Nebezpečná pohlavná choroba tu vzrástla o 900 %. Slovenské štatistiky poukazujú na veľký problém
- Pohlavne prenosná choroba syfilis robí problémy aj na Slovensku
- V Mississippi však evidujú problém s vrodeným syfilisom
- Malo ho o 900 percent viac bábätiek než v minulosti
- Pohlavne prenosná choroba syfilis robí problémy aj na Slovensku
- V Mississippi však evidujú problém s vrodeným syfilisom
- Malo ho o 900 percent viac bábätiek než v minulosti
Pohlavne prenosná choroba syfilis robí problémy čoraz väčšiemu počtu ľudí a výnimkou nie je ani Slovensko. Ako sme informovali v novembri minulého roka, v roku 2021 naše zdravotníctvo evidovalo 76-percentný nárast prípadov syfilisu oproti roku 2020.
Touto chorobou sa môže nakaziť prakticky ktokoľvek, a to akýmkoľvek pohlavným stykom alebo sexuálnym stykom. Ďalšie spôsoby nákazy sa však vyskytujú aj pri kontaminovaných predmetoch, ktoré používa chorý na syfilis v čase, keď sa z jeho tela vylučuje baktéria. Podľa Úradu verejného zdravotníctva môže ísť napríklad o zubné kefky, príbor, riad, uteráky, oblečenie a podobne.
Medzi hrozby nákazy patrí aj takzvaný vrodený syfilis, ktorý prechádza z nakazenej matky na plod počas tehotenstva. Štvrtina takto nakazených detí sa rodí mŕtvych alebo umiera krátko po narodení.
A problémy práve s vrodeným syfilisom aktuálne musí riešiť americký štát Mississippi. Ako informujú The Independent a The Guardian, štát zasiahol až 900-percentný nárast prípadov vrodeného syfilisu.
Doktor Thomas Dobbs, lekársky riaditeľ kliniky Crossroads Clinic Štátneho ministerstva zdravotníctva Mississippi, sa nedávno podelil o analýzu fakturačných údajov nemocnice. V roku 2021 sa v štáte liečilo na sexuálne prenosné choroby viac ako 102 novorodencov, pričom v roku 2016 sa podľa údajov liečilo len 10 novorodencov.
Pohlavne prenosné choroby sú výsledkom vrodeného syfilisu, „ku ktorému dochádza, keď matka s týmto ochorením prenesie infekciu na svoje dieťa počas tehotenstva“, poznamenalo Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC).
Problémy pre novorodencov
Vrodený syfilis môže u dojčiat spôsobiť rôzne problémy. Okrem spomínaného rizika potratu či úmrtia novorodenca sem patrí napríklad zdeformovanie kostí, ťažká anémia, zväčšenie pečene a sleziny či žltačka. Okrem toho môže syfilis spôsobovať aj mozgové a nervové problémy, ako sú slepota či hluchota, meningitída a kožné vyrážky.
„Vyzerá to ako niečo, čo sa malo stať pred sto rokmi, nie minulý rok,“ povedal Dobbs pre NBC.
„Je to naozaj šok,“ podotkol s tým, že už hovoril s poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti. Tí sú podľa jeho slov z danej situácie „absolútne zdesení“.
Zdravotnícki odborníci pripisujú rastúci počet prípadov vrodeného syfilisu nedostatočnej prenatálnej zdravotnej starostlivosti. Tá okrem iného zahŕňa práve aj testovanie na syfilis.
Liečiteľný problém
Dobbs však v statuse na Twitteri verejnosť ubezpečil, že choroba je „úplne liečiteľným problémom“. Ako informuje Mississippi Today, štát je momentálne na čele rebríčka USA v počte prípadov tejto sexuálne prenosnej infekcie.
Profesor Khalil Ghanem, predseda Americkej asociácie pohlavne prenosných chorôb, hovorí, že štát teraz musí investovať do nakazených detí. Je podľa neho nutné „ukončiť túto nezmyselnú infekciu, ktorej sa dá predchádzať“.
Syfilis sa dá liečiť, no Ghanem a rôzni ďalší odborníci tiež poukazujú na to, že to nemusí byť v každom prípade jednoduché. Mnohí infikovaní ľudia dokonca celé roky ani neevidujú príznaky choroby.
Podľa Ghanema je dôležité, aby sa infekcia odhalila pred 20. týždňom tehotenstva. V takom prípade sa dieťaťu dostane najlepšia možná ochrana. Ak sa však syfilis nepodarí diagnostikovať včas, môžu sa vyskytnúť vážnejšie zdravotné komplikácie. Dieťa by sa malo ihneď po diagnostikovaní podrobiť liečbe antibiotikami.
„Zatiaľ čo niektorí ľudia žijú svoj život bez toho, aby dostali syfilis, iní toto šťastie nemajú. Tieto dve skupiny však majú spoločnú túžbu po zdravých deťoch, ktoré dostanú príležitosť dosiahnuť vo svojom živote úspech a šťastie. Žiaľ, syfilis často oberá rodičov a ich deti o tieto príležitosti,“ podotkol doktor.
Zdroje: Úrad verejného zdravotníctva, The Independent, The Guardian, NBC, Mississippi Today