Prelomový objav: Vedci rozlúštili 4 000 rokov starú záhadu, objavil sa pred nimi stratený jazyk

  • Po štúdiu dvoch starých hlinených tabuliek vedci objavili a dekódovali stratený jazyk
  • Tabuľky odhaľujú mená bohov a frázy o obetovaní
Objavené staroveké tabuľky
Ilustračný obrázok Courtesy David I. Owen, Rudolph Mayr/Courtesy Rosen Collection
  • Po štúdiu dvoch starých hlinených tabuliek vedci objavili a dekódovali stratený jazyk
  • Tabuľky odhaľujú mená bohov a frázy o obetovaní

Vedci nedávno uskutočnili ohromujúci objav. Pomohli im v tom dve staroveké hlinené tabuľky, ktoré sa našli v Iraku. Zhora nadol ich pokrýva klinové písmo, ktoré obsahuje podrobnosti o „stratenom“ kanaánskom jazyku. Ten sa ukázal ako pozoruhodne podobný starej hebrejčine. 

Ako informuje portál Live Science, spomínané tabuľky by mali byť staré takmer 4000 rokov a zaznamenávajú frázy v takmer neznámom jazyku Amorejčanov, ktorí pôvodne pochádzali z Kanaánu (oblasť, ktorá je zhruba dnes Izrael, Sýria a Jordánsko), ale neskôr založili kráľovstvo v Mezopotámii.

Tajný jazyk

Tabuľky sú podľa dostupných informácií podobné slávnej Rosetskej doske, ktorá obsahovala nápis v jednom známom jazyku (starogréčtine) súbežne s dvoma ďalšími neznámymi písanými staroegyptskými písmami (démotika a hieroglyfy).

V tomto prípade pomáhajú známe akkadské frázy výskumníkom vylúštiť písaný amorejský jazyk. „Naše znalosti o amorite boli také žalostné, že niektorí experti pochybovali, či takýto jazyk vôbec existuje,“ uviedli vedci Manfred Krebernik a Andrew R. George pre Live Science.

„Jazyk je koherentne a predvídateľne formulovaný a úplne odlišný od akkadčiny,“ doplnili vedci.

Svoj výskum popisujúci staroveké tabuľky zverejnila dvojica vedcov v najnovšom čísle francúzskeho časopisu Revue d’assyriologie et d’archéologie orientale

Nové slová

Ako informuje portál Nexus Newsfeed, spomínané tabuľky boli objavené už pravdepodobne pred 30 rokmi v Iraku počas iránsko-irackej vojny, ktorá sa odohrávala v rokoch 1980 až 1988.

Tabuľky boli nakoniec zaradené do zbierky v Spojených štátoch. Háčik je v tom, že nič iné sa o nich dokopy nevie, pričom nikto netuší ani to, či boli z Iraku odvezené legálne. George s Krebernikom ich začali študovať v roku 2016, keď na ne upozornili iní vedci.

Vedcom sa podarilo spoločne prísť analýzou slovnej zásoby a gramatiky tajomného jazyka na to, že patrí do západosemitskej rodiny jazykov, ku ktorej sa radí aj hebrejčina (v súčasnosti používaná v Izraeli) a aramejčina (v súčasnosti používaná v niekoľkých rozptýlených komunitách na Blízkom východe).

Objavené staroveké tabuľky
zdroj: Rudolph Mayr/Courtesy Rosen Collection. Right: Courtesy David I. Owen

George a Kobernik si neskôr všimli, že existujú podobnosti medzi tajomným jazykom a tým málom, čo je známe o amorejčine. Prišli na to, že tabuľky opisujú amorejské frázy v starobabylonskom dialekte akkadčiny. 

„Dve tabuľky podstatne rozširujú naše znalosti o amorite, pretože obsahujú nielen nové slová, ale aj úplné vety, a tak vykazujú veľa novej slovnej zásoby a gramatiky,“ uviedli vedci.

Turistický sprievodca

Yoram Cohen, profesor asýriológie na Tel Avivskej univerzite v Izraeli, ktorý sa na výskume nezúčastnil, uviedol, že tabuľky sa zdajú byť akýmsi „turistickým sprievodcom“ pre starodávnych akkadských hovorcov, ktorí sa pravdepodobne potrebovali naučiť amorejčinu.

Na tabuľkách sa nachádza jedna pozoruhodná pasáž, ktorá vedcov mimoriadne zaujala. Ide o zoznam amorejských bohov, ktorý ich porovnáva so zodpovedajúcimi mezopotámskymi bohmi. Ďalšia pasáž zase obsahuje „uvítacie frázy“.

„Sú tam frázy o príprave spoločného jedla, o obetovaní, o požehnaní kráľa,“ povedal Cohen. „Je tam dokonca aj náznak ľúbostnej piesne… Tabuľky naozaj zahŕňajú celú sféru života.“

Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti

Zdroje: Live Science, Revue d, Nexus Newsfeed

Najnovšie videá

Trendové videá