NAKA hlási obrovský úspech: Pomohla rozbiť medzinárodný gang, ktorý varil tony drog
- Slovenská polícia informuje o akcii ARÉNA
- Spolupracovala na nej s Českom, Rumunskom a Poľskom
- Pri akcii zadržali 16 ľudí a zaistili 2 milióny eur
- Slovenská polícia informuje o akcii ARÉNA
- Spolupracovala na nej s Českom, Rumunskom a Poľskom
- Pri akcii zadržali 16 ľudí a zaistili 2 milióny eur
Slovenskí policajti informovali o veľkom medzinárodnom protidrogovom zásahu. Organizovaná skupina, ktorá viac ako dva roky pôsobila na území Slovenska, Česka a Rumunska by bez ich včasného zásahu z tabliet vyrobila viac ako 4,7 tony metamfetamínu.
Podľa polície išlo o medzinárodnú drogovú organizovanú skupinu, ktorej členovia zadovažovali prekurzory najmä na výrobu pervitínu. Konkrétne lieky obsahujúce efedrín a pseudoefedrín z legálnej farmaceutickej továrne v Rumunsku.
Národná kriminálna agentúra označila medzinárodnú protidrogovú akciu krycím názvom „ARÉNA“. Výsledkom akcie je 16 zadržaných ľudí a vyše 2 milióny eur zaistených v hotovosti.
Ako fungoval biznis
Muži zákona informovali, že členovia gangu pomocou viacerých firiem lieky transportovali z Rumunska do Poľska. „Tam ich v skladoch prebaľovali a následne distribuovali medzi záujemcov v Poľsku, ale aj v Českej republike a na Slovensku, kde z nich vyrábali v nelegálnych drogových laboratóriách metamfetamín,“ priblížili v tlačovej správe.
Doposiaľ sa policajtom podarilo zadokumentovať 97 takýchto transportov. V každom z nich prepravovali obvinení od 1 000 do 2 000 balení liekov. „V každom balení bolo až 1 500 kusov tabliet, spolu teda takmer 169 miliónov. Z takéhoto množstva, by bolo možné, podľa znalcov, vyrobiť viac ako 4,7 tony metamfetamínu,“ konkretizovali policajti.
Látky potrebné na výrobu drogy, a to efedrín a pseudoefedrín, boli obsiahnuté v dvoch liekoch. Jeden z nich bol registrovaný len v Rumunsku a nemal povolenie na vývoz do iných krajín. Na druhý liek továreň podľa slov polície dokonca nemala ani povolenie na výrobu a už vôbec nie na umiestnenie na trh. A to ako v Rumunsku, tak ani v žiadnej inej krajine.
„Ako sme už spomenuli, oba druhy tabliet boli balené v plastových dózach po 1 500 kusov. Takéto balenie určite nemá využitie na terapeutické účely. Výhodné je ale na zneužitie pri výrobe metamfetamínu v nelegálnych drogových laboratóriách,“ dodali policajti.
Továreň, kde boli lieky vyrábané, je už po úspešnej policajnej akcii zatvorená.
Rozsiahle protidrogové výpady
Na boj proti tak rozsiahlej drogovej trestnej činnosti bolo potrebné spojiť policajné sily a prokuratúry viacerých krajín. Preto Národná kriminálna agentúra, česká Národná Protidrogová Centrála, poľská Straz Graniczna, Police Central Bureau of Investigation – CBŚP, Romanian National Police Directorate for Countering Organised Crime – Central Antidrug Service za podpory EUROJUST-u a EUROPOL-u podpísali dohodu o spoločnom vyšetrovacom tíme. Na Slovensku vykonávala aktívny dozor nad zákonnosťou trestného konania Krajská prokuratúra v Žiline.
Medzinárodná akcia prebiehala od 26. februára do 2. marca vo všetkých spomínaných krajinách. „Hneď prvý deň sme na území Slovenska zadržali štyri osoby. Vyšetrovateľ národnej kriminálnej agentúry ich obvinil z obzvlášť závažnej drogovej trestnej činnosti, páchanej po dlhší čas organizovanou skupinou,“ prezradili policajti s tým, že práve zadržaní mali organizovať a zabezpečovať nákup, transport a distribúciu liekov.
A to od výrobcu z Rumunska až po odberateľov v Poľsku. Sudca pre prípravné konanie rozhodol, že traja zo zadržaných budú stíhaní väzobne a jeden na slobode. V prípade dokázania viny páchateľom hrozí trest odňatia slobody na 20 až 25 rokov, prípadne doživotie.
Medzinárodné policajné úlovky
Elitné komando NAKA na Slovensku vykonalo viaceré domové prehliadky, vrátane kancelárskych priestorov, pričom príslušníci elitných jednotiek prehľadali aj niekoľko motorových vozidiel. Pri prehliadkach zaistili 78 vecných stôp a viac ako 1,1 milióna eur.
Kolegovia z Česka počas akcie zadržali dve osoby, celkom obvinili štyri osoby. Vykonali domové prehliadky, vrátane nebytových priestorov, pri ktorých zaistili viac ako 19-tisíc eur, takmer 2-tisíc USD, takmer 600 CAD a 12 kusov strieborných a zlatých investičných mincí. V rukách českej polície skončili aj peňažné prostriedky na bankových účtoch vo výške viac ako 148-tisíc eur, takmer 712-tisíc CZK a viac ako 22-tisíc PLN.
„V Poľsku naši kolegovia zadržali a obvinili osem osôb. Zaistili viac ako 3,3 milióna tabliet s obsahom efedrínu a pseudoefedrínu v približnej hodnote 840-tisíc eur. Okrem toho zaistili aj viac ako 366-tisíc PLN, takmer 178-tisíc eur, 260 USD a 1400 CZK,“ napísali muži zákona.
Rumunská polícia zadržala a väzobne stíha dve osoby. Zaistila približne tri tony prekurzorov I. kategórie, niekoľko vyrobených šarží liekov a približne 600-tisíc eur v hotovosti.
Slovenského obchodníka s drogami zadržali aj v Kolumbii
Ako sme ťa v stredu informovali vyšetrovacie orgány nedávno v Kolumbii zadržali aj iného nebezpečného obchodníka s drogami. Podľa tamojších portálov išlo práve o 28-ročného Michala Píša zo Slovenka. Píšovi sa podarilo dostať do Cartageny, kde sa usadil ako cudzinec. V posledných dňoch sa však pokúsili vycestovať do inej krajiny, čo viedlo k jeho odhaleniu medzinárodnými policajtmi, ktorí mu išli po krku.
Michal Píš je na Slovensku stíhaný za obzvlášť závažný zločin nedovolenej výroby omamných a psychotropných látok, jedov alebo prekurzorov, ich držania a obchodovania s nimi.
Od roku 2018 podľa polície pôsobil ako člen organizovanej skupiny pôsobiacej na území Bratislavského, Trenčianskeho a Žilinského kraja a tiež na území Českej republiky. Gang sa zaoberal predovšetkým dovozom, prechovávaním a obchodovaním s drogami. Holandské vyšetrovacie úrady však členov drogovej skupiny spájajú aj s viacerými vraždami.
Píš mal podľa slov polície obchodovať najmä s pervitínom, pričom mesačné obraty skupiny šplhali až na 170-tisíc eur, ktoré skupina zarobila za predaj 10 kíl drog. Ministerstvo vnútra žiada jeho transport na Slovensko, kde mu hrozí až 20 rokov za mrežami.
Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska
Zdroj: FB PZ SR