Nový svetový rekord: Bobi je najstarší psík, aký kedy žil
- Farmársky pes prekonal svetový rekord
- Bobi sa stal najstarším žijúcim psom na svete
- Plemeno Rafeiro de Alentejo sa pritom zvyčajne dožíva 12 až 14 rokov
- Farmársky pes prekonal svetový rekord
- Bobi sa stal najstarším žijúcim psom na svete
- Plemeno Rafeiro de Alentejo sa pritom zvyčajne dožíva 12 až 14 rokov
V polovici januára sa objavila správa o najstaršom žijúcom psovi na svete. Stala sa ním čivava Spike, ktorá 7. decembra 2022 oslávila neuveriteľných 23 rokov. Podľa informácií Guiness World Records sa po dvoch týždňoch od tohto vyhlásenia objavil oveľa starší pes.
Bobi, ktorý sa narodil 11. mája 1992, nie je len najstarším žijúcim psom na svete, ale drží aj rekord najstaršieho psa vôbec. K 1. februáru 2023 oslávil neuveriteľných 30 rokov a 266 dní.
Nový rekord
Pes Bobi je čistokrvný Rafeiro do Alentejo, čo je plemeno strážneho psa dobytka, ktorý sa dožíva priemerne 12 až 14 rokov. Celý svoj život prežil s jednou rodinou vo vidieckej dedine Conqueiros v portugalskom meste Leira.
Vďaka svojmu veku prekonal portugalský pes takmer storočný rekord. Ako uvádza portál Newsweek, predtým držal prvé miesto austrálsky pes Bluey, ktorý sa dožil 29 rokov a 5 mesiacov.
Bobi bol v roku 1992 zaregistrovaný u Serviço Medico-Veterinário do Município de Leiria (Veterinárna lekárska služba obce Leiria), ktorá potvrdila Bobiho dátum narodenia.
Vek portugalského psa overila aj SIAC, databáza domácich zvierat schválená portugalskou vládou a spravovaná Sindicato Nacional dos Médicos Veterinários (Národná únia veterinárnych lekárov).
Príbeh prežitia
Príbeh Bobiho je doslova zázračný. Narodil sa v prístavbe, kde rodina Costa skladovala drevo. Spoločne s ním prišli na svet aj jeho traja súrodenci.
„Mal som osem rokov,“ povedal Leonel Costa, ktorý má teraz 38 rokov. „Môj otec bol poľovník a vždy sme mali veľa psov.“
Vzhľadom na to, že rodina už pred narodením Bobiho a jeho súrodencov mala množstvo zvierat, Leonelov otec rozhodol, že si novonarodené šteniatka jednoducho nemôžu nechať.
„V tom čase, žiaľ, považovali starší ľudia, ktorí nemohli mať doma viac zvierat, za normálne pochovať zvieratá v diere, aby neprežili,“ vysvetlil ďalej Leonel.
A tak deň po narodení šteniatok vošli Leonelovi rodičia do izby a rýchlo si ich vzali, pokým bola ich matka Gira neprítomná. V zhone si ale neuvedomili, že jedno z nich nechali tam.
Deti boli niekoľko dní smutné, no všimli si, že Gira aj naďalej navštevovala prístavbu, kde sa šteniatka narodili. Rozhodli sa teda ísť za ňou a objavili tam Bobiho, ktorý sa vyhol rovnakému osudu ako jeho súrodenci. Jeho existenciu sa rozhodol Leonel a jeho bratia držať v tajnosti.
„Vedeli sme, že keď pes otvorí oči, moji rodičia ho už nebudú pochovávať,“ vysvetlil Leonel. Zvyčajne totiž trvá približne jeden až dva týždne, kým novonarodené šteniatka otvoria oči. Aj keď boli rodičia nahnevaní, Bobiho si nakoniec nechali.
Život v starobe
Podľa slov Leonela je jedným z najviac prispievajúcich faktorov Bobiho dlhovekosti „pokojné prostredie ďaleko od miest“, v ktorom žije.
Bobi si celý svoj život užíval voľný pohyb po lesoch a poľnohospodárskej pôde v okolí rodinného domu rodiny Costa. Leonel opisuje psa ako „veľmi spoločenského“, keďže vyrastal s množstvom iných zvierat.
Portugalský pes je v starobe už menej aktívny a chôdza je preňho náročná. Väčšinu času trávi na dvore so svojimi zvieracími kamarátmi. Okrem toho sa zhoršil aj jeho zrak a často sa pri chôdzi zráža s prekážkami.
Vzhľadom na svoj vek Bobi často iba odpočíva a po jedle si rád ľahne do svojho pelechu.
Zdroje: Guiness World Records, Newsweek