Epická zelená kométa je tu: Od najbližšieho bodu k Zemi ju delia hodiny, mnohí ju uvidia aj voľným okom

  • Nedávno objavená zelenú kométa sa priblížila k Zemi prvýkrát po 50 000 rokoch
  • Naši potomkovia ju už vidieť nebudú
Ďalekohľad a zelená kométa
Ilustračný obrázok Pixabay/sweetlouise, Flickr/NASA's Marshall Space Flight Center
  • Nedávno objavená zelenú kométa sa priblížila k Zemi prvýkrát po 50 000 rokoch
  • Naši potomkovia ju už vidieť nebudú

Priprav sa na mimoriadne vesmírne divadlo. Po prvý raz od doby ľadovej sa v januári 2023 priblížila k Zemi zelená kométa s názvom C/2022 E3 (ZTF). Ako informuje portál Astro-novinky, najlepšie viditeľná je od druhej polovice januára do prvej polovice februára.

V priebehu noci bude kométa veľmi vysoko nad oblohou a takmer mesiac bude cirkumpolárna, teda vôbec nezapadne za obzor. Podľa portálu Nové Správy bude vesmírny útvar najbližšie k Zemi (42,5 miliónov kilometrov) dňa 1. februára. Presne v tomto čase dosiahne aj maximálnu jasnosť (5 mag), čím bude na hranici pozorovateľnosti voľným okom.

Pozorovacie podmienky

Tento unikátny kozmický návštevník sa vráti k blízkosti našej planéty najbližšie dňa 1. februára. Neškodná kométa bude podľa portálu Aljazeera viditeľná na jasnej severnej nočnej oblohe pomocou väčších a menších ďalekohľadov. 

Veľmi pravdepodobná je aj možnosť, že ju budeme môcť pozorovať aj voľným okom, no iba v najtemnejších kútoch severnej pologule. Do 10. februára bude kométa blízko Marsu, čo je vynikajúci orientačný bod. 

Kométa bude prelietavať blízko súhvezdia Žirafy nad Veľkým vozom. Jej presnú aktuálnu polohu môžeš sledovať na stránke The Sky Live. Počas svojho maximálneho priblíženia k Zemi dosiahne až 5. hviezdnu veľkosť, teda ju bude možné pozorovať na tmavej oblohe ďaleko od miest. 

V tomto čase bude kométa viditeľná celú noc. V druhej polovici noci zasa vystúpi vysoko, teda jej pozorovacie podmienky budú naozaj veľmi dobré, pričom pre Stredoeurópana budú takmer ideálne.

Vášniví pozorovatelia hviezd na južnej pologuli si budú musieť na letmý pohľad počkať až do budúceho mesiaca. 

Zelená žiara 

Podľa informácií portálu Science Alert prešla zelená kométa naposledy vnútornou slnečnou sústavou približne pred 50 000 rokmi.

Rovnako ako aj ostatné iné kométy, aj ZTF má ohromujúci zelený odtieň, aj keď to pozorujúcim nemusí tak na prvý pohľad pripadať. 

Jej tajomstvo spočíva v molekule nazývanej dvojatómový uhlík C2, ako informoval už v nedeľu na Twitteri profesor chémie na Univerzite v Novom Južnom Walese Timothy Schmidt, ktorý sa zaoberá štúdiom tohto objavu. 

Keď sa kométa približuje k Slnku, teplo premieňa ľad na plyn a formuje okolo nej atmosféru nazývanú kóma. Ak je táto atmosféra bombardovaná žiarením zo Slnka, molekuly na báze uhlíka sa v oblaku roztrhajú. Následne tak vytvoria C2 nestabilnú molekulu, ktorá sa ľahko „vzruší“.

Toto znamená, že molekula môže následne absorbovať časť svetla zo slnka vo forme fotónu a uviesť ju do „excitovaného stavu“. Molekula ale robí všetko pre to, aby sa vrátila späť do neutrálneho stavu. Aby sa tak ale stalo, uvoľňuje fotón, aby sa mohla uvoľniť časť energie zo svetla. Celý tento proces sa nazýva fluorescencia. 

Presne vtedy, keď sa uvoľní C2, spomínaný fotón vypustí zelené svetlo. 

Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko

Zdroje: Science Alert, Aljazeera, The Sky Live, Astro-novinky.eu, novespravy.sk

Najnovšie videá

Trendové videá