Amazon doručil prvý balíček dronom zákazníkovi na záhradu
- Dronu Prime Air sa podarilo za 13 minút doručiť balíček aj s popcornom.
- Dronu Prime Air sa podarilo za 13 minút doručiť balíček aj s popcornom.
Amazon potvrdil, že úspešne otestoval roznáškovú službu Prime Air vo Veľkej Británií. Išlo o doručenie TV streamingového balíčku spolu s nádobou plnou popcornu. Prvý šťastný zákazník si svoj balíček prevzal priamo na trávniku jeho záhrady. Táto služba má potenciál stať sa životaschopným biznisom. Využiť ju však budú zatiaľ môcť len zákazníci, ktorí bývajú v blízkosti skladu, majú veľkú záhradu a ich objednávka nepresahuje hmotnosť 2,6 kg.
zdroj fotografie:tone.co.uk
Donášková služba bude síce k dispozícií 7 dní v týždni, no drony budú schopné lietať len počas dňa a za slnečného počasia. Donáška dronom sa zatiaľ testuje na dvoch vybraných zákazníkoch. Postupom času však Amazon sľubuje rozšírenie služby. V najbližších mesiacoch by drony mohli obslúžiť už niekoľko desiatok zákazníkov. Pre všetkých vybraných šťastlivcov je Prime Air bez navýšených poplatkov. Takže klasickým poštovným sa zákazníci zaoberať nemusia.
zdroj fotografie:amazon.com
Firma tvrdí, že donáška vykonaná minulý týždeň bolo vybavená autonómne, teda človek do samotného riadenia dronu nejako nezasahoval. Samotné dodanie balíčku bolo naozaj bleskové. Od momentu, kedy zákazník klikol na tlačítko objednať až po samotné pristátie dronu na záhrade prešlo len 13 minút. Testovanie dronu od Amazonu sa skúšalo na okraji Cambridge už od leta 2015. Spoločnosť dokonca prizvala na sledovanie testovacích letov aj Úrad pre civilné letectvo, aby sa stali prvými svedkami.
Možno sa pýtaš, prečo firma ako Amazon netestuje ich drony na území USA. Dôvod je jednoduchý, mali by s tým viac problémov, ako úžitku.
Vo Veľkej Británií sú vládne predpisy všeobecne považované za veľmi priaznivé pre spoločnosti, ktoré sa zaujímajú o experimentovanie s autonómnymi lietadlami.
Optimistické hlasy hovoria, že Amazon by mohol donášky dronom naplno odštartovať už v roku 2018. Stále je tu však rad obáv okolo krádeží, zodpovednosti a bezpečnosti pri službe ako je táto. Amazon pritom nie je v tejto oblasti sám. Google ho dobieha so svojím Projet Wing. Vytvorený porotyp bol zostrojený na donášku tovaru do mimoriadne odľahlých oblastí, kam sa kuriér len tak ľahko nedostane.
zdroj:theguardian.com zdroj titulnej fotografie:boredpanda.com
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko