Alarmujúca správa: Na Slovensku diagnostikovali závislosť od alkoholu už aj deťom
- Alkohol na Slovensku je naozajstný problém
- Podľa NCZI sú od neho závislé aj deti pod 15 rokov
- Alkohol na Slovensku je naozajstný problém
- Podľa NCZI sú od neho závislé aj deti pod 15 rokov
Neexistuje príležitosť, keď by si (stereotypný) Slovák povedal, že naozaj nie je vhodné si vypiť. Pijeme na svadbách, krstinách, karoch či len tak doma. Stále menej Slovákov si totiž vie predstaviť zábavu bez požitia alkoholu.
Človek by si aj povedal, že sa veci začnú hýbať správnym smerom, hlavne po odstrašujúcej tragédii na Zochovej ulici. Dokonca aj parlament pristúpil na schválenie vyššej dane za alkohol.
S pitím je na Slovensku však stále problém a často ani netušíme, ako veľmi nám aj ľuďom naokolo škodí. Mnohokrát ale nejde len o dospelé osoby, no závislosti prepadajú už mladí ľudia a vekový priemer ide stále nižšie a nižšie.
Od alkoholu sú závislé už aj deti
Nemajú ani 15 rokov. Podľa najnovších údajov Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) ide o štyri novodiagnostikované prípady, ktorými sú dve dievčatá a dvaja chlapci. Najviac závislých od alkoholu pribudlo od roku 2011 v skupine od 45 do 59 rokov. TASR o tom informovala hovorkyňa NCZI Veronika Daničová.
V psychiatrických ambulanciách bolo v roku 2021 vyšetrených 27 198 osôb na poruchy psychiky a správania zapríčinených užívaním alkoholu.
„Ide o niečo vyše sedem percent z celkového počtu vyšetrených osôb, o najnižší počet v sledovanom období rokov 2011 až 2021 a mierny pokles aj oproti predchádzajúcemu roku,“ poukázala Daničová.
Závislých od alkoholu bolo 20 607 osôb, čo je 75,8 percenta z celkového počtu vyšetrených osôb, ktorých zdravie poškodil alkohol.
„Prvýkrát v živote bola diagnóza závislosti od alkoholu zistená 3 801 osobám,“ uviedla hovorkyňa. Priblížila, že ide o najnižší prírastok za celé sledované obdobie od roku 2011.
Suchý február
Na alarmujúci vzťah Slovákov k alkoholu odborníci upozorňujú aj v rámci kampane Suchý február, nad ktorou prevzalo záštitu Ministerstvo zdravotníctva SR. Prijatie výzvy vydržať mesiac „nasucho“, teda bez kvapky alkoholu, podľa nich preverí, do akej miery Slováci ovládajú svoje pitie a zmierni následky, ktoré neprimeraná konzumácia alkoholu má.
Tento ročník Suchého februára má za úlohu vykresliť tému triezveho posúvania hraníc cez kreativitu a autentickú tvorbu. Aj ty sa môžeš zapojiť tak, že predvedieš svoje umenie.
Skúšať môžeš niečo, v čom si doma, alebo dokonca pričuchnúť aj k novým veciam. Následne stačí svoje dielo zdokumentovať na fotku, video alebo nahrávku a zazdieľať medzi ľudí s hashtagmi ako #nepitjeumenie alebo #suchyfebruar.
Tento ročník bude okrem umenia prispievateľov sprevádzať aj umenie od talentovanej Báry Kmecovej. Jej dielo si môžeš zakúpiť napríklad v podobe osušky, ktorá zároveň pôsobí ako grafika.
Susedia v Česku majú za sebou celkovo 11 ročníkov tejto osvetovej kampane.
V tomto roku sa do akcie zapojí viacero krajských miest, univerzít, nemocníc či ďalších organizácií. Okrem iného sa však do kampane zapojilo aj množstvo slovenských osobností.
Zdroj: TASR