Rusko má nepríjemný problém, stopuje vydávanie pasov. Ministerstvo obrany SR ho vysmialo
- Ruská federácia pozastavila vydávanie biometrických pasov
- Podľa Ministerstva obrany SR má iba 29 % Rusov cestovný pas
- Ruská federácia pozastavila vydávanie biometrických pasov
- Podľa Ministerstva obrany SR má iba 29 % Rusov cestovný pas
Napriek tomu, že sa Rusko dlhodobo snaží vystupovať ako technologický gigant, skutočnosť vyzerá byť trochu iná než obraz, ktorý Kremeľ propaguje.
Ministerstvo obrany: Rusko je technologická veľmoc, ktorá nedokáže občanom vydávať pasy
„Sankcie uvalené na Rusko odhaľujú pravdu o jeho technologickej suverenite. Zasiahli aj ruskú spoločnosť, ktorá zabezpečuje biometrické cestovné doklady. Kvôli nim mala prísť o dodávky produktov, ktoré sú potrebné na výrobu cestovných dokladov,“ píše na sociálnej sieti Ministerstvo obrany Slovenskej republiky.
Podľa štátneho úradu v auguste minulého roku oznámilo Ministerstvo zahraničných vecí Ruskej federácie, že pozastavilo vydávanie biometrických pasov. Aby Rusi zakryli svoju technologickú neschopnosť a nespokojnosť občanov, tak do mesiaca vydali vyhlásenie, že prijali všetky opatrenia na obnovu vydávania dokladov a ich stabilné vydávanie do budúcnosti.
Neprešiel ani polrok a začiatkom februára boli opätovne pozastavené žiadosti o vydávanie cestovných pasov. Ako odôvodnenie uvádzajú nedostatok mikročipov, ktoré by mali pokryť zvýšený záujem v posledných mesiacoch.
Spoločnosť Goznak, ktorá vyrába ruské pasy, podľa webu Medusa uviedla, že pozastavenie je spôsobené „zvýšeným počtom žiadostí o personalizáciu zahraničných pasov“, čo podľa nej spôsobilo výrazný nárast dopytu po mikročipoch potrebných na výrobu biometrických pasov.
„Ako je možné, že propagandou ospevovaná ‚technologická veľmoc‘ nedokáže pokryť dopyt svojich obyvateľov? Dnes vieme, že iba 29 % Rusov má cestovný pas a len 2 % z nich má schengenské vízum,“ píše na Facebooku Ministerstvo obrany Slovenskej republiky.
„Mnohí Rusi by do Európy, ktorá je podľa ruskej propagandy zaostalá a v dôsledku americkej nadvlády neslobodná, aj chceli vycestovať, no nemajú ani cestovný pas. Slobodné cestovanie, ktoré je základným pilierom EÚ, je tak niečo, čo v dnešnom Rusku kríva na obe nohy. Rovnako ako propaganda o ruskej technologickej nadvláde a nefungujúcich európskych sankciách,“ uzatvára status štátny orgán.
Stoltenberg varoval pred silnejúcimi vzťahmi Ruska a Číny
Generálny tajomník Severoatlantickej aliancie (NATO) Jens Stoltenberg varoval v piatok pred silnejúcimi vzájomnými vzťahmi Číny a Ruska. Vyzval krajiny, ktoré veria v „demokraciu a slobodu“, aby v boji proti autoritárskym mocnostiam držali spolu, informuje TASR na základe správy AFP.
Čína sa po tom, čo Rusko poslalo na Ukrajinu inváznych vojakov, stavia do pozície neutrálneho štátu, ale zároveň prehlbuje vzťahy s Moskvou a ani neodsúdila ruskú inváziu.
Stoltenberg počas Mníchovskej bezpečnostnej konferencie povedal, že NATO pozorne sleduje rastúce a silnejúce vzťahy Číny s Ruskom. Obe tieto krajiny majú spoločné vojenské cvičenia, ako aj námorné a letecké hliadky, pripomenul šéf Aliancie.
„Keď sa autoritárske mocnosti zbližujú a tesnejšie spolupracujú, je ešte dôležitejšie, aby sme my všetci, čo veríme v demokraciu a slobodu, držali spolu v NATO a s našimi partnermi po celom svete,“ vyhlásil Stoltenberg.
Povedal, že Peking pozorne sleduje vojnu na Ukrajine. „Ak tam prezident (Vladimir) Putin vyhrá, bude to mať vplyv na postoje a rozhodnutia, ktoré v Pekingu urobia,“ dodal.
Vojna Ruska na Ukrajine vyvoláva medzi západnými veľmocami obavy, že Čína sa môže pokúsiť o niečo podobné na Taiwane, demokratickom ostrove so samostatnou vládou, ktorý však Peking pokladá za svoje územie.
Na Mníchovskej bezpečnostnej konferencii, ktorá sa začala v piatok a bude trvať do nedele, sa zúčastňujú svetoví lídri vrátane nemeckého kancelára Olafa Scholza, francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona, americkej viceprezidentky Kamaly Harrisovej a najvyššie postaveného čínskeho diplomata Wanga Iho.
Zdroje: Facebook/Ministerstvo obrany Slovenskej republiky, Medusa, TASR