Fanúšikovia keto diét budú zdesení: Tučná strava nám doslova paralyzuje mozgové bunky

  • Vysokotučná diéta môže narušiť schopnosť mozgu regulovať príjem kalórií
  • Konkrétne bunky kvôli tomu znecitlivejú a nedokážu reagovať
jedlo, kalórie
Ilustračný obrázok Unsplash/farhard
  • Vysokotučná diéta môže narušiť schopnosť mozgu regulovať príjem kalórií
  • Konkrétne bunky kvôli tomu znecitlivejú a nedokážu reagovať

Množstvo tuku v strave je potrebné obmedzovať z viacerých dôvodov a nová štúdia prichádza s ďalším, ktorý súvisí so stravovacími návykmi pri snahe schudnúť. Takzvaná vysokotučná diéta, teda diéta s vysokým obsahom tukov, môže narušiť schopnosť mozgu regulovať príjem kalórií.

V pozore by mali byť najmä fanúšikovia nízkosacharidových diét, ako je napríklad keto či Atkinsova diéta.

Vedci počas testov tejto diéty na potkanoch zistili, že sa ich signálna dráha po dlhšom období prijímania stravy s vysokým obsahom tuku naruší a prestane regulovať spotrebu kalórií tak, ako to robila predtým. Výsledky štúdie boli uverejnené v publikácii The Journal of Physiology

Astrocyty sa počas tejto diéty stávajú necitlivými

Kľúčom k tejto dráhe sú astrocyty, ide o bunky v mozgu, ktoré majú tvar hviezdy. Tie na množstvo skonzumovaných tukov a kalórií reagujú za normálnych okolností brzdením a spomaľovaním príjmu potravy. Počas tohto procesu tiež vyrovnávajú stravu, ktorú požijeme. 

Postupom času astrocyty znecitlivejú a už nereagujú na jedlo s vysokým obsahom tuku,“ hovorí Kirsteen Browning, profesorka z Penn State College of Medicine. 

Po približne 10 až 14 dňoch jedenia vysokotučnej alebo kalorickej stravy astrocyty prestanú reagovať a schopnosť mozgu regulovať príjem kalórií sa zdá byť stratená. To narúša signalizáciu do žalúdka a následné oneskorenie jeho vyprázdňovania,“ dodáva.  

Spomínané hlodavce, ktoré boli vo výskume použité, rozdelili do troch skupín. Kŕmili ich počas jedného, troch, piatich či štrnástich dní, prípadne aj štandardnou kontrolnou stravou. Nezaznamenávali len príjem potravy či telesnú hmotnosť, ale použili aj techniky genetickej úpravy na monitorovanie špecifických nervových okruhov, vrátane astrocytov. 

Utlmením astrocytov v mozgovom kmeni boli vedci schopní spojiť ich so zníženou komunikáciou čreva a mozgu, uvádza Science Alert. Spojenie však našli aj v súvislosti s nedostatočnou reguláciou príjmu potravy, ktorá by sa obyčajne vyskytla počas prvých troch až piatich dní vysokotučnej diéty. 

Utlmené astrocyty podľa ich zistení napodobňujú to, čo sa stalo normálnym myšiam po týždni alebo dvoch na diéte s vysokým obsahom tukov. Podľa výskumníkov zatiaľ nie je jasné, ako astrocyty riadia procesy v črevách, ale je isté, že je tam akési prepojenie.

Prejedanie sa je vážnym spoločenským problémom

Musíme ešte zistiť, či je strata aktivity astrocytov a signalizačného mechanizmu príčinou prejedania sa, alebo či ide o samotnú reakciu na prejedanie,“ hovorí Browning. Štúdia síce analyzovala iba stravovacie návyky potkanov, no niečo podobné môže platiť aj pre ľudí.

Obezita je vážnym problémom ľudského zdravia a odborníci už desiatky rokov hľadajú spôsoby, ako jej lepšie porozumieť a bojovať s ňou. Toto chronické ochorenie zvyšuje riziko mnohých zdravotných problémov, vrátane cukrovky 2. typu, srdcových chorôb, mŕtvice a niektorých typov rakoviny

Jedlo
zdroj: pixy.org

Vedci dúfajú, že týmito zisteniami o mechanizmoch za reakciou mozgu na prejedanie bude možné v budúcnosti vyvinúť spôsoby, ako sa na ne zamerať a znížiť obezitu.

Túžime zistiť, či je možné reaktivovať zjavne stratenú schopnosť mozgu na reguláciu kalórií. V prípade úspechu by sme mohli pomôcť obnoviť reguláciu kalórií u ľudí,“ uvádza Browning.

Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko

Zdroje: Science Alert, The Journal of Physiology

Najnovšie videá

Trendové videá