Z rybárskej dedinky sa stala svetová metropola plná adrenalínu. Slováci sem chodia za lepším životom
- Architektonické pláže, bohatá kultúra a adrenalín
- Kedysi rybárska dedina je dnes metropolou s vysokou životnou úrovňou
- Architektonické pláže, bohatá kultúra a adrenalín
- Kedysi rybárska dedina je dnes metropolou s vysokou životnou úrovňou
Najľudnatejšie mesto Spojených Arabských Emirátov je známe ako lukratívne miesto s nadštandardnou životnou úrovňou. Čoraz viac našincov si do tohto mesta chodí užívať na dovolenku alebo si tam rovno kupujú nehnuteľnosti. Ako sa v priebehu niekoľkých desaťročí z rybárskej dediny stala jedna z najväčších metropol sveta?
Čo bolo pred Dubajom?
Culture Trip uvádza, že jedno z najmodernejších miest na svete má históriu dlhšiu ako 4-tisíc rokov. Dubaj bol jednou z najdôležitejších zastávok obchodnej cesty. Pôvodne išlo o rybársku dedinu na pobreží Perzského zálivu, ktorej obyvatelia boli lovcami perál. Perly lovili priamo zo zálivu a následne ich predávali na trhoch. V tých časoch išlo v dedine o najlukratívnejšiu pracovnú pozíciu.
Podľa Gulf News mesto ako prvé obývali moslimské civilizácie. Ľudia sa tu usídlili už 6-tisíc rokov pred naším letopočtom, no prvé kalifáty vznikli až oveľa neskôr. Prosperita moslimského obyvateľstva vzrastala najmä počas dlhotrvajúceho obdobia kalifátov. V meste sa veľmi rozšírilo poľnohospodárstvo, výroba lodí a prekvital, samozrejme, aj obchod.
Prví Európania sa na Arabskom polostrove objavili až v 15. storočí a boli to Portugalci. O 200 rokov neskôr sa k nim pridali aj Angličania a Holanďania. Práve Angličania na dlhé roky ovládli polostrov, keďže odtiaľ definitívne odišli až v roku 1971.
Napriek faktu, že ropa bola v tomto regióne objavená už v roku 1958, lovenie perál ostalo jednou z najzárobkovejších činností až do 90. rokov, keď Japonci objavili recept na to, ako vytvárať umelé perly.
Prvé ložiská ropy boli objavené v Abu Dhabi a v púšti Murban. Tento objav spôsobil jeden z najrýchlejších rastov ekonomiky v histórií planéty. Oficiálny portál Spojených Arabských Emirátov uvádza, že federácia bola založená 2. decembra 1971. Celkovo pozostáva zo siedmich štátov: Abu Dhabi, Dubai, Sharjah, Ras Al Khaimah, Ajman, Umm Al Quwain a Fujairah.
V roku 1990 sa Vojna v Perzskom zálive medzi Irakom a Kuvajtom dotkla aj Dubaja. Našťastie však len ekonomicky. V neskorších 90. rokoch sa predstavitelia Dubaja rozhodli z mesta vybudovať turistickú destináciu, keďže si veľmi dobre uvedomovali, že ropa je obmedzeným zdrojom bohatstva.
Mesto svetových rekordov
Pre odomknutie obsahu zadaj svoj e-mail
Registrácia a platba bude dokončená po zadaní e-mailu.
Staň sa členom Startitup PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.
Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
V článku sa po odomknutí dozvieš
- Ako sa z rybárskej dediny na pobreží Perzského zálivu stalo jedno z najbohatších miest na svete
- Čo všetko ti ako turistovi ponúkajú výškové budovy a dubajská púšť
- Kde v Dubaji môžeš nazrieť do budúcnosti
- Aké bolo obľúbené jedlo proroka Mohameda
- V čom spočíva rozdiel medzi Chebabom a kebabom
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom
- Exkluzívne benefity