Alarmujúce zistenie: Iba 5 % sveta dýcha čistý vzduch, Slovensko prekročilo normy trojnásobne

  • Index kvality ovzdušia za rok 2022 ukázal negatívne výsledky
  • Iba 5 percent krajín spĺňa normy WHO
  • Slovensko ich násobne prekročilo
Fabriky znečisťujúce ovzdučie a muž s kašľom
Unsplash/Maxim Tolchinskiy, Towfiqu barbhuiya
  • Index kvality ovzdušia za rok 2022 ukázal negatívne výsledky
  • Iba 5 percent krajín spĺňa normy WHO
  • Slovensko ich násobne prekročilo

Kvalita vzduchu, ktorý každodenne dýchame, je významným faktorom vplývajúcim na naše zdravie. Znečistené životné prostredie je okrem iného jedným zo spúšťačov rakoviny, no Slováci mali počas posledných rokov v tomto prípade šťastie, informovali sme.

V súčasnosti si už každý z nás dokáže overiť, v ako kvalitnom ovzduší žije. Slúži na to aplikácia Dnes dýcham, o ktorej sme písali v tomto článku.

Svet po novom spoznal výsledky celosvetového merania kvality ovzdušia. Stojí za ním firma IQAir, ktorá zostavila index najlepších i najhorších krajín v tejto kategórii. Zo zverejnenej správy vyplýva, že iba 5 percent svetových krajín spĺňa smernice Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), informuje PR Newswire.

Len 6 krajín dosahuje požadované normy

Zdravotníci obzvlášť varujú pred nebezpečnými jemnými prachovými časticami označovanými PM2,5, ktoré prenikajú hlboko do pľúc a krvného obehu.

V aktualizovaných usmerneniach WHO sa uvádza, že priemerné ročné koncentrácie PM2,5 by nemali presiahnuť 5 mikrogramov na meter kubický (µg/m3), pričom priemerné denné expozície by nemali presiahnuť 15 µg/m3 viac ako 3- až 4-krát do roka. 

Vedci tento rok analyzovali údaje z viac ako 30-tisíc staníc monitorujúcich kvalitu ovzdušia v 131 krajinách, územiach a regiónoch. Zistilo sa, že len šesť štátov skutočne spĺňa normy odporúčané Svetovou zdravotníckou organizáciou. Konkrétne ide o Austráliu, Estónsko, Fínsko, Grenadu, Island a Nový Zéland. 

Najhoršie krajiny za uplynulý rok

Na opačnom konci rebríčka stojí Čad, ktorý s výsledkom 89,7 µg/m3 prekonal smernice Svetovej zdravotníckej organizácie viac ako 17-násobne. Do najhoršej trojky sa dostali aj Irak s výsledkom 80,1 µg/m3 a Pakistan so 70,9 µg/m3. 

Výrazne negatívne výsledky dosiahli aj ázijské krajiny Bahrajn (66,6 µg/m3) a Bangladéš (65,8 µg/m3). Oba štáty tak viac ako 13-násobne presiahli smernice Svetovej zdravotníckej organizácie a v kategórii znečistenia ovzdušia uzatvorili najhoršiu svetovú päťku. Hranicu 50 µg/m³ prekročili aj Burkina Faso, Kuvajt a India.

Vedci v správe podotýkajú, že až 90 percent, konkrétne 118 zo 131 porovnávaných krajín, nesplnilo odporúčania WHO týkajúce sa prachových častíc PM2,5. Navyše, v prípade afrického kontinentu poskytlo dostatočné údaje o kvalite ovzdušia len 19 z 54 krajín. Ide však o pokrok oproti roku 2021, keď údaje poskytlo iba 13 krajín.

Pri pohľade na konkrétne regióny sa v strednej a južnej Ázii nachádza až 8 z 10 svetových miest, ktoré vlani zaznamenali najhoršie výsledky kvality vzduchu. Za rok 2022 sa najviac znečistenou metropolitnou oblasťou stala Láhaur. Rok predtým sa pritom umiestnila na 15. mieste.

Osem z pätnástich juhoamerických miest s najhoršou kvalitou vzduchu sa nachádza v Čile a Kalifornia sa stala domovom pre desať z pätnástich najhorších miest v rámci USA. Najčistejším veľkým mestom v Spojených štátoch bolo Las Vegas.

Prikladáme video agentúry Reuters z oblasti Láhaur.

Kvalitu vzduchu merali aj na Slovensku

Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Zdroje: IQAir, PR Newswire, iMeteo

Najnovšie videá

Trendové videá