Takto by sa malo robiť gastro na Slovensku: Predstavujem ti Colette, Paríž uprostred Bratislavy
- Podnik Colette priniesol do Bratislavy niečo celkom nové
- Gastro prevádzky by sa mali učiť, ako sa to má robiť
- Podnik Colette priniesol do Bratislavy niečo celkom nové
- Gastro prevádzky by sa mali učiť, ako sa to má robiť
Colette je skutočným unikátom na slovenskej gastro scéne. Za prepracovaným projektom stoja dvaja podnikatelia: 27-ročná majiteľka Michaela Budáčová a jej priateľ z Francúzska, Anthony.
O čo vlastne ide? Ide o nadupadný gurmánsky butik s nádychom Paríža v samotnom srdci hlavného mesta.
Rozhodli sme sa preto vydať sa do tohto podniku a preveriť ho z každej stránky. Prvý dojem bol veľmi silný vďaka nádhernému prezentovaniu na sociálnych sieťach aj webstránke.
Presne na tento detail prevádzky často zabúdajú, no prvé zaujatie hosťa je skutočne dôležité. Ja som sa o to viac tešil na samotnú návštevu. Predsa nehodnotíme knihu len podľa obalu, ale aj obsahu.
Francúzsko v Amerike, ale na Slovensku
Lokalita Colette vo mne vyvolala jemný úsmev. Je to totižto francúzsky gastro butik, neďaleko Amerického námestia, v centre Bratislavy. Každopádne, už keď uvidíš úvodný výklad, tak pochopíš, že tvoj večerný zážitok nie je ani z Paríža, ani zo Slovenska, ale z iného vesmíru.
Napriek tomu, že smarthodinky ukazovali vonkajšiu teplotu asi 2 stupne Celzia, v hlave som si vedel predstaviť letný večerný drink na ich stoloch smerujúcich do ulice.
Čo sa týka otváracích hodín, tak sa mi veľmi páčilo, že aj napriek tomu, že ide o fakt nadupané gastro, ktoré by počas obeda malo úplne narvané, tak sa sústredili viac na čas, kedy slnko zapadne za horizont a nočný život ožíva.
Instagramový podnik
Keď som vstúpil dovnútra, tak moje oči hneď prebehli celý priestor a všimol som si zopár vecí, ktoré mi naznačili, že to nebude len tak nejaké bistro na rohu ulice.
Prvým, pre mňa skvelým detailom, bola otvorená kuchyňa. Posledné roky sa čím ďalej viac a viac dostáva do trendu tento typ kuchýň a ja sa tomu len teším. Tak ako poznamenala aj majiteľka Michaela, vidieť prichádzať tvoje jedlo cez zatvorené dvere nie je úplne niečo čomu sa dá dôverovať na 100 percent.
Ďalšou vecou, čo si človek všimne v podstate ešte skôr ako otvorenú kuchyňu, je samotný dizajn. Obrovské kruhové zrkadlá vytvárajú perfektnú ilúziu toho, že je priestor podstatne väčší, ako v skutočnosti je. Podľa informácií od Michaely tento podnik navštevuje približne z 80 percent ženské pohlavie. Podnik však nie je len pre ženy a rovnako nejeden muž si tam môže urobiť štýlovu fotku na svoj profil.
Celý dizajn je totižto absolútne pripravený na akúkoľvek storku alebo post na Instagram. V Colette jednoducho nikdy neurobíš zlú fotku. Ak si si myslel, že čo také záchody? Tak práve zo záchodov vzniká najviac fotiek, pri obrovskom neónovom nápise „J’adore“, ktorý v preklade znamená „Milujem ťa“.
Pre mňa najdôležitejším pozitívnym prvým dojmom bola majiteľka. Vidieť totiž majiteľov priamo sa zapájať do chodu podniku je pre mňa znak toho, že svojím projektom naozaj žijú a neberú to len ako ďalší zdroj príjmov.
Hneď po usadení sa ma ujala pani majiteľka a predstavila mi celé menu, pretože som tu bol úplne prvýkrát. Pri tejto prezentácii, ale aj po zvyšok večera bolo možné spozorovať presne to, čo by sa mnohé gastro podniky mali ešte učiť. Zápal, s akým hovorila nielen o jedlách, ale aj francúzskych tradíciách na mňa urobil neskutočný dojem. Bolo vidieť z každého jedného člena personálu maximálnu autenticitu.
Čím menšie menu, tým lepšie
Som fanúšikom užšej ponuky v podnikoch a nemám osobne v obľube jedálne lístky, ktoré majú niekoľko desiatok strán. V prípade Colette sa môžeme rozprávať o skutočne jednoduchom menu.
Je veľmi pravdepodobné, že francúzske názvy jedál ti veľa hovoriť zrejme nebudú. Ak si však nebudeš vedieť poradiť ani so slovenským opisom, tak je tam takmer vždy super milá obsluha, ktorá ťa uvedie do tohto sveta.
Menu je rozdelené na dve základné kategórie, predjedlá na zdieľanie a teplé jedlá. Moja prvá voľba bola vcelku jasná a vybral som si „Cocktail de crevettes“. Bol som veľmi milo prekvapený z toho, čo mi prišlo na stôl.
Samozrejme, hneď na prvý pohľad to bolo instagramové jedlo. Najväčšia nevýhoda toho, že si toto jedlo odfotíš, je tá, že fotka neuchová chuť. Krevety samotné boli obalené vo veľmi chrumkavom cestíčku, ktoré malo veľmi slabučký pikantný doťuk.
Nečakal som však, že to, čo ma zaujme najviac z celého krevetového kokteilu, nebudú krevety. Extrémne jemná avokádová espuma z kokosového mlieka fakt dokonalo dopĺňala korenistosť kreviet.
Ak si budeš dávať toto jedlo, tak ti odporúčam s dlhou lyžičkou zavítať aj na dno pohára, kde sa schovával neskutočný cviklový tatarák. Tá cvikla mňa osobne bavila popravde najviac na celom jedle. Je super vidieť, ako sa taká podceňovaná surovina dá pripraviť na toľko úžasných variácií.
Moderná tradícia
Pri hlavnom jedle som si začal uvedomovať, že by som tu mal zabudnúť na francúzsku kuchyňu, ako poznám. Dôkazom naozaj moderného prevedenia bol aj „Cassoulet“. Očakával som veľmi aromatický guláš s fazuľami a rôznymi druhmi mäsa. To, čo mi však priniesli na tanieri, výrazne predbehlo všetky očakávania.
Nádherne vrstvená pečená Terina z bravčového a kačacieho mäsa sa v podstate rozpadala pod vidličkou. Čo musím však uznať, že v kombinácii s korenenou prepečenou slaninou to bolo mierne suché sústo. Do toho však na scénu prišla veľmi intenzívna a aromatická kuracia omáčka, tiež známa ako jus, a pridala jedlu iný rozmer.
Zaujímavosťou však bola aj príloha, ktorá by niekomu pripomínala fazuľový prívarok. Konzistencia však bola podstatne jemnejšia, až penová. Najlepšia možnosť je však hrabnúť vidličkou cez celý tanier a nabrať si zo všetkého niečo. Nastane ti potom v ústach skvelé spojenie chutí aj textúr.
Intolerantný na laktózu? Proste ju toleruj
O jednej časti menu som ti ešte nepovedal viac. Je to preto, lebo som si ho šetril na záver. Toto menu ti poodhalí nielen kúsok Francúzska, ale aj Švajčiarka. Reč je o syrovom fondue, ktoré spája jemnosť a orieškovosť francúzskeho syra Comté a skutočne silnú arómu švajčiarskeho Vacherin.
Fondue však určite nie je pre každého. Práve pre niekoho predstavuje švajčiarsky Vacherin ten typ syra, ktorý by nedal do úst. Pokiaľ ti však nevadia výrazné syry, tak je to skvelá voľba napríklad na rande.
Popri odpíjaní naozaj skvelého vína si môžeš čerstvý rozpečený chlieb napichnúť na paličku a vymáčať to v tom tekutom zlate. Syr skvelo dotvára chuť prosciutta alebo choriza, ktoré dostaneš k hrncu plnému roztopeného syra.
Sladká bodka
Ako treba však zakončiť večer? Jednoznačne dezertom. O tie v Colette skutočne núdza nie je a vitrína, ktorá ťa osvieti, ti ponúkne naozaj skvosty. Za test stoja ich ikonické madeleines, ktoré sú aj v samotnom logu.
Mňa upútala makronka. Človek by si aj povedal, že jedol rôzne druhy a už ho nič neprekvapí. Avšak makronka s plnkou foie gras je niečo, čo som skúsiť jednoducho musel.
Sladká krusta vrchnej a spodnej vrstvy pusinky sa ti v podstate pri prvom kontakte s ústami rozpadnú a rozplynú sa po celom podnebí. Akonáhle však sladkosť pominie, tak nastupuje jemná slanosť plnky z foie gras.
Pokiaľ nevieš, čo je foie gras, tak je to pečienka z husi alebo kačice, ktorá je vykrmovaná špeciálnou sondou. Áno, pečienková plnka do sladkého dezertu je trúfalá, ale myslím si, že aj trúfalosť je do značnej miery súčasť francúzskej kuchyne.
Najpodstatnejšie však je, že táto kombinácia funguje a jej chuť je nadpozemská.
Ak by som mal zhrnúť celú návštevu tohto podniku, tak pokiaľ chceš zažiť Francúzsko uprostred Bratislavy, neváhaj ani chvíľku. Ja som za celý tento zážitok, pozostávajúci z predjedla, hlavného jedla, dezertu a dvoch limonád, zaplatil 50 eur.
Keď si človek uvedomí, za akú kvalitu platí, pochopí, že je to úžasná ponuka, ktorá sa len tak neodmieta.
Zároveň môžem povedať, že aj viaceré vychýrené prevádzky by si mali zobrať príklad, lebo takto by sa malo robiť gastro na Slovensku.
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy