Transrodová influencerka Charlotte: Ak z nás vražda dvoch ľudí nespraví tolerantnejších ľudí, tak sa bojím, čo musí nastať
- Charlotte Srnčík má na Instagrame tisícky followerov
- Cez jej ťažké obdobie jej pomohli rodičia
- V Bratislave sa s mamou objavila na billboardoch
- Charlotte Srnčík má na Instagrame tisícky followerov
- Cez jej ťažké obdobie jej pomohli rodičia
- V Bratislave sa s mamou objavila na billboardoch
Charlotte Srnčík je 21-ročná influencerka a aktivistka v oblasti práv transorodovej komunity. Okrem toho sa venuje aj modelingu, čo mohli ľudia vidieť pri, pre mnohých kontroverznej, reklamnej kampani pre nákupné centrum Eurovea.
Na svojom Instagrame má niekoľko tisíc sledovateľov. Pokiaľ sa pozrieš na jej Instagram, tak pochopíš, že je plne otvorená, čo sa jej názorov týka. V prípade spoluprác tiež pôsobí plne autenticky a vyberá si len firmy, o ktorých si myslí, že sa hodia k jej životnému štýlu a prezentovaniu sa.
Svoju tranzíciu započala počas prvej vlny pandémie a verejne rozpráva aj o problémoch, ktoré s touto tranzíciou prichádzajú na emocionálnej úrovni, ale napríklad aj v legislatívnej rovine. Taktiež si nekladie servítku pred ústa v prípade kritizovania konzervatívnych návrhov zákona a rôznych nariadení. My sme ju vyspovedali a zistili, ako vyzerá život transrodovej osoby na Slovensku.
- Ako vyzeralo jej detstvo
- Aké ťažkosti jej robili na úradoch pri zmene mena
- Ako sa cítila po tragickej vražde na Zámockej
- Ako vníma prostredie pre transorodových ľudí na Slovensku
Začnime teda hneď celkom ostro. Charlotte, čo sú podľa teba otázky, ktoré by sa nemal človek pýtať transrodovej osoby?
Odpoveď na túto otázku stále prirovnávam k tomu, ako sa ženy neopýtam to, či má menštruáciu alebo koľko peňazí má v peňaženke. Presne tak isto by sa človek nemal pýtať žiadnej transorodovej osoby na to, čo má medzi nohami, či je už po operácii alebo dokonca aj to, prečo mám napríklad hlas, aký mám. Ak by som to mala skrátiť, tak jednoducho veci, ktoré by mali vychádzať z výchovy, ale žiaľ, tam často nie sú.
Kedy sa u teba začali prejavovať prvé známky transrodovosti?
Ja som už od mala cítila, že je niečo inak. Celkové uvedomenie však prišlo počas prvej vlny pandémie. Vtedy som totiž sedela len doma a mala som veľa času premýšľať, a vtedy som si teda naplno uvedomila, kým som.
Na sociálnych sieťach sa prezentuješ aj tvojím veľmi pozitívnym vzťahom s rodičmi. Ako veľmi bola pre teba podpora od nich dôležitá?
Oni sú pre mňa neskutočne veľká podpora. Teraz si skutočne neviem predstaviť, kde by som bez nich bola v súčasnosti. Ide o to, že život transorodovej osoby na Slovensku je skutočne komplikovaný, hlavne pri súčasnej politickej situácii a pri návrhoch, ktoré sú v parlamente diskutované čoraz viac. Je pre mňa teda veľmi dôležité, že cítim podporu od tých najbližších a vďaka tomu to zvládam o čosi ľahšie.
Vnímali možno už počas tvojho detstva to, že by možno mohlo prísť k tranzícii?
Nemyslím si, že môžem úplne za nich rozprávať, ale podľa toho, čo mi spomínali, tak tušili, že bude pravdepodobne niečo inak. Najskôr si mysleli, že to bude len sexuálnou orientáciou a budem gay. Potom sa však ukázalo, že som transrodová žena.
Škola býva pre mnohé deti skutočne náročná z hľadiska šikany a posmeškov. Ako si spomínaš ty na svoje školské časy?
Čo sa týka základnej školy, tak som prvýkrát na svoju osobu počula, že som gay. Pamätám si, že som s tým prišla vtedy domov za mamkou a musela sa jej spýtať, že čo to vlastne je. Predsa len si myslím, že dieťa v takomto veku nemá ešte toľkú kapacitu na to rozumieť týmto veciam. Minimálne teda v roku, povedzme, 2008, keď som bola ja malá.
Myslíš si, že je to teraz iné?
Informovanosť už malých detí sa za tých desať rokov určite posunula . Ale aj tak si myslím, že vysvetľovať 6-ročnému dieťaťu otázky sexuálnej orientácie je naozaj komplikované, keď pritom možno len sotva zvládne počítanie do desať. Niektoré veci potrebujú aj ten čas.
Keď sa však vrátim ešte k predošlej otázke, tak šikanu som si zažila. Bola to však ale práve taká detská šikana, kedy si to decko nájde naozaj čokoľvek, aj keď stále tvrdím, že takéto správanie pochádza z domu. Dieťa sa len tak nerozhodne, že bude zlé, musí to najskôr niekde vidieť.
Mala si aj vyslovene nejaký konflikt pre to, ako si pôsobila na ostatných ľudí?
Pre odomknutie obsahu zadaj svoj e-mail
Registrácia a platba bude dokončená po zadaní e-mailu.
Staň sa členom Startitup PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.
Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
V článku sa po odomknutí dozvieš
- Ako sa vyhrážali Charlotte na základnej škole, že ju zbijú
- Ako vlastne prebehla tranzícia v jej prípade
- Aký typ správ jej chodí na Instagram
- Ako ju obťažoval kuriér
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom
- Exkluzívne benefity