O tejto dopravnej značke väčšina Slovákov ani netuší. Pokuty za jej porušenie siahajú do tisícov eur

  • Ak porušíš túto značku, čaká ťa mastná pokuta
  • Elektromobily ju nemusia dodržiavať
IG-L značka na diaľnici
IG-L značka na diaľnici Wikimedia/Wolf32at TASR/DPA/Christoph Soeder
  • Ak porušíš túto značku, čaká ťa mastná pokuta
  • Elektromobily ju nemusia dodržiavať

Každý vodič má povinnosť dodržiavať všetky dopravné predpisy, vrátane značiek s obmedzenou rýchlosťou a najvyššou povolenou rýchlosťou. Na diaľniciach alebo v nehodových úsekoch sa môžeš stretnúť s nižšou maximálnou povolenou rýchlosťou, napríklad zo 130 km/h na 110 km/h či 90 km/h. Inde môže byť zníženie aj na 60 či 50 km/h. 

Väčšinou vždy vieš, prečo je rýchlosť znížená – buď ide o práce na ceste, nehodový úsek, poškodenú vozovku, alebo inak odôvodnené zníženie rýchlosti. Ale vieš, čo znamená zníženie rýchlosti a pod tým označenie „IG-L“?

IG-L (ImmissionsschutzGesetz Luft) je skratka, ktorá podľa portálu Topspeed vo voľnom preklade označuje „zákon o ochrane proti znečisteniu ovzdušia“. S touto značkou sa zatiaľ na Slovensku nestretneš, ale čo nie je, môže byť a v niektorých návrhoch na ochranu ovzdušia na Slovensku sa môže skrývať aj niečo veľmi podobné.

S touto značkou sa môžeš stretnúť v susednom Rakúsku, najmä na diaľniciach či rýchlostných cestách, kde je namiesto povolenej rýchlosti 130 km/h na diaľnici rýchlosť znížená na 100 km/h alebo 80 km/h, ale len v niektorých úsekoch, najmä v tých, kde úrady namerajú príliš veľký podiel výfukových plynov vo vzduchu, dajú tak operatívnu reguláciu na zníženie práve znížením rýchlosti.

V Rakúsku tým dbajú na ochranu životného prostredia, a to najmä v prípade, ak úroveň znečistenia ovzdušia prekročí maximálne povolené limity. Rakúsko totiž vychádza z princípu, že pomalšie jazdiace autá produkujú menej škodlivín do ovzdušia.

Skratka IG-L je pod zníženou rýchlosťou označená najmä preto, ak príde niektorým vodičom zníženie rýchlosti úplne nelogické, pod touto skratkou si teda vysvetlia, že dôvodom zníženia rýchlosti nie je poškodená vozovka, ale ochrana životného prostredia.

Pozor, keďže tisíce Slovákov do Rakúska jazdia bežne, je dôležité, aby značku poznali. Niektorí ju však môžu aj odignorovať. Majú totiž výnimku.

Čo ťa však čaká, ak výnimku nemáš a prekročíš rýchlosť?

Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Zdroje: Topspeed, Autoviny , Autoklub, iDNES, Motor.at, Fontech, Autorevue

Najnovšie videá

Trendové videá