako pri nástupe pandémie v roku 2020.
Pomôže vetranie, zdravá strava či dostatok vitamínov
Lekári odporúčajú zdravú stravu, dostatok vitamínov C, D, E, selén, zinok a dostatok nenasýtených mastných kyselín obsiahnutých v jedle a zaočkovať sa proti chrípke. Dôležité je vetranie miestností, hygiena rúk a dezinfikovanie kontaminovaných plôch. Taktiež netreba zabúdať na dlhší pobyt na čerstvom vzduchu, oddych a nerušený spánok.
Očkovanie proti chrípke sa odporúča zdravotníckym pracovníkom, ľuďom nad 59 rokov, pacientom s chronickými ochoreniami srdca, pľúc a metabolickými ochoreniami a osobám s oslabenou imunitou.
Ešte sme nedosiahli druhý vrchol epidémie
Chrípková sezóna začína od 40. kalendárneho týždňa a pretrváva do 18. kalendárneho týždňa nasledujúceho roku. Pre aktuálnu sezónu 2022/2023 je oficiálne od začiatku októbra až do začiatku mája.
Pandémia covidu je na ústupe a začínajú sa prejavovať bežné ochorenia, akými sú chrípka a chrípke podobné. Všeobecní lekári pre dospelých a deti by mali viac testovať pacientov na chrípku, hlásiť infekčné ochorenia ARO (akútne respiračné ochorenia) a CHPO (chrípka a chrípke podobné ochorenia).
Doktor Lužinský odporúča nosiť respirátory v preplnenej MHD, v obchodoch a pri hromadných podujatiach. Nosenie respirátoru je povinné v zdravotníckych zariadeniach, zariadeniach sociálnych služieb, v čakárňach a ambulanciách a v lekárňach.
Slovensko má nedostatok liekov, no čoskoro by sa to mohlo zlepšiť
O situácii, že Slovensko má nedostatok liekov, sa hovorí už niekoľko mesiacov. Nedávno sme ťa informovali, že nielen Slováci, ale aj Česi bojujú s nedostatkom liekov. Táto situácia by sa u nás mohla už čoskoro zlepšiť, a to v marci tohto roka.
Aktuálne naďalej chýbajú najmä antibiotiká a lieky na tlmenie teploty či bolesti. Vo štvrtok (26.1.) o tom informovali zástupcovia Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR a generálny riaditeľ Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) Peter Potúček, informuje TASR.
Rezort aj ŠÚKL zdôraznili, že plne využívajú všetky kompetencie na reguláciu situácie. „Nedostupnosť liekov je téma, ktorá nám nie je ľahostajná, preto sme absolvovali stretnutia s kľúčovými partnermi z externého prostredia,“ uviedol štátny tajomník rezortu Róbert Babeľa.
Podľa Potúčka sú z hľadiska dodávok liekov vyhliadky optimistické. „Očakávame tiež zlepšenie epidemiologickej situácie,“ skonštatoval. Zdôraznili, že situácia s dostupnosťou liekov je bezprecedentná, no nie kritická. „Stále máme aj na Slovensku také dodávky a flexibilitu cez rôzne nástroje, že to nie je o tom, že by pacientov nebolo čím liečiť,“ uzavrel Potúček.
Zdroje: SITA, TASR, Archív Startitup