Krajne pravicovú europoslankyňu vyšetrujú pre podvod s finančnými prostriedkami EÚ. Zhabali jej majetok
- Európska prokuratúra jej a jej štyrom asistentom zhabala majetok v hodnote viac ako 170 000 eur
- Zambelliová je vyšetrovaná pre podozrenie z podvodu
- Európska prokuratúra jej a jej štyrom asistentom zhabala majetok v hodnote viac ako 170 000 eur
- Zambelliová je vyšetrovaná pre podozrenie z podvodu
Europarlamentom otriasa škandál gigantických rozmerov. Európska prokuratúra (EPPO) v pondelok oznámila, že krajne pravicovej poslankyni Európskeho parlamentu (EP) a jej štyrom asistentom zhabala majetok v hodnote viac ako 170 000 eur v súvislosti s údajným zneužitím finančných prostriedkov EÚ, informuje TASR.
Salviniho europoslankyňa mala spáchať podvod za státisíce
EPPO uviedla, že Stefania Zambelliová z talianskej euroskeptickej a protiimigračnej strany Liga Severu (LN) je vyšetrovaná pre podozrenie z podvodu v súvislosti s príspevkami, ktoré si nárokovala na zamestnanie štyroch asistentov.
„Štyria zamestnanci podľa dôkazov nevykonávali činnosti súvisiace s funkciou, na ktorú boli prijatí, alebo ich vykonávali len čiastočne,“ uviedla EPPO, z ktorej vyhlásenia cituje tlačová agentúra AFP.
Prokuratúra odhaduje, že údajný podvod odčerpal z rozpočtu Európskej únie viac ako 172 000 EUR. Talianska finančná polícia vykonala príkaz na zhabanie majetku vrátane luxusných áut a zmrazenie bankových účtov.
Zambelliová, ktorej strana LN je členom euroskeptickej frakcie Identita a demokracia (ID), sa pre AFP odmietla k predmetnej udalosti vyjadriť.
Len v decembri minulého roku pritom europarlamentom otriasla kauza Katargate. V putách vtedy skončila podpredsedníčka europarlamentu Eva Kaili z Grécka. Onedlho mala na krku aj obvinenie. Spolu s ňou aj ďalší úradníci. Grécka poslankyňa a členka predsedníctva patrila medzi najvýraznejšie tváre parlamentu a venovala sa najmä digitálnym inováciám.
Mnohí ju považovali za jednu z najlepších poslankýň, aké vôbec v EP sedeli. Podľa obvinenia sa však nechala podplatiť jednou z krajín Perzského zálivu. Pri razii u nej policajti našli tašku doslova napchatú peniazmi, malo ísť o stovky tisíc eur.
Kauza Katargate
Kauza dostala názov Katargate, keďže inkriminovanou krajinou má byť práve hostiteľ tohtoročných MS vo futbale. Katar však akékoľvek obvinenia odmietol. „Obvinenia voči podpredsedníčke Európskeho parlamentu sú nanajvýš znepokojujúce, veľmi vážne,“ povedala šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová. „Je to otázka dôvery ľudí v naše inštitúcie,“ zdôraznila.
Von der Leyenová dodala, že EK „kontroluje“ vlastný register transparentnosti, kde sú zdokumentované všetky stretnutia eurokomisárov a ich zamestnancov so zástupcami záujmových skupín.
Belgická prokuratúra uviedla, že už celé mesiace mala podozrenie, že krajina z Perzského zálivu sa snaží ovplyvniť prijímanie rozhodnutí v Bruseli. V piatok belgická polícia vykonala v Bruseli raziu, v rámci ktorej pri 16 domových prehliadkach zaistili 600 000 eur a z korupcie obvinili už štyroch ľudí, oznámila federálna prokuratúra. Viac sme o tom písali v tomto článku.
Je to útok na demokraciu
Predsedníčka Európskeho parlamentu (EP) Roberta Metsolová v pondelok vo svojom prejave v Štrasburgu vyhlásila, že údajné podplácanie cudzou krajinou je útokom na demokraciu. Reagovala tým na korupčnú kauzu, v ktorej belgickí vyšetrovatelia obvinili štyroch ľudí spojených s EP vrátane gréckej europoslankyne a jednej z podpredsedníčok EP Evy Kailiovej, informuje TASR.
Podľa Metsolovej v korupčnej kauze známej aj ako Katargate jej aktéri napojení na autokratické tretie krajiny údajne využili mimovládne organizácie, odbory, jednotlivcov, asistentov a poslancov Európskeho parlamentu, aby ovplyvňovali dianie v EP. „Ich zlomyseľné plány zlyhali,“ dodala.
Zdroje: TASR, Archív Startitup, Politico