Enormne dlhá štúdia o šťastí odhalila pravdu o „najsmutnejších zamestnaniach“. Zisti, či do nich spadáš
- Extrémne dlhá vedecká štúdia odhalila, aký druh práce robí ľudí nešťastnými
- Zisti, či túto prácu nevykonávaš aj ty
- Extrémne dlhá vedecká štúdia odhalila, aký druh práce robí ľudí nešťastnými
- Zisti, či túto prácu nevykonávaš aj ty
Po 85 rokoch sa podarilo harvardským výskumníkom určiť zamestnania, ktoré robia ľudí najmenej šťastnými. Podľa odborníkov ide o takú prácu, v ktorej sa cítiš zároveň aj najviac osamelým.
Ako uvádza portál CNBC, s nespokojnosťou či vyhorením sa nedá spojiť konkrétny druh práce. S naším šťastím sú však priamo prepojené konkrétne podmienky či okolnosti. Uviedol to vedúci harvardského výskumu Robert Waldinger.
Štúdia, ktorú uskutočnili vedci z Harvardu, je jednou z najdlhšie trvajúcich štúdií o ľudskom šťastí. Zisti, či jedno z „nešťastných“ zamestnaní nevykonávaš aj ty.
Najnešťastnejší na svete
Na základe štúdie prišli výskumníci na to, že pracovné miesta, ktoré si vyžadujú malú ľudskú interakciu a neponúkajú žiadne príležitosti na budovanie zmysluplných vzťahov so spolupracovníkmi, majú zvyčajne vo svojich vodách tých najnešťastnejších zamestnancov.
Výskumníci v rámci štúdie zhromažďovali zdravotné záznamy od viac ako 700 účastníkov z celého sveta už od roku 1938. Ako uvádza portál Harvard Health Publishing, odborníci im pritom každé dva roky pokladali podrobné otázky o ich živote.
Ako sa neskôr ukázalo, tajomstvom šťastnejšieho, dlhšieho a zdravšieho života nie sú peniaze, profesionálny úspech, zdravá strava alebo cvičenie. Dôležité sú pozitívne vzťahy, ktoré ľudí robia po celý život šťastnejšími.
To sa týka aj práce. „Je to kritická sociálna potreba, ktorá by mala byť splnená vo všetkých aspektoch nášho života,“ ozrejmil Waldinger. „Navyše, ak ste viac prepojený s ľuďmi, cítite sa spokojnejší so svojou prácou a robíte lepšie.“
Najizolovanejšie a najosamelejšie zamestnania
Niektoré z tých najizolovanejších zamestnaní zahŕňajú oveľa viac nezávislej práce alebo si vyžadujú nočné zmeny, ako je napríklad nočná bezpečnosť alebo vedenie kamiónu.
Osamelo sa ľudia cítia aj v rozvíjajúcich sa odvetviach poháňaných technológiami vrátane služieb doručovania balíkov a potravín, kde často nemajú žiadnych priamych spolupracovníkov, alebo aj v maloobchode, kde je práca „taká rýchla a zúrivá“, že zamestnanci nemusia poznať navzájom ani svoje mená.
Osamelosť sa ale netýka iba tých, ktorí majú osamelé zamestnania. Aj ľudia s prácou, ktorá ich dostatočne zaneprázdňuje, sa môžu často cítiť odizolovaní, ak nemajú zmysluplné a pozitívne interakcie s ostatnými.
Ako ukážkový príklad uviedol Waldinger prácu v oblasti služieb zákazníkom. „Vieme, že ľudia v callcentrách sú často enormne stresovaní svojou prácou, hlavne preto, že celý deň telefonujú s frustrovanými, netrpezlivými ľuďmi,“ uviedol.
Pocit odpojenia, ktorí môžu ľudia od ostatných v práci mať, často predstavuje aj problém pre zdravie. Podľa nedávnych štúdií prišli výskumníci na to, že s pribúdajúcim vekom môže osamelosť zvýšiť riziko úmrtia rovnako ako obezita, fajčenie a fyzická nečinnosť.
Pozitívne vzťahy
Podľa vedcov môže v práci pomôcť vytváranie malých príležitostí pre sociálne spojenie. Ide o obnovujúcu činnosť, ktorá pomôže zmierniť pocit nespokojnosti a osamelosti.
Šťastie v práci závisí aj od očakávaní vášho manažéra. „Ak ste motivovaní pracovať v tímoch, ľahšie si vytvoríte pozitívne vzťahy so svojimi spolupracovníkmi,“ ozrejmil Waldinger. „Ale ak sa od vás očakáva, že budete neustále pracovať sami, alebo budete súťažiť s ostatnými, to je iný príbeh.“
Často sa však stáva, je, že ak sa zamestnanci v práci rozprávajú alebo smejú, niektorí manažéri predpokladajú, že „nepracujú a ich produktivita pravdepodobne trpí“. V tomto prípade je však opak pravdou.
Správa portálu Gallup z roku 2022 ukazuje, že ľudia, ktorí majú vo svojej práci najlepšieho priateľa, sú oveľa produktívnejší a zaujatí svojou prácou ako tí, ktorí ho nemajú.
„Pozitívne vzťahy v práci vedú k nižšej úrovni stresu, zdravším pracovníkom a menšiemu počtu dní, keď prídeme domov naštvaní,“ uzatvárajú Waldinger a jeho kolega Marc Schulz. „Jednoducho nás robia šťastnejšími.“
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko
Zdroje: CNBC, Harvard Health Publishing, Gallup