Kňaz oceňuje sexuálnu výchovu. „Potrebujú ju nielen mladí, ale aj dospelí.“

_DSC9925

O odlišných pohľadoch spoločnosti na interrupciu spolu s moderátorom Šimonom Žďárským diskutovali influencerka Michaela Chrkavá a evanjelický kňaz Ondrej Prostredník.

Prostredník oceňuje sexuálnu výchovu a vyzýva, že ju potrebujú nielen mladí, ale aj dospelí ľudia. Intímny vzťah považuje za dôležitú hodnotu.

Michaela Chrkavá si za posledné roky všimla, že sa téma sexu detabuizuje. Teší ju, že sa o tom ľudia viac rozprávajú doma, a zdôrazňuje, že takáto edukácia je potrebná – píšu jej napríklad mladí ľudia, ktorí nevedia, za akých okolností môže žena otehotnieť.

Takisto zdôrazňuje, že do práv na interrupciu by muži nemali vstupovať. „Je to telo ženy, tá žena sa musí rozhodnúť a prejsť tým tehotenstvom… Aj kvôli nevyhovujúcim partnerským vzťahom chodia ženy na interrupciu.

Obaja sa zhodli na tom, že je problematické, keď nábožensky orientované školy odporúčajú ako účinnú metódu prevencie tehotenstva len sledovanie plodných dní.

Diskusný klub bez zaťatosti

Diskusný klub bez zaťatosti je diskusný formát Startitupu a Slovenskej sporiteľne, ktorý spoločne produkujeme s cieľom zmiernenia intenzity diskusie v spoločnosti.

bezdiskusielogo

Chceme ukázať, že dva názorové protipóly môžu spoločne komunikovať aj bez osobných útokov či urážok a často vedia nájsť zhodu, ak sa pokúsia úprimne si vypočuť druhú stranu.

Michaela Chrkavá je influencerkou s kariérnou históriou v reklame a tvorbe digitálneho obsahu. Od roku 2020 spolu s Valou Frázovou moderujú podcast Sexuálna výchova, ktorý má už 75 dielov, či vystúpenia naživo.

V podcastoch a na Instagrame z rôznych uhlov otvára tabuizované témy ako sex, interrupcie, menštruačná chudoba alebo rovnosť medzi orientáciami či pohlaviami.


Ondrej Prostredník je evanjelický kňaz a medzi rokmi 2007 až 2011 bol dekanom Evanjelickej bohosloveckej fakulty UK, na ktorej začal študovať už v roku 1982. Svoju službu venoval predovšetkým prepájaniu cirkvi a mladých ľudí.

V roku 2015 sa odmietavo postavil k „referendu o rodine“, v roku 2019 upozorňoval cirkev na to, že náboženská sloboda má hranice dané rešpektovaním práv a slobôd iných ľudí. O 3 roky neskôr vstúpil do liberálneho hnutia Progresívne Slovensko, kde vedie platformu Progresívni veriaci, ktorá napríklad kritizovala biskupov za váhavú a nedostatočnú podporu očkovania.

DSC02862

Pro-life vs Pro-choice

Pápež František v roku 2019 označil interrupcie za „vraždu“, pričom zdôraznil, aby katolícki biskupi tento rozpor nezneužili na politické účely.

Katolícka cirkev argumentuje tým, že ľudský život treba rešpektovať a chrániť už od chvíle počatia – a vo väčšine kľúčových bodov sa zhoduje s pro-life aktivizmom.

Opačný pól diskusie, pro-choice aktivizmus, volá po legálnom práve žien mať možnosť rozhodnúť sa pre interrupciu. Obidva názorové prúdy pritom volajú po ochrane života a znížení množstva vykonávaných interrupcií.

Z dát vyplýva, že obmedzenie interrupcií neznižuje počet vykonávaných interrupcií – tie sa akurát začnú robiť ilegálne, teda bez potrebného medicínskeho dohľadu. Počet vykonávaných interrupcií na Slovensku by tak aj po zákaze zostal hypoteticky podobný ako dnes.

V posledných rokoch je téma na Slovensku veľmi živá, najmä kvôli snahám o ich obmedzenie. Počet interrupcií pritom medziročne dlhodobo klesá.

Najnovšie videá

Trendové videá