Slováci zanedbávajú dôležitú časť tela. „Druhý mozog“ má vplyv na náladu či priberanie

  • Najzávažnejší zdravotný problém Slovákov by mohol konečne zmiznúť
  • Riešenie možno nájsť v správnej starostlivosti o črevá
  • Ako sú na tom tie tvoje?
črevný mikrobióm
Pixabay/Mohamed Hassan, StockSnap
  • Najzávažnejší zdravotný problém Slovákov by mohol konečne zmiznúť
  • Riešenie možno nájsť v správnej starostlivosti o črevá
  • Ako sú na tom tie tvoje?

Má vplyv na každý aspekt nášho zdravia a hovoril o ňom už Hippokrates, no vo väčšej miere sa začal skúmať iba nedávno. Reč je o ľudskom mikrobióme, ktorého väčšina žije v črevách. Preto sa mu často hovorí aj „druhý mozog“ alebo „mozog v bruchu“. 

Mikrobióm má obrovský vplyv na imunitu, ale aj na to, ako sa cítime duševne a dokonca je zodpovedný aj za chudnutie či priberanie. Napriek tomu sa k nemu správame priam macošsky. Slováci sú priam majstrami v nedodržiavaní zdravého životného štýlu, majú málo pohybu a nevyvážene sa stravujú. 

Črevný mikrobióm ako súhrn všetkých baktérií, bakteriofágov, plesní a kvasiniek, ktoré žijú v našom črevnom systéme, je veľmi dôležitou súčasťou našich životov a netreba naň zabúdať.

Udržať si zdravú črevnú mikrobiotu by malo predstavovať základ kvalitného života. Odborníčka Petra Vadovičová sa zaobrerá  výživou a prevenciou pre deti a dospelých. Prezradí ti, ako sa o „zvieratká v bruchu“ postarať, aby ti dobre slúžili celý život a nespôsobovali ti problémy.

Formuje nás od narodenia

Samotný význam mikrobiómu je dôležitý od narodenia. Už v momente, keď matka privádza na svet dieťa, prichádza k ovplyvňovaniu črevného mikrobiómu.

„Klasická cesta pôrodu je v tomto ohľade veľmi dôležitá a pomáha pri tvorbe imunity, ktorá sa v tele dieťaťa tvorí primárne do tretieho roka života. Dieťa je od počiatku veku osídlené bakteriálnymi kmeňmi, ktoré sú nevyhnutné pre zdravý vývoj,“ informuje na úvod Vadovičová.

Niektoré štúdie naznačujú, že pôrody cisárskym rezom môžu ovplyvniť imunitný systém dieťaťa a môžu byť faktorom pri rozvoji chorôb vrátane potravinových alergií a astmy.

„Na vývoj človeka, ako aj jeho črevného mikrobiómu vplýva viacero aspektov. Patrí sem prostredie, v ktorom človek vyrastá – psychické a sociálne zázemie. WHO tvrdí, že zdravie je stav úplnej fyzickej, duševnej a sociálnej pohody a nielen neprítomnosť choroby alebo vady. A to je základ, ktorý sa snažíme dať dieťaťu už od narodenia,“ pokračuje odborníčka.

Pre lepšiu kvalitu života

Nastala neočakávaná chyba, prosím skontroluj vyplnené údaje, alebo skús neskôr.

Staň sa členom Startitup PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.

Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
Nastala neočakávaná chyba, prosím skontroluj vyplnené údaje, alebo skús neskôr.
Platba
Tlačidlo späť
Visa logo
Mastercard logo
Trust pay
Registrovať a zaplatiť
Ikona zabezpečenia Zabezpečené šifrovaním
Trust pay Platobné operácie sa odohrávajú na zabezpečených certifikovaných platformách spĺňajúcich tie najvyššie PCI DSS štandardy bezpečnosti.
Zrušiť predplatné môžeš kedykoľvek. Súhlasím s poskytnutím predpaltného a bol som poučený, že odsúhlasením jeho poskytnutia strácam právo na odstúpenie.
Zdroje: SITA, NCBI, NPZ, Frontier Sin, Academic.oup, WHO, hsph.harvard, BMJ Open

Najnovšie videá

Trendové videá