Vedci skúmali najbezpečnejšie miesto v lietadle. V tomto rade je riziko smrti najnižšie

  • Ľudia vyhľadávajú aj sedadlá v blízkosti východu
  • Podľa vedcov však nejde o najbezpečnejšiu voľbu
lietadlo, lietanie, let
Ilustračný obrázok Unsplash/Ross Parmly, Alexander Mils
  • Ľudia vyhľadávajú aj sedadlá v blízkosti východu
  • Podľa vedcov však nejde o najbezpečnejšiu voľbu

Hoci majú mnohí ľudia z cestovania lietadlom husiu kožu, aj tak doň sadnú. Niektorí ľudia si rezervujú miesta, ktoré sú blízko záchodu alebo východu, iní uprednostňujú miesta pri okne. Sú však aj ľudia, ktorí premýšľajú nad tým, ktoré miesto je podľa nich najbezpečnejšie.

Aj keď si miesta v poslednom rade v strede rezervujeme málokedy, portál CNN informuje o tom, že práve tieto miesta sú štatisticky najbezpečnejšie.

V roku 1989 došlo k nehode, ktorú prežilo 184 z 269 ľudí na palube. Veľká časť preživších sedela za prvou triedou, čiže smerom k prednej časti lietadla. Vyšetrovanie, ktoré sa zaoberalo nehodami lietadiel za 35 rokov, však poukázalo na to, že najnižšia úmrtnosť sa spája so zadnými sedadlami. V tomto prípade bola úmrtnosť vyčíslená na 28 %, pričom v prípade sedadiel v strede to bolo 44 %.

Ľudia vyhľadávajú aj sedadlá v blízkosti východu. Možno sa chcú dostať po lete čo najskôr von, možno rozmýšľajú tak, že v prípade núdze im nehrozí žiadne nebezpečenstvo, pretože sa dostanú von z lietadla medzi prvými. To platí za predpokladu, že v tejto časti nie je oheň. V krídlach lietadla sa však skladuje palivo, v dôsledku čoho nemožno tieto miesta považovať za najbezpečnejšie. 

Aj to, že si bližšie k prednej časti, znamená, že prípadný oheň ťa zasiahne skôr, ako ľudí vzadu. Najlepšou možnosťou tak ostáva úplne posledný rad. Najlepšie je zvoliť si miesto uprostred, nie pri okne a ani pri uličke. Dôvod je jednoduchý. Je ním prípadný nárazník, ktorým sú ľudia po oboch stranách.

Najbezpečnejší druh prepravy

Lietanie patrí medzi najrozšírenejšie druhy prepravy, no aj napriek tomu sa mu niektorí ľudia bránia. Ide o ľudí, ktorí trpia aviofóbiou, čiže strachom z lietania. Táto fóbia je klasifikovaná ako úzkostná porucha. Vo svete je pomerne rozšírená, pričom portál Stratos Jets uvádza, že 33 % až 40 % všetkých ľudí pociťuje určitú formu úzkosti, pokiaľ ide o lietanie.

Až 60 % postihnutých pociťuje pred letom a počas neho úzkosť, ktorú dokážu zvládnuť sami. 2,5 % až 5 % ľudí musí bojovať s klinickou fóbiou, ktorá sa prejavuje ochromujúcou úzkosťou. Príznaky sa objavia väčšinou v 27. roku života. Je celkom logické, že táto porucha dokáže dosť znepríjemniť život, pretože ľudia, ktorí ňou trpia, jednoducho do lietadla často nesadnú.

Hoci sa to píše ľahko, strach týchto ľudí je často neopodstatnený. Štatistiky totiž uvádzajú, že zo 140 leteckých nehôd v rokoch 2012 až 2016 boli smrteľné iba dve, čo je 1,4 %. Zaujímavosťou je tiež to, že incidenty komerčných lietadiel spôsobujú smrť iba raz z 20 miliónov letov. Až 98,6 % leteckých nehôd nemá za následok smrť.

Nielenže je lietanie najbezpečnejším spôsobom dopravy, ale jeho bezpečnosť sa v posledných desaťročiach neustále zlepšuje.

Čítajte viac z kategórie: Cestovanie

Zdroje: CNN, Stratos Jets

Najnovšie videá

Trendové videá