Experiment: Na mesiac som sa úplne vzdala kávy. S mojím telom sa stali prekvapivé veci
- Ľudia ju milujú, no uvažoval si už niekedy, čo sa stane, keď ju vysadíš?
- My sme to skúsili za teba a výsledok je viac ako nečakaný
- Ľudia ju milujú, no uvažoval si už niekedy, čo sa stane, keď ju vysadíš?
- My sme to skúsili za teba a výsledok je viac ako nečakaný
Káva, inak aj čierne zlato, je nápojom ľudstva rovnako silno konotovaným s pôžitkom ako víno. Pijú ju miliardy ľudí. Spomeň si, kedy nastal čas, keď si ju ochutnal prvýkrát. Pravdepodobne sa ti to stalo už ako dieťaťu či mladému dospelému.
Spomínam si, že keď som bola ešte skutočne malá, cháp približne 10 rokov, veľmi sa mi čierny mok v pohári dospelých pozdával. Preto mi môj dedo občas na návšteve dovolil ochutnať 1 malú lyžičku.
Kedy ju (ne)piť?
Polemika, či je pitie kávy zdravé a v akom množstve a časoch, tu s nami ostáva dekády. Väčšina štúdií sa zhoduje, že je bezpečné prijať nápoj v množstve troch šálok denne, niektoré polemizujú aj nad piatimi.
Káva má vysoké antioxidačné účinky, je plná protizápalových polyfenolov, množstva ďalších prospešných prvkov, kofeín v nej nás povzbudí a ešte je aj chutná.
Avšak čas, kedy ju určite nepiť, je hneď po zobudení. Zahrá sa totiž s tvojím stresovým hormónom, kortizolom, ktorý je zodpovedný za prebúdzanie, nakopnutie organizmu, a v kombinácii s rannou kávou vie celá situácia na organizmus pôsobiť trochu kontraproduktívne. Viac vysvetľuje aj portál Live Strog.
Káva obsahuje kofeín, čo je stimulant, ktorý v tele zvyšuje hladinu kortizolu. Ten je zase hlavným stresovým hormónom nášho organizmu a okrem iných funkcií pomáha regulovať náš metabolizmus, imunitný systém a hladinu cukru v krvi, povedala Kylene Bogden, RD a wellness poradkyňa.
Naše hladiny kortizolu prirodzene stúpajú a vrcholia asi 30 až 45 minút po prebudení – a pretože kortizol stimuluje náš metabolizmus, vedie telo k vyššej energii a bdelosti v tejto dennej dobe. Ak sa však „zrazia“ s kávou, ktorá ho prirodzene zvyšuje, náš organizmus nakopne vlastne stresový hormón v prvom rade, nie kofeín. Aby si sa vyhol veľkému nárastu kortizolu, daj si prvú šálku kávy asi hodinu po prebudení.
Čo sa stane, ak ju vysadíš
Poďme však na gro článku, a teda, aké zmeny môžeš očakávať, keď kávu prestaneš piť úplne. V prvom rade záleží, akú kávu piješ. Nie všetky druhy a procesy prípravy uchovávajú rovnaké množstvo kofeínu, čiže v prípade niektorých druhov pre teba môže byť vysadenie kávy ľahšie, pretože tvoj organizmus nie je zvyknutý na takú silnú dávku.
Pre odomknutie obsahu zadaj svoj e-mail
Registrácia a platba bude dokončená po zadaní e-mailu.
Staň sa členom Startitup PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.
Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
V článku sa po odomknutí dozvieš
- Aké pekelné stavy ťa čakajú prvé týždne po vysadení kávy
- Čo sú benefity, ktoré sa stali a stoja aj za chvíľku boja
- Ako káva ovplyvňuje náš metabolizmus, no neuvedomuješ si to
- Čo sú nástrahy, na ktoré si musíš dať maximálny pozor, aby malo vysadenie kávy skutočne dobrý účinok
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom
- Exkluzívne benefity
Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti