Záhadné „vypnutie“ rakiet s jadrovými hlavicami vyšetruje Pentagón. Malo ho spôsobiť UFO
- Pentagón vypočul bývalého dôstojníka vzdušných síl, ktorý v 60. rokoch minulého storočia zažil záhadný prípad
- Rakety s jadrovými hlavicami mali prestať fungovať potom, ako bolo v okolí spozorované UFO
- Pentagón vypočul bývalého dôstojníka vzdušných síl, ktorý v 60. rokoch minulého storočia zažil záhadný prípad
- Rakety s jadrovými hlavicami mali prestať fungovať potom, ako bolo v okolí spozorované UFO
„UFO! Len si tak poletuje. Všetci sa na to len pozeráme. Čo chcete, aby sme urobili?“ takúto nečakanú správu mal dostať bývalý dôstojník amerického letectva Robert Salas počas svojej služby v roku 1967. To, čo nasledovalo, dodnes fascinuje rôznych bádateľov a ostáva nezodpovedanou otázkou.
Americké ministerstvo obrany to ale môže zmeniť. Pentagón sa pozrel na starý prípad neznámych lietajúcich objektov, ktoré sa objavili nad citlivými vojenskými zariadeniami. Konkrétne sa mali takéto objekty známe pod skratkou UFO alebo UAP objaviť na mieste, kde sú umiestnené medzikontinentálne balistické rakety, vyzbrojené jadrovými hlavicami.
Jadrové hlavice prestali fungovať potom, ako sa v okolí objavilo UFO. Prípad má vyšetrovať Úrad pre riešenie anomálií v celej doméne (AARO), ktorý spadá pod Pentagón. Vyšetrovanie potvrdili pre Daily Mail veteráni vzdušných síl USA.
Dve riadiace centrá hlásili výpadok rakiet potom, ako svedkovia videli UFO
Prípad známy ako „Echo Flight“ sa mal stať ešte v roku 1967 na Malmstromovej leteckej základni v Montane. Neznámy objekt diskového tvaru, ktorý mal svietiť na červeno, mali vidieť posádky údržby rakiet a bezpečnostné tímy. Ich príslušníci sa mali utáboriť pri dvoch odpaľovacích zariadeniach, na ktorých cez deň vykonávali údržbu.
Ráno 16. marca 1967 mal nadporučík Walt Figel započuť signál, ktorý indikoval, že raketa sa vypla. Figel si myslel, že ho údržbári neinformovali o začatej práci, preto zavolal na miesto, kde sa rakety nachádzali.
Bezpečnostní pracovníci ho informovali, že k údržbe ešte nedošlo a že večer pred tým videli UFO. Figel si pomyslel, že pracovníci sa opili. Jeho názor sa však zmenil potom, ako začali svietiť kontrolky indikujúce pohotovostný režim – nefunkčnosť rakiet, jedna po druhej. Dohromady sa ich „vyplo“ 10.
„Po dokončení postupu kontrolného zoznamu pre každé stanovište rakiet sa zistilo, že každá z rakiet prešla do stavu pohotovosti v dôsledku poruchy systému navádzania a riadenia (G&C). V miestach sa nestratila energia; rakety jednoducho neboli funkčné, pretože z nejakého nevysvetliteľného dôvodu zlyhal každý z ich navádzacích a riadiacich systémov,“ opisuje udalosti článok z roku 1996 od Roberta Salasa a Jima Klotza.
Úderné tímy, ktoré mali situáciu preveriť zistili, že lietajúce objekty hlásili aj údržbári. Trvalo celý deň, kým sa rakety podarilo znova sfunkčniť. Rovnaký scenár sa mal opakovať aj v ďalšom riadiacom centre odpaľovania rakiet, kde mal Salas službu ako zástupca veliteľa protiraketovej bojovej posádky pod zemou.
Letci mu vtedy mali hlásiť, že vidia svetlá robiť zvláštne manévre nad zariadením a že to neboli lietadlá. Salas si myslel, že muži vtipkujú, tak to nebral vážne a prikázal im nech to ďalej sledujú. O chvíľu mu volali znovu, tentokrát vystrašení, pretože jedného z nich zranil objekt.
V zapätí na to sa rozsvietili indikátory o vypnutí rakety. Počas niekoľkých minút sa vyplo 6 až 8 rakiet. Oba incidenty prešetrovali aj tímy inžinierov z Boeingu, tí ale nenašli žiadnu dôveryhodnú teóriu, ktorá by výpadky vysvetľovala. Záverom bolo, že takýto výpadok by mohol spôsobiť len elektromagnetický impulz (EMP) z neznámeho zdroja.
Salas tvrdí, že ho vláda ignorovala desaťročia
Osemdesiatdvaročný Salas pôvodne podpísal s vládou dohodu o mlčanlivosti (NDA), článkom z roku 1996 ju však prerušil. Pre Daily Mail povedal, že bol rád, že ho úrad oslovil potom ako ho desaťročia vláda ignorovala.
„Už viac ako 50 rokov som chcel vládnej agentúre povedať svoj príbeh,“ povedal Salas. „Bola to veľká úľava. Boli veľmi veľkorysí. Pozorne počúvali. Dal som im kompletnú správu o incidentoch v Malmstrome.“
Salas je presvedčený, že úrad vyvíja úsilie, aby objasnil prípady v Montane.
Príbeh Salasa nie je jediný. Neznáme lietajúce objekty sa v Montane začali objavovať už od začiatku 60. rokov minulého storočia. Článok New York Times zo 70. rokov ukazuje, že ich aktivita neprestala ani v nasledujúcom desaťročí. Preto ich začala vyšetrovať aj Centrálna spravodajská služba (CIA), ktorá podľa denníka zámerne tajila závery vyšetrovania. Existovali ale obavy, že by tieto objekty mohli pochádzať z Ruska a ohrozovať národnú bezpečnosť USA.
AARO dostal za úlohu preskúmať vládne spisy o všetkých incidentoch UFO siahajúcich až do roku 1945. Obavy zo špionáže sú živé dodnes. Jeden z nedávno zostrelených UAP sa mal taktiež vznášať nad základňou v Montane.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: Daily Mail, New York Times