Kollár Tabák za konfety „nebonzol“: Zisťovali sme, ako NR SR rieši extenistkin exces
- Romana Tabák koncom minulého roka vystrelila v pléne NR SR konfety
- Boris Kollár ju chcel za prečin riešiť, zatiaľ sa zdá, že išlo o plané reči
- Romana Tabák koncom minulého roka vystrelila v pléne NR SR konfety
- Boris Kollár ju chcel za prečin riešiť, zatiaľ sa zdá, že išlo o plané reči
Išlo o plané reči? Koncom minulého roka zákonodarci zažili nečakané vzrušujúce chvíle. Stalo sa tak po prekvapivej iniciatíve Romany Tabák, ktorá sa rozhodla odklepnutie „zákona roka“ osláviť vystrelením konfiet.
Političkinu akciu ale kriticky okomentoval predseda parlamentu a zároveň aj šéf hnutia Sme rodina Boris Kollár. Ten jej totiž pohrozil disciplinárkou s tým, že eskapádu s konfetami poženie až na parlamentný výbor. Kollárove hrozby sa tak ale mesiace po konfetovej šou zdajú ako plané reči.
Konfetová šou Romany Tabák
Práve zelená pre rozpočet sa pre poslanecké šarvátky zdala minulý rok ako nedosiahnuteľný cieľ a pre Slovensko dokonca hrozilo rozpočtové provizórium. Poslanci sa ale koncom decembra minulého roku nakoniec dohodli a za štátny rozpočet zahlasovalo 93 z nich.
Vtom sa ozval plénom lomoz a okruh poslancov okolo Romany Tabák zasypali pestrofarebné konfety.
„Pani poslankyňa, budete riešená na výbore, že ste doniesli nepovolené pomôcky do sály a že ste s nimi ohrozili pána poslanca Šimka,“ pohrozil političke po hlasovaní samotný šéf parlamentu.
„Potešili sme sa, že sme schválili rozpočet a že Igor bude naším kolegom,“ povedala v tom čase poslankyňa médiám. Podľa TASR Tabák odpálila konfety práve po dohode s poslancom Jozefom Šimkom z klubu Sme rodina. Tabák tak naráža na dohodu, na základe ktorej SaS hlasovala za rozpočet pod podmienkou, že Igor Matovič opustí post ministra financií. Podľa TASR o iniciatíve vedel práve len Šimko.
Konfetami bol zasypaný poslanec Marek Krajčí (OĽANO). „On sa veľmi potešil. Povedal mi: ‚Romana, toto si veľmi dobre vymyslela‘,“ podotkla Tabák.
Politička vtedy tvrdila, že nechcela nikomu v pléne ublížiť, a mrzelo ju, ak sa niekto z poslancov po vystrelení konfiet zľakol. „Som názoru, že keď sa v parlamente môže nadávať a rozosievať negatívna energia, tak sa môže aj pozitívna. Treba aj tie pozitívne emócie dať von,“ okomentovala v tom čase poslankyňa.
Prázdne hrozby?
Po Kollárovej hrozbe sa tak otvorila otázka, či ju voči spolustranníčke aj reálne naplní a či nešlo len o plané reči. Už v tomto článku nám predsedníčka imunitného a mandátového výboru Anna Andrejuvová vysvetlila, že výbor ju môže riešiť až potom, čo na ňu podá podnet práve Boris Kollár. Ako sme informovali, ten to neurobil ani koncom januára tohto roku.
Po takmer mesiaci sme zisťovali, či sa riešenie bizarného incidentu už pohlo ďalej, no zdá sa, že líder Sme rodina stále nenaplnil hrozbu na adresu vlastnej spolustranníčky. Kontaktovali sme Andrejuvovú, ktorá nám potvrdila, že spomínaný podnet stále nedorazil.
„Musí sa rozhodnúť kancelária predsedu, to nie je moje rozhodnutie,“ vysvetľovala pre Startitup Andrejuvová z klubu OĽANO.
Paragraf rokovacieho poriadku
Tá zároveň podotkla, že porušenie rokovacieho poriadku národnej rady sa konkrétne týka § 32, ktorý definuje, čo je v pléne parlamentu zakázané. „Keď niekto napríklad v pléne telefonuje alebo pán Suja polial pána Matoviča, tak to sa týka všetko paragrafu 32,“ okomentovala šéfka výboru.
Paragraf 32 parlamentného „rokováku“ pod názvom Zabezpečenie poriadku v rokovacej sále rieši práve rôzne prečinenia v pléne. Medzi ne patrí napríklad správanie poslanca, ktorým narúša priebeh schôdze.
Rokovací poriadok napríklad zakazuje nosiť do pléna rôzne plagáty, transparenty, vizuálne pomôcky či využívať v určitých príkladoch mobilné telefóny.
Zákaz platí aj na výbušniny či paralyzujúce prístroje. Kontaktovali sme aj samotnú kanceláriu predsedu Národnej rady SR s tým, či sa spomínaný podnet Boris Kollár chystá podať. Do vydania článku parlamentná kancelária na otázky k téme nereagovala.
Politológ: Mal by vyvodiť konkrétny záver
Podľa politológa Radoslava Štefančíka už incident Boris Kollár zrejme riešiť nebude. „Nerieši to asi aj z toho dôvodu, že pani poslankyňa je súčasťou jeho poslaneckého klubu,“ myslí si politológ. Podľa Štefančíka by ale bolo na mieste, aby sa k incidentu s konfetami Kollár ešte vrátil.
„Ak je napísané čierne na bielom a tam sa jasne hovorí, ako sa majú poslanci v pléne správať, tak by nemal brať ohľad na nejaké politické tričko konkrétneho poslanca, mal by vyvodiť konkrétny záver,“ podčiarkol odborník.
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality
Zdroje: Startitup, NR SR, Teraz.sk, TASR