„Toto je hoax.“ Cigániková ostro: Prečo treba Ukrajinu aj naďalej podporovať vojenskou technikou
- Slovensko pomáha Ukrajine aj poskytovaním vojenskej techniky
- Práve podobná forma pomoci polarizuje spoločnosť, ale aj politickú scénu
- Slovensko pomáha Ukrajine aj poskytovaním vojenskej techniky
- Práve podobná forma pomoci polarizuje spoločnosť, ale aj politickú scénu
Už je to rok, čo ruský agresor odštartoval inváziu na území nášho východného suseda. Slovensko sa rozhodlo podať Ukrajine pomocnú ruku a už viackrát sme jej poskytli vojenskú techniku. Či už išlo o protiletecký systém S-300 alebo húfnice Zuzana 2, téma pomoci Ukrajine aj formou poskytovania armádnej techniky, polarizuje nielen verejnosť, ale aj politickú scénu.
Startitup počas aktuálnej schôdze Národnej rady oslovil opozičných a aj koaličných poslancov s otázkou, že ak by to bolo na nich, či by Slovensko pokračovalo v dodávaní armádnej techniky Ukrajine.
Smeráci o rokovaniach
Názor opozičného Smeru v súvislosti s témou takejto formy pomoci je viac než jasný. Práve strana Roberta Fica je jedným z najväčších kritikov poskytovania vojenskej techniky Ukrajine v konflikte s Ruskom.
„Určite zbrane nie, pretože naozaj platí to, že raz si tie zúčastnené strany sadnú k tomu rokovaciemu stolu a budú rokovať a budú sa musieť dohodnúť, pretože sú odsúdení, aby vedľa seba žili. Ja sa pýtam, koľko ešte musí byť mŕtvych, až príde ten čas, že si tie dve strany sadnú k tomu rokovaciemu stolu a dohodnú sa, že uzavrú mier za takých a takých podmienok,“ podporil agendu Smeru aj poslanec klubu Dušan Jarjabek.
Pročko v tom má jasno
Naopak, väčšina poslancov klubu OĽANO Igora Matoviča zastáva opačný názor. „Ak by to bolo na mne, tak by som poprosil všetky štáty v Európe, aby pomohli Ukrajine,“ myslí si poslanec za klub OĽANO Jozef Pročko. Podľa exzabávača, ak by bolo takýmto spôsobom napadnuté Slovensko, tiež by žiadal o vojenskú pomoc okolité štáty.
„Je to normálna vec, pretože čo urobil Putin, je čistá agresia. Je to neskutočné. Poprosil by som všetky štáty Európy, aby pomáhali vojenskou pomocou Ukrajine,“ podčiarkol Pročko.
Cigániková: Je to hoax
Podobný názor ako Pročko má aj opozičná poslankyňa za SaS Jana Bittó Cigániková. Poslankyňa poukazuje na znenie medzinárodných zmlúv, podľa ktorých by mali krajiny pomáhať štátu, ktorý bol napadnutý agresorom. „Na to sú medzinárodné zmluvy, kde sa presne píše, že pomôcť zbraňami napadnutému národu sa nepovažuje ako vstupovanie do konfliktu alebo vstupovanie do vojny. Je to hoax, ak toto hovoria ľudia,“ vysvetľuje Cigániková.
Téma MiGov na výbore
Na spadnutie je aj pomoc ukrajinskej strane vo forme poskytnutia stíhačiek MiG-29. O okolnostiach poskytnutia stíhačiek MiG-29 na Ukrajinu dnes od obeda rokuje Zahraničný výbor Národnej rady. Zvolal ho jeho šéf Marián Kéry (Smer-SD). Chce diskutovať o tom, že dočasne poverená vláda nemôže rozhodovať o zásadných otázkach zahraničnej politiky. Kéry odovzdanie MiGov považuje za takú otázku.
Šéf opozičného Smeru-SD Robert Fico na tlačovej konferencii vyhlásil, že odovzdanie MiGov Ukrajine by bol „otvorený prejav nepriateľstva voči Ruskej federácii“. Označil to za protiústavný krok. Myslí si, že je nesprávne, keď parlament nechcel rokovať o poskytnutí stíhačiek.
Mimoparlamentné hnutie Republika odmieta odovzdanie stíhačiek Ukrajine, považuje to za protiústavné. Znamenalo by to podľa hnutia zaťahovanie Slovenska do konfliktu na Ukrajine. Predstavitelia Republiky na stredajšej tlačovej konferencii vyhlásili, že dočasne poverená vláda nemá mandát, aby poskytla stíhačky. Hovorili o tom, že by mohlo ísť aj o zneužívanie právomoci verejného činiteľa.
Dočasne poverený premiér Eduard Heger v stredu potvrdil, že o odovzdaní stíhačiek rozhodne vláda po dokončení medzinárodných rokovaní. Tvrdí, že medzi členmi vlády je na tom zhoda. Spôsob poskytnutia techniky bude podľa jeho slov v súlade s Ústavou SR a verejnosť sa ho dozvie po dokončení medzinárodných rokovaní.
Ukrajina požiadala Slovensko o poskytnutie stíhačiek na obranu pred ruskou agresiou. Dočasne poverený minister obrany Jaroslav Naď deklaruje, že migy už Slovensko nebude používať a na obranu SR nie sú dôležité. Získať za ne možno náhradu vo výške 900 miliónov dolárov, ktorá zahŕňa aj najmodernejšiu vojenskú techniku zo Spojených štátov.
Zdroj: TASR