VIDEO: Strašidelné a unikátne zábery vraku Titanicu, ktoré svet ešte nikdy nevidel

  • Vrak Titanicu prvýkrát objavili v roku 1985
  • Rok na to ho navštívili výskumníci, no ich prácu sme doteraz nepoznali
Tragická nehoda Titanicu. Potopenie Titanicu, ľudia utekajú na záchranných člnoch
Wikimedia Commons/Willy Stöwer - Magazine Die Gartenlaube
  • Vrak Titanicu prvýkrát objavili v roku 1985
  • Rok na to ho navštívili výskumníci, no ich prácu sme doteraz nepoznali

Titanic, niekdajšia najväčšia loď na svete, ktorá sa preslávila svojou tragédiou. Už viac ako storočie priťahuje pozornosť vedcov z celého sveta a dodnes ukrýva nepoznané tajomstvá, ktoré sa od roku 1912 rozkladajú na dne Atlantického oceánu. Spájajú sa s ním príbehy a túžba po poznaní stále viac detailov ohľadom jeho osudu. Predsa len šlo o loď, ktorá dostala prívlastok „nepotopiteľná“.

A v súčasnosti prichádzajú skvelé správy pre všetkých nadšencov a širokú verejnosť. Oceánografický inštitút Woods Hole (WHOI) totiž uverejnil nové nevídané záznamy slávnej lode. Informujú o tom CNN a Science Alert.

Titanic od spoločnosti Royal Mail Ship (RMS) leží v hĺbke 3 800 metrov a v roku 1986 jeho trosky preskúmali vedci z WHOI. Odvtedy však snímky a nahrávky z ich návštevy mnoho ľudí nevidelo. To sa však v stredu (15. 2.) zmenilo.

Video a história pátrania

Video, ktoré WHOI uverejnil na svojom youtubovom kanáli, má takmer 82 minút. Natočili ho s emotívnym podtónom a zachytáva slávnu provu, palubu a vybavenie legendárneho plavidla. Ukazuje jeho interiér, ako aj morský život, ktorý žije v okolí.

Od tragédie z 10. apríla 1912 sa vedci a potápači začali usilovať o nájdenie pozostatkov Titanicu. Trvalo to však dlhé desaťročia a podarilo sa to až v septembri 1985. Postaral sa o to tím vedený Robertom Ballardom v spolupráci s Institut français de recherche pour l’exploitation de la mer (IFEMER).

„Do roku 1985 WHOI vyvinula novú zobrazovaciu technológiu vrátane Argo, kamerových saní, ktoré boli odtiahnuté z výskumnej lode Knorr a zachytili prvé fotografie lode pod viac ako 12 400 stôp (3 780 metrov) pod vodou,“ píše sa v tlačovej správe WHOI.

Nasledujúci rok sa tím z WHOI vydal na svoju prvú cestu, aby si vrak prezrel. Podarilo sa mu to v ponorke pre tri osoby s názvom Alvin a s diaľkovo ovládaným prístrojom Jason Jr. Tieto – až v súčasnosti zverejnené – zábery teda predstavujú expedíciu z roku 1986.

Misia WHOI

Alvin je výskumná ponorka amerického námorníctva. Jason Jr. s ňou bol spojený 91-metrovým káblom z optických vlákien. Tím toto zariadenie ovládal na diaľku, čo im umožnilo prístup a fotografovanie oblastí vraku, kam sa Alvin nemohol dostať.

„Prvá vec, ktorú som videl vychádzať zo šera, bola tá stena, tá obrovská stena z nitovanej ocele, ktorá sa týčila viac ako 30 metrov nad nami,“ hovorí Robert Ballard. Výskumník v rozhovore opisuje, ako okrem množstva iných vecí zazrel v hĺbke i napríklad topánky po ľuďoch.

Podarilo sa mu nazrieť aj do okienok lode. „Bolo to, ako keby sa aj tí ľudia pozerali na nás. Vlastne to bolo v skutočnosti dosť strašidelné,“ spomína Ballard.

Zábery zverejnili nezostrihané a väčšinou bez komentára. WHOI sľubuje, že nás prevedú ikonickými scénami a miestnosťami lode, čo vzhľadom na úspech známeho filmu z roku 1997 bude pre mnohých skutočne nostalgické.

Ďalšie zábery

Ako sme ťa informovali, v súvislosti s tragédiou Titanicu sa šíria aj mnohé konšpirácie. Niektorí tvrdia, že šlo o poistný podvod či o snahu majiteľa RMS zbaviť sa svojich protivníkov. Tieto verzie príbehu však historici odmietajú a poukazujú na to, že v nich chýbajú mnohé súvislosti.

Vedci sa Titanicom zaoberajú neustále aj dnes a nedávno sa im podarilo opäť potopiť k jeho vraku. Vznikli tak zábery lode v rozlíšení 8k. Navyše, dnes si môžeš pozostatky legendárneho plavidla pozrieť aj ty sám, a to vďaka spoločnosti Ocean Gate Expeditions. Informovali sme ťa o tom v tomto článku

Videosystém s rozlíšením 8k bol totiž nainštalovaný na palube ponorky, na ktorú sa môžu dostať aj bežní ľudia, respektíve nie iba podmorskí výskumníci. Takýto výlet však nie je lacný. Ak by si sa ho chcel v budúcnosti zúčastniť, pripraviť si musíš viac ako 234-tisíc eur.

Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti

Zdroje: CNN, Science Alert, YouTube/Woods Hole Oceanographic Institution

Najnovšie videá

Trendové videá