NAŽIVO Fico narazil: Mimoriadna schôdza Smeru sa neotvorila. „Sú súčasťou proruskej lobby,“ udrel expert

  • Poslanci majú na stole opäť mimoriadne schôdze z dielne Smeru
  • Zákonodarcovia opäť riešia predčasné voľby a aj MiGy pre Ukrajinu
Robert Fico a NR SR
TASR/Jakub Kotian, TASR/Jaroslav Novák
  • Poslanci majú na stole opäť mimoriadne schôdze z dielne Smeru
  • Zákonodarcovia opäť riešia predčasné voľby a aj MiGy pre Ukrajinu

Poslanci Národnej rady majú opäť na stole mimoriadnu schôdze „z pera“ šéfa smerákov Roberta Fica. Ten sa totiž opakovane snaží, aby parlament otvoril mimoriadnu schôdzu venovanú téme termínu predčasných volieb a stíhačkám MiG-29, ktoré by mohli skončiť v armádnej výbave Ukrajiny. Ďalší pokus o otvorenie schôdze s týmito bodmi programu padol na dnes, 27. februára.

Poslanci a termín volieb 

Ako prvým bodom programu dnešného rokovania je mimoriadna schôdza o termíne predčasných volieb. Tie by sa mali oficiálne uskutočniť 30. septembra, čo nedávno aj odklepol parlament.

Samotná mimoriadna schôdza sa ale na prvýkrát dnes opäť neotvorila. Plénum totiž nebolo uznášania schopné. Predseda parlamentu Boris Kollár dal schôdzi ešte jednu šancu. Druhý pokus o približne polhodinu neskôr, ale taktiež nevyšiel a plénum opäť nebolo uznášaniaschopné. Schôdzu sa tak nepodarilo otvoriť ani na druhý pokus. Ďalšiu šancu budú mať poslanci zajtra o 9:00.

Dátum predčasných volieb sa však zdá problematickým pre časť opozície, a to najmä pre Smer-SD. Fico tak opakovane predložil návrh na otvorenie schôdze, no štyrikrát sa nenašlo dosť prítomných poslancov a plénum bolo neuznášaniaschopné.

Práve, keď sa naposledy poslanci zišli v pléne v súvislosti s otváraním mimoriadky, v parlamente panoval poriadny chaos. Len pár hodín pred hlasovaním o otvorení mimoriadnej schôdze sa k problematike vyjadrila aj hlava štátu Zuzana Čaputová.

Súčasná politická situácia, charakterizovaná legislatívnou parlamentnou smršťou, ohrozujúcou ústavné princípy a verejné financie, je pre Slovensko neúnosná a žiada si skorší termín predčasných volieb. Vo štvrtok to pre TASR uviedla prezidentka SR Zuzana Čaputová.

„Dianie v parlamente pripomína skôr chaos než zodpovednú správu vecí verejných,“ skonštatovala hlava štátu. Obracia sa zároveň na politických lídrov, aby sa postarali o nápravu.

V posledný januárový deň o septembrovom termíne rozhodli poslanci Národnej rady SR. Opozícia žiadala skorší, májový, respektíve júnový termín volieb, za konanie volieb do konca prvej polovice roka sa najskôr prihovárala aj prezidentka. Bola však ochotná akceptovať aj septembrový termín, ak by bol jediným, na ktorom by sa našiel potrebný konsenzus a hlasy v parlamente.

Podľa politológa Grigoriho Mesežnikova bude Robert Fico schôdze iniciovať až do toho bodu, kým už nebude jasné, že sa termín volieb nebude dať zvrátiť. „Podľa mňa to bude stále robiť, no ale zdá sa, že väčšina potrebná na presunutie termínu zatiaľ nie je. Takže to bude taká pozičná hra,“ myslí si Mesežnikov.

Mesežnikov: Smer je súčasťou proruskej lobby

Druhý bod dnešnej mimoriadnej schôdze zahŕňa tému MiGov, ktoré by mohli doplniť portfólio ukrajinskej armádnej techniky. V polovici februára sa poslanci už snažili takúto schôdzu otvoriť, no plénum taktiež nebolo uznášaniaschopné.

Predseda parlamentu Boris Kollár pred otvorením tejto schôdze upozornil, že pre pracovné povinnosti sa rokovania nezúčastní minister obrany Jaroslav Naď. Kollár tak už pred otvorením schôdze upozornil, že schôdza zrejme otvorená nebude.

Pred rokovaním schôdze poslanci vyrukovali s viacerými procedurálnymi návrhmi. Ten Tomáša Tarabu sa napríklad týkal toho, že mimoriadna schôdza by sa mala uskutočniť len za prítomnosti dočasne povereného premiéra Eduarda Hegera.

Práve poskytnutie stíhačiek Ukrajine na slovenskej politickej scéne vyvolalo silné emócie. Podľa Mesežnikova iniciatíva Smeru zapadá do stratégie ruskej federácie. „Mierové pochody na Slovensku sú súčasťou vplyvovej operácie Ruskej federácie na našom území, niečo také prebieha aj na území ďalších štátov. To sú akcie na podporu mieru, ale vystupujú tam ľudia v prospech Ruska,“ opisuje Mesežnikov.

Podobné reči o mieri však skrývajú podľa politológa podporu ruského vplyvu a ruského naratívu. Podľa Mesežnikova je podobných aktivít na podporu Ruska súčasťou práve aj Smer. „Smer je súčasťou proruskej lobby na Slovensku a podľa mňa súčasťou týchto aktivít je aj celý návrh, aby bola mimoriadna schôdza ohľadom Slovenska a MiGov pre Ukrajinu,“ myslí si politológ.

Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality

Zdroje: TASR, SIU

Najnovšie videá

Trendové videá