Slováci ušetria tisíce eur. Kvôli novej povinnosti od EÚ dokonca dostaneš peniaze

  • Európsky parlament schválil smernicu, ktorá má za cieľ znížiť energetickú náročnosť budov
  • Budovy budú musieť dosiahnuť minimálne energetickú triedu E do roku 2030, do roku 2033 triedu D
hlasovanie o ekologickej smernici
EP/Alexis HAULOT, Pixabay/MariaGodfrida
  • Európsky parlament schválil smernicu, ktorá má za cieľ znížiť energetickú náročnosť budov
  • Budovy budú musieť dosiahnuť minimálne energetickú triedu E do roku 2030, do roku 2033 triedu D

Európsky parlament v utorok (14. marca) schválil veľkú zmenu týkajúcu sa budov a ich energetickej hospodárnosti. Konkrétne ide o smernicu určujúcu postup na zníženie emisie oxidu uhličitého pri prevádzke rôznych objektov. Cieľom je zvýšiť mieru renovácií budov, čím sa zníži ich spotreba energie. Do roku 2050 by sa mali znížiť emisie v sektore bývania na nulu, ako uvádza portál iDNES

Európska komisia v návrhu chce zaviesť minimálne normy, čo sa týka energickej hospodárnosti pre 15 percent budov, ktorých hospodárnosť je najhoršia, informuje Euractiv. Na všetky renovácie budú dostupné európske dotácie, ktoré budú môcť občania čerpať, pričom ich získanie by mali zjednodušiť členské štáty, ktoré musia zriadiť informačné kancelárie pre obnovu domov.

„Je to dobré ako pre naše peňaženky, tak pre klímu, ale aj vytváranie nových pracovným miest či energetickú nezávislosť. No základom musí byť kvalitne nastavená schéma pomoci pre domácnosti a obce, ktoré to najviac potrebujú,“ uviedol po hlasovaní europoslanec Martin Hojsík (Progresívne Slovensko), ktorý je v Parlamente členom frakcie Renew Europe.

Nulové emisie pre obytné domy

V návrhu sa konkrétne píše, že majitelia domov a bytov musia do desiatich rokov výrazne znížiť svoju energetickú náročnosť a to tak, že nové domy by mali mať od roku 2028 nulové emisie, pričom verejné budovy už 2 roky predtým. Okrem toho povinne budú musieť byť na nových domoch inštalované solárne panely.

Jednotlivé kroky a plány si však musia určiť členské štáty samy, takže teraz je to na vláde, ako bude vyzerať prevedenie smernice do reality. Konkrétne ide o to, aby do konca desaťročia všetky obytné budovy spĺňali energetickú náročnosť kategórie E a o tri roky neskôr zas kategórie D. Všetky ostatné budovy by mali dosiahnuť kategóriu E do 4 rokov. 

Podľa magazínu Der Spiegel sa bude toto opatrenie týkať 35 miliónov budov v celej EÚ. Budovy budú mať označenie ako pri elektronických spotrebičoch.

rekonštrukcia budovy
zdroj: Unsplash/K8

Obmedzenie fosílnych palív

Opatrenia sa budú líšiť od krajiny ku krajiny. Iné požiadavky bude mať Nemecko, ako Rumunsko, kde je stále veľa budov nezateplených. Práve zatepľovanie sa spomína ako najčastejšie opatrenie, ku ktorému budú musieť majitelia budov pristúpiť, pretože neizolovaná budova zodpovedá až za 50 % energetických strát. Potrebná bude aj výmena okien a strechy. 

„Každý, kto býva v nezrekonštruovanej, desiatky rokov starej budove, musí minimálne izolovať a vymeniť okná, aby dosiahol triedu budovy E,“ uviedol energetický poradca Arne Kruft pre Der Spiegel.

Okrem už spomenutých solárnych panelov by mali byť obytné domy vybavené aj inými modernými technológiami, ako sú napr. tepelné čerpadlá, ktoré by mali mať už aj všetky nové domy, a to do roku 2028. Návrh tiež upravuje vykurovanie, kde sa zameriava hlavne na obmedzenie používania fosílnych palív od roku 2035. 

zateplenie budovy
zdroj: Unsplash/Brett Jordan

Ide o stratégiu rastu pre Európu, ktorá prinesie státisíce kvalitných pracovných miest na miestnej úrovni v odvetví stavebníctva, renovácií a obnoviteľných zdrojov a zároveň zlepší kvalitu života miliónom ľudí v Európe.“ povedal na tlačovej konferencii Ciarán Cuffe írsky europoslanec a spravodajca smernice.

Samozrejme, pravidlá sa netýkajú všetkých domov. Výnimku budú mať kostoly či iné historické pamiatky, technické či len dočasne používané budovy. Takisto budú udelené výnimky aj pre sociálne byty. Ich rekonštrukcia by totiž spôsobila neúnosné zvýšenie nájomného.

Návrh podporilo 343 europoslancov, a to hlavne zo stredových a ľavicových frakcií, pričom zaň hlasovala polovica slovenských europoslancov. O nových opatreniach smernice poslanci teraz začnú rokovať s Radou, aby sa dohodli na jej konečnej podobe.

Zdroje: iDNES, Euractiv, Der Spiegel

Najnovšie videá

Trendové videá