Internetom sa šíri hoax, že EÚ nás chce donútiť jesť chrobáky a zamoriť rakovinou
- Internetom sa šíria hoaxy ohľadom chitínu, polysacharidu, ktorý je v hmyze či hubách
- Odborníci všetkých upokojujú a veci uvádzajú na pravú mieru
- Internetom sa šíria hoaxy ohľadom chitínu, polysacharidu, ktorý je v hmyze či hubách
- Odborníci všetkých upokojujú a veci uvádzajú na pravú mieru
Chitín, teda polysacharid, ktorý sa nachádza v organizmoch hmyzu, húb, kvasiniek či rias, je v súčasnosti predmetom nielen internetových diskusií. Tisíce užívateľov sociálnych sietí v januári šírili príspevok, podľa ktorého je hmyz kvôli chitínu nestráviteľný a je hrozbou pre naše zdravie, lebo slúži aj ako výživa pre rakovinu a iné choroby.
Dezinformácia už v minulosti internetom kolovala a po rozhodnutí Európskej komisie schváliť dva druhy hmyzu ako potraviny pre EÚ sa stala opäť populárnou. Odborníci pre agentúru AFP povedali, že chitín pre človeka nie je škodlivý ani karcinogénny, aj keď pri konzumácii nemusí byť úplne strávený.
Odborníci ľudí upokojujú
„Prosím, NIKDY nejedzte hmyz,“ píše sa v príspevku na Facebooku, ktorý zdieľalo viac než 8 300 používateľov. „Hmyz obsahuje chitín, veľmi chutný polysacharid pre rakovinu, parazity, plesne a takmer čokoľvek, čo spôsobuje chorobu. Teraz už asi viete, prečo chcú, aby sme jedli chrobáky.“
Nepravdivé tvrdenie o údajnom nebezpečí konzumácie hmyzu pre človeka kvôli chitínu zrejme začalo kolovať po tom, čo na začiatku januára tohto roka nabralo platnosť povolenie Európskej komisie ku komerčnému využitiu múčnych červov v zmrazenej, kašovitej, sušenej a práškovej forme a aj cvrčkov domácich vo forme čiastočne odtučneného prášku. Tvrdenie sa internetom šíri už aj v iných jazykoch, vrátane angličtiny, nemčiny či rumunčiny.
Podľa portálu CEDMO odborníci potvrdili, že neschopnosť úplne stráviť chitín pre človeka nepredstavuje žiadne nebezpečenstvo. Prirovnávajú to neschopnosti stráviť celulózu zo zeleru. V Európskej únii musia byť výrobky obsahujúce hmyz oficiálne označené, keďže neexistuje žiadna povinnosť jesť hmyz alebo ním nahrádzať iné ingrediencie.
Jedenie hmyzu človeku nijako neškodí, práve naopak. Môže sa stať jedlom budúcnosti a môže zachrániť milióny hladujúcich.
Pozor na hoaxy a dezinformácie
Experti tiež odmietajú, že chitín podporuje rakovinu. Podľa Organizácie OSN pre potraviny a pôdohospodárstvo je hmyz súčasťou jedálnička minimálne dvoch miliárd ľudí. AFP už v minulosti vyvracala nepravdivé informácie o konzumácii hmyzu, čo uvádza aj na svojej stránke AFP Fact Check.
Jeden z hoaxov od používateľa Facebooku, ktorým poukazuje na údajný začiatok pridávania hmyzu do jedál, si získal pozornosť stoviek ľudí. V príspevku sa okrem iného píše, že podľa jednej zo štúdií je krmivo hmyzu jedovaté a že je chitín potravou pre rakovinu.
Expertka ho prirovnáva k celulóze
Chitín je po celulóze druhým najbežnejším polysacharidom, ktorý sa vyskytuje voľne v prírode. Ako sme ťa informovali v tomto článku, je súčasťou kostier hmyzu, krabov či pavúkov a používa sa ako hnojivo, ale aj na lekárske účely. Podľa odborníkov nepotvrdzuje vedecká literatúra o chitíne tvrdenie, že by mohol vyvolať náchylnosť k rakovine.
Hovorca Európskeho úradu pre bezpečnosť potravín (EFSA) Edward Bray pre portál CEDMO uviedol: „Pri posudzovaní žiadosti o uznanie hmyzu ako potraviny zatiaľ neboli vznesené žiadne obavy ohľadom genotoxicity alebo rakoviny.“
Mareike Janiak, prvá autorka štúdie o enzýmoch rozkladajúcich chitín publikovanej v roku 2018 v časopise Molecular Biology and Evolution, chitín tiež prirovnala k celulóze, ktorá tvorí bunkové steny rastlín a ktorú ľudské telo nie je schopné rozložiť. „Aj tak stále jeme veci ako zeler a sú pre nás dobré,“ dodala.
Ako AFP podrobne vysvetlila v AFP Factuel, povolenie používať nové výrobky na báze hmyzu v EÚ je sprevádzané jasnými smernicami o ich označovaní. Podľa ich slov musí byť v zozname zložiek jasne uvedené, že sa táto zložka vo výrobku nachádza.
Zdroje: Facebook , CEDMO, AFP Fact Check, AFP Factuel, SIU