Svet umiera na obžerstvo. Do roku 2035 bude polovica planéty trpieť obezitou, Slováci nie sú výnimkou

  • WOF upozorňuje, že obéznych je čoraz viac ľudí
  • Do roku 2035 by obezitou mohla trpieť polovica sveta
  • Situácia je kritická aj na Slovensku
obezita jedlo
Ilustračná fotografia Unsplash/Towfiqu barbhuiya, Ehimetalor Akhere Unuabona
  • WOF upozorňuje, že obéznych je čoraz viac ľudí
  • Do roku 2035 by obezitou mohla trpieť polovica sveta
  • Situácia je kritická aj na Slovensku

Svet priberá. Naznačuje to správa, ktorú zverejnila Svetová nadácia pre obezitu (WOF). TASR správu prevzala zo stanice BBC. Predikcie sú pritom skutočne znepokojivé. Viac ako polovica svetovej populácie bude do roku 2035 trpieť nadváhou, ak sa proti tomuto trendu neprijmú primerané opatrenia.

4 miliardy obéznych

Obezita sa do roku 2035 bude týkať až štyroch miliárd ľudí na svete, pričom výskyt nadváhy stúpa najmä u detí. Obéznych ľudí bude najviac v krajinách Afriky a Ázie s nízkymi alebo strednými príjmami.

Negatívne ekonomické dôsledky nárastu počtu obéznych ľudí by podľa WOF mohli prekročiť štyri bilióny dolárov, čo sú tri percentá svetového hrubého domáceho produktu (HDP).

Podľa prezidentky WOF Louise Baurovej sú výsledky správy „jasným varovaním“ pre krajiny, že ak proti tomuto stúpajúcemu trendu nepodniknú konkrétne opatrenia, budú čeliť závažným následkom.

Pribúdanie ľudí s nadváhou či obezitou spôsobuje najmä zmena stravovacích návykov, keďže ľudstvo konzumuje čoraz viac vysoko spracovaných potravín. Ďalšími faktormi sú menej pohybu, sedavé zamestnania, nedostatočné kontroly potravinového reťazca či zlý prístup k službám na podporu zvládania nadváhy.

Krajiny s nízkymi príjmami sú „často najmenej schopné bojovať proti obezite a jej následkom,“ upozorňuje WOF. BBC upozorňuje, že WOF v správe používala ako meraciu hodnotu tzv. index telesnej hmotnosti (BMI). Ten sa vypočíta vydelením hmotnosti človeka druhou mocninou jeho výšky.

Aj na Slovensku

Slovensko pritom nie je v žiadnom prípade výnimkou. Na zhoršujúci sa stav upozornila prezidentka Slovenskej obezitologickej asociácie Ľubomíra Fábryová pri príležitosti Svetového dňa obezity.

Prevencii a manažmentu obezity a s ňou spojených ochorení sa treba venovať. Dosiaľ sa v klinickej praxi riešili iba choroby súvisiace s obezitou, akými sú cukrovka či infarkt,“ uviedla.

Mnoho ľudí žijúcich s obezitou má problémy s prístupom k zdravotnej starostlivosti, zároveň mnohí z nich čelia stigmatizácii a diskriminácii zo strany spoločnosti. Bez adekvátneho prístupu k zdravotnej starostlivosti poskytovanej vyškolenými odborníkmi, ktorí sú súčasťou multidisciplinárneho tímu, väčšina ľudí nie je schopná dosiahnuť svoje zdravotné ciele sama,“ skonštatovala ďalej.

obezita
zdroj: Unsplash/Fuu J

Poukázala pritom na Centrum pre manažment obezity v Biomedicínskom centre Slovenskej akadémie vied, ktoré pacientom s obezitou poskytuje komplexný manažment životného štýlu. To získalo ako prvé na Slovensku akreditáciu Európskej asociácie pre štúdium obezity (EASO).

Primárne sú centrá určené najmä pre komplikované prípady a pre pacientov s extrémnou obezitou, ale my riešime aj ľudí s nadhmotnosťou a obezitou,“ priblížila garantka EASO pre Centrum pre manažment obezity Barbara Ukropcová.

Slovensko je podľa údajov Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj štvrtou krajinou s najvyšším výskytom obezity spomedzi krajín OECD. „Obezita je multifaktorové ochorenie. (…) Je to vždy interakcia medzi genetickou predispozíciou človeka a vonkajšími faktormi,“ dodal viceprezident Slovenskej obezitologickej asociácie Peter Minárik.

Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Trendové videá