Na Slovensko sa rúti Nicolas. Prinesie drsnú snehovú fujavicu a kopy snehu
- Zmena poveternostných podmienok znepríjemní život aj Slovákom
- Silným vetrom to nekončí
- Na pozore by sa mali mať predovšetkým obyvatelia Žilinského kraja
- Zmena poveternostných podmienok znepríjemní život aj Slovákom
- Silným vetrom to nekončí
- Na pozore by sa mali mať predovšetkým obyvatelia Žilinského kraja
Na územie Slovenska sa blížni nepriaznivé zimné počasie, ktoré bude mať na svedomí hlboká tlaková níž. Stred tejto oblasti nízkeho tlaku vzduchu, ktorá dostala pomenovanie „Nicolas“, sa bude nachádzať nad Škandináviou.
Pôjde o významnú zmenu poveternostných podmienok, ktorá už do Európy prinesie už na úplnom začiatku týždňa zasnežené, upršané a výrazne veterné počasie, ktoré bude komplikovať život aj Slovákom.
Vietor o rýchlosti 100 km/h
Tlak v strede tejto tlakovej níže bude podľa iMeteo klesať až na úroveň 960 hPa. Nad východným Atlantikom bude zároveň mohutnieť tlaková výš, ktorá sa bude tiahnuť až nad Alpy a tlak v jej strede bude prevyšovať hodnotu 1030 hPa.
Výsledkom týchto dvoch tlakových útvarov bude vznik výrazného tlakového gradientu, ktorý vyústi v silný vietor. Ten už v pondelok ráno pocítia ľudia neďaleko Severného mora, teda obyvatelia Beneluxu, Nemecka, ale aj Poľska.
Slovensko pocíti silu tohto vetra v pondelok na poludnie. Ten však bude postupne silnieť a k najsilnejším nárazom by malo dôjsť v noci z pondelka na utorok. Silný vietor bude konfrontovať celé územie Slovenska, predovšetkým západné Slovensko a horské oblasti.
Zatiaľ, čo by mal vietor dosiahnuť rýchlosť až 70 km/h, v horách by mohlo ísť až o silu v rýchlosti 100 km/h.
Vietor, zrážky a snehová fujavica
Tlaková níž Nicolas prinesie na Slovensko okrem silného vetra aj výdatné zrážky. Príchod prvej vlny dažďa sa očakáva spolu s vetrom, teda už v pondelok počas dňa. Na celom území sa očakáva aj sneženie, s výnimkou západného Slovenska, kde by malo dôjsť k prevažnému dažďu či zmiešaným zrážkam.
Výrazné sneženie možno očakávať v Žilinskom kraji, na severe Prešovského kraja a v oblasti Vysokých Tatier. Na týchto troch miestach sa bude prejavovať takzvaný náveterný efekt, ktorý spôsobuje zväčšovanie oblačnosti a podieľa sa na zosilňovaní zrážok.
Od pondelkového poludnia sa v spomínaných oblastiach Slovenska očakáva trvalé a výrazné sneženie, ktoré by malo pretrvať až do utorkového večera.
Na severe by malo napadnúť okolo 5 centimetrov snehu, avšak v horských oblastiach Žilinského kraja by mohlo pribudnúť až 20 centimetrov. Keďže okrem sneženia hrozí aj silný vietor, predovšetkým v Žilinskom kraji sa bude tvoriť snehová fujavica.
Silný vietor a nízke teploty predstavujú riziko pre pacientov s cievnym ochorením. Chladné počasie ohrozuje aj malé deti, ktoré nemajú dostatočnú schopnosť tepelnej regulácie. Do tejto rizikovej skupiny možno zaradiť aj seniorov a ľudí bez domova.
Na zvýšenú opatrnosť upozornil Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) Bratislava na Facebooku, pričom apeluje, aby sa ľudia teplo obliekali a vyhýbali sa vdychovaniu studeného vzduchu.
SHMÚ varuje pred nákladom snehu
V nasledujúcom týždni očakávajú meteorológovia výraznejšiu snehovú nádielku na severe Slovenska. Nasnežiť môže najmä od stredných polôh v Žilinskom kraji a čiastočne aj na krajnom severe až východe Prešovského kraja. Predpokladajú tiež výraznú zmenu poveternostnej situácie. Na sociálnej sieti o tom informuje Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ), informuje TASR.
V nížinách je podľa SHMÚ pravdepodobnosť výraznejšej snehovej nádielky malá, pretože teplota tam dosiahne sedem až osem stupňov Celzia, a to najmä na juhozápade.
„Zrážky budú skôr dažďové, prípadne zmiešané, prípadne v noci a pri výdatnejších prehánkach aj snehové, no väčšinou nie trvalé,“ uviedli meteorológovia. Situácia sa však môže trochu zmeniť a snehové zrážky sa môžu podľa nich posunúť viac na východ alebo na západ.
Dôsledkom zmeny počasia je podľa SHMÚ výrazná prestavba tlakových útvarov nad Európou. „Hlboká a postupne aj rozsiahla tlaková níž sa sponad Nórskeho mora presunie nad Škandináviu a stane sa riadiacim tlakovým útvarom. Po jej okraji k nám bude od severozápadu prúdiť vlhký morský vzduch, v ktorom cez našu oblasť v priebehu budúceho týždňa prejdú viaceré atmosférické fronty,“ priblížili meteorológovia. Zároveň sa severne od nášho územia budú na východ až juhovýchod presúvať a prehlbovať aj ďalšie podružné tlakové níže.
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality
Zdroje: iMeteo.sk, Facebook/Regionálny úrad verejného zdravotníctva Bratislava hl.m., TASR