Krajina navrhuje americký „TEXIT“: Chce sa osamostatniť od USA

  • Americký štát Texas predložil návrh na referendum
  • Týka sa potenciálneho osamostatnenia sa od USA
  • Odborníci vysvetlili, či to môžu urobiť legálne
Mapa USA s oddeleným Texasom. Texas chce TEXIT. Snaží sa odčleniť sa od USA. Texaskí vojaci s vlajkami USA, Texasu a kadetov
Twitter/John Bolgiano, TAMU Corps of Cadets
  • Americký štát Texas predložil návrh na referendum
  • Týka sa potenciálneho osamostatnenia sa od USA
  • Odborníci vysvetlili, či to môžu urobiť legálne

V pondelok (6. 3.) v americkom štáte Texas predložil jeden z tamojších zákonodarcov návrh, ktorý sa týka potenciálneho osamostatnenia sa od USA. Ak návrh prejde, voliči budú mať právo v referende rozhodnúť o tom, či má štát začať so skúmaním podmienok možného odčlenenia sa. 

Odchod Texasu zo Spojených štátov prezývajú „TEXIT“, podobne ako v prípade Brexitu, ktorý označuje odchod Veľkej Británie z Európskej únie.

Referendum by sa zaoberalo otázkou, či by mal Texas „potvrdiť svoj štatút nezávislého národa“. Ak miestna legislatíva tento návrh schváli, referendum sa uskutoční počas ďalších všeobecných volieb 7. novembra 2023. Texas je po Aljaške druhý najväčší a po Kalifornii aj druhý najľudnatejší štát v rámci USA.

„Texasská ústava jasne hovorí, že všetka politická moc spočíva v ľuďoch,“ napísal vo vyhlásení tamojší republikánsky poslanec Bryan Slaton. „Po desaťročiach neustáleho zneužívania našich práv a slobôd federálnou vládou je čas umožniť ľuďom v Texase, aby boli vypočutí,“ cituje ho The Hill.

Snažili sa už pred dvoma rokmi

Slaton sa spolu s koalíciou texaských zákonodarcov pokúšal o presadenie rovnakého návrhu aj v marci 2021. Dostal sa vtedy pred výbor pre štátne záležitosti. Ten však návrh nevypočul a ani sa o ňom nehlasovalo.

Slaton tentoraz podotkol, že návrh podáva presne 187 rokov po páde Alama. Ako vysvetľuje History, v roku 1836 sa v Texase rozpútala vojna o nezávislosť, v rámci ktorej sa dnešný štát USA pokúšal odtrhnúť od vtedajšej nadvlády Mexika.

Po 13 dňoch bojov – 6. marca 1836 – Mexičania uspeli v bitke o Alamo ležiace neďaleko mesta San Antonio. Padlo v nej približne 200 Texasanov. Označuje sa za jednu z najvýznamnejších bitiek texaskej revolúcie. Devät rokov po úspešnom odtrhnutí sa od Mexika Texas anektovali Spojené štáty americké.

„Pri tomto 187. výročí pádu Alama som hrdý na to, že môžem podať tento návrh zákona, ktorý ľuďom v Texase umožní hlasovať o budúcnosti nášho štátu,“ napísal Slaton vo svojom vyhlásení.

„Texas sa zrodil z túžby po slobode a samospráve a táto túžba stále horí v srdciach všetkých Texasanov,“ dodal.

Texaské nacionalistické hnutie (TNM), ktorého poslaním je „zabezpečiť a chrániť politickú, kultúrnu a ekonomickú nezávislosť Texasu“, označilo podanie návrhu zákona za „skvelú správu“.

Texas sa legálne odpojiť nemôže

Pri otázke, či by sa texaské odtrhnutie sa od USA mohlo uskutočniť legálne, miestny portál The Texas Tribune informuje, že napriek večným rečiam o tejto možnosti zo zákona jasne vyplýva, že Texas nesmie opustiť úniu.

Myšlienku osamostatnenia sa najčastejšie propagujú štátni konzervatívci, ktorí sú nahnevaní na rôzne rozhodnutia federálnej vlády. V Texase majú prevahu republikáni a zdá sa, že rozhovory týkajúce sa osamostatnenia sa silnejú zakaždým, keď v Bielom dome vládne demokratický prezident. To platí aj v súčasnosti v prípade Joea Bidena.

Aj keby zákonodarný zbor začal konanie na základe aktuálneho Slatonovho návrhu, nemohlo by byť právoplatné.

„Zákonnosť odstúpenia je problematická,“ uviedol Eric McDaniel, docent politológie na Texaskej univerzite v Austine. Vysvetlil, že v týchto otázkach má hlavné a posledné slovo federálna vláda USA.

 

V roku 1861 Texas hlasoval sa vystúpenie z USA kvôli otázkam ohľadom zrušenia otroctva. Nezhody vtedy vyústili do občianskej vojny, v ktorej umrelo až 750-tisíc ľudí (viac ako 2 percentá všetkých Američanov).

Po porážke Konfederácie v roku 1865 nasledovala éra rekonštrukcie USA, v rámci ktorej Texas v roku 1870 opätovne formálne vstúpil do únie. Mnoho historikov verí, že keď sa Konfederácia v roku 1865 vzdala, navždy s ňou zahynula aj myšlienka osamostatnenia sa, vysvetľuje McDaniel.

Ešte predtým, ako sa Texas formálne znovu pripojil k národu, Najvyšší súd USA vyhlásil, že odtrhnutie sa od únie nebolo nikdy legálne a že aj počas povstania bol Texas naďalej štátom USA.

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Zdroje: The Hill, History, The Texas Tribune, Twitter/John Bolgiano, Twitter/TAMU Corps of Cadets

Najnovšie videá

Trendové videá