Aj keby za dverami priamo umieralo zviera, nemôžu otvoriť. Ochranári žiadajú o dôležitú zmenu
- V súčasnosti môže byt, v ktorom je zviera, otvoriť iba veterinárny inšpektor
- Tím Zvierací ombudsman chce preto zmeniť zákon
- V súčasnosti môže byt, v ktorom je zviera, otvoriť iba veterinárny inšpektor
- Tím Zvierací ombudsman chce preto zmeniť zákon
V zúboženom stave, podvyživené a v strese – takýto bol pohľad na psíkov po otvorení opusteného bytu. Navyše bolo z bytu ešte niekoľko dní počuť hlasné náreky zvierat a citeľný bol aj zápach.
Keď dostal tím Zvieracieho ombudsmana na Zelenej linke MŽP SR žiadosť o pomoc psíkom, ktorí zostali v byte ich majiteľky zavretí niekoľko dní, okamžite sa skontaktovali s políciou i Regionálnou veterinárnou a potravinovou správou (RVPS) v Bratislave.
Ukázalo sa, že dostať sa do bytu po zosnulej majiteľke nie je vôbec také jednoduché. Slovenský zákon totiž nemyslí na situáciu (a pritom vôbec nie zriedkavú), že po zosnulom môžu v domácnosti zostať bezmocné zvieratá, ktoré budú potrebovať pomoc.
Polícia už nebude zachraňovať len ľudí, ale aj zvieratá
Podľa aktuálne platnej legislatívy môže otvoriť byt, v ktorom sa nachádza zviera odkázané na pomoc, len veterinárny inšpektor. Polícia túto právomoc v súčasnosti nemá. V spolupráci s RVPS v Bratislave sa iniciatíve napokon podarilo dostať k zvieratám a umiestniť ich dočasne do útulku Slobody zvierat. Momentálne sú už v Štátnej karanténnej stanici v Martine v dočasnej náhradnej starostlivosti, kde musia byť umiestnené počas prebiehajúceho dedičského konania.
Tento prípad opätovne potvrdil nutnosť zmeny, na ktorú Zvierací ombudsman upozorňuje dlhodobo. Ministerstvu vnútra bezprostredne po záchrane psíkov adresovali pripomienky k návrhu zákona o obecnej polícii.
Podľa návrhu tak bude obecná polícia, v prípade, že nie je možné zabezpečiť veterinárneho inšpektora, oprávnená vstúpiť do bytu, domu alebo na pozemok v akútnom prípade ohrozenia a ochrany zvieraťa, nielen človeka ako doteraz. Obecná polícia má, okrem iného, aj najčastejšie skúsenosti s túlavými zvieratami.
„V prípadoch, kedy ide zvieraťu o život alebo je vážne ohrozené jeho zdravie, je kľúčový čas a rýchlosť. Preto je dôležité, aby v prípade, že sa veterinárny inšpektor nevie rýchlo dostaviť na miesto, mala túto možnosť obecná alebo mestská polícia. Kompetentní musia mať právomoc vstúpiť do obydlia, ak vec neznesie odklad, aj bez súhlasu vlastníka. O túto zmenu sa snažíme,“ konštatuje iniciatíva Zvierací ombudsman.
Možné zmeny štyroch ustanovení
Občianske združenie Fallopia a Aliancia združení na ochranu zvierat, o. z., pod ktorými iniciatíva Zvierací ombudsman funguje, adresovala ministerstvu vnútra nasledovné pripomienky k návrhu zákona o obecnej polícii a o zmene a doplnení niektorých zákonov, predloženom Ministerstvom vnútra Slovenskej republiky do medzirezortného pripomienkového konania (LP/2022/858):
1. Ustanovenie § 15 ods. 1 sa mení nasledovne: „Ak je dôvodná obava, že je ohrozený život alebo je vážne ohrozené zdravie osoby, ohrozený život alebo ochrana zvieraťa alebo ak hrozí závažná škoda na majetku a vec neznesie odklad, je príslušník obecnej polície oprávnený otvoriť byt, vstúpiť do bytu a vykonať potrebné opatrenia na odvrátenie hroziaceho nebezpečenstva.“
2. Ustanovenie § 15 ods. 2 sa mení nasledovne: „Na otvorenie bytu a na vykonanie úkonov podľa odseku 1 je príslušník obecnej polície povinný zabezpečiť prítomnosť nezúčastnenej osoby; nemusí tak urobiť, ak vec neznesie odklad a je bezprostredne ohrozený život alebo zdravie osoby, život alebo ochrana zvieraťa alebo bezprostredne hrozí závažná škoda na majetku.“
3. Ustanovenie § 15 ods. 4 sa mení nasledovne: „Otvorenie bytu nesmie sledovať iný záujem než ochranu života alebo zdravia osoby, života alebo ochrany zvieraťa alebo ochranu majetku.“
4. Ustanovenie § 17 ods. 2 sa mení nasledovne: „Príslušník obecnej polície je oprávnený zastavovať vozidlá alebo prikázať im smer jazdy, ak je to nevyhnutné na zabezpečenie miesta, na ktorom došlo k protiprávnemu konaniu, ak je to v záujme ochrany života a zdravia osôb, života alebo ochrany zvieraťa, ochrany majetku alebo ak to vyžaduje bezpečnosť a plynulosť cestnej premávky.“
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko
Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.