Slováci, pozor: Ak máš doma solárne panely, musíš si splniť bizarnú povinnosť
- Niektorí majitelia fotovoltických panelov majú povinnosť registrovať sa na colnom úrade
- Informovala o tom Finančná správa SR
- Niektorí majitelia fotovoltických panelov majú povinnosť registrovať sa na colnom úrade
- Informovala o tom Finančná správa SR
Iba nedávno „šokovala“ Finančná správa SR s povinnosťou, ktorá sa pravdepodobne bude týkať čoraz väčšieho počtu Slovákov. Konkrétne ide o majiteľov fotovoltických panelov, ktorí majú svoju elektráreň s inštalovaným výkonom nad 10 kW. Tí majú totiž povinnosť registrovať sa na colnom úrade.
Ako uvádza portál FonTech, v prípade, že máš na rodinnom dome nainštalovanú fotovoltiku s inštalovaným výkonom nad 10 kW, v očiach štátu sa stávaš akýmsi „elektroenergetickým podnikom“, ktorý je povinný sa zaregistrovať na colnom úrade.
Z registrácie na colnom úrade ale vyplývajú aj ďalšie povinnosti. Ide napríklad o platenie spotrebnej dane. Od tohto typu dane sú oslobodené elektrárne, ktoré môžu preukázať, že elektrinu vyrábajú stopercentne z obnoviteľných zdrojov. Iní ale potrebujú na preukázanie certifikát.
Povinná registrácia
V prípade, že má podnikateľ na jednom odbernom mieste solárnu elektráreň s výkonom do 10 kW (vrátane), registrovať sa nemusí.
„Hodnota 10 kW (vrátane) sa vzťahuje na jedno fotovoltické zariadenie. Ak má napríklad výrobca dve alebo viac prevádzok a na každej prevádzke má fotovoltické zariadenie s výkonom nižším ako 10 kW na zariadenie, tak registračnú povinnosť nemá. Výkon týchto zariadení sa pre účely správy spotrebnej dane z elektriny nespočítava, pretože každé zariadenie na výrobu elektriny z obnoviteľných zdrojov energie sa posudzuje samostatne,“ uvádza Finančná správa.
Ak má však súkromná osoba solárnu elektráreň s vyšším výkonom, ktorý je dnes už bežný pri inštaláciách na rodinných domoch, registrovať sa musí.
„Elektrina vyrobená fotovoltickým zariadením je oslobodená od spotrebnej dane z elektriny len v prípade, ak výrobca disponuje tzv. zárukou o pôvode elektriny z obnoviteľných zdrojov energie. Tento doklad vystavuje OKTE, a.s. (Organizátor krátkodobého trhu s elektrinou). Ak výrobca preukáže výrobu elektriny zárukou o pôvode elektriny z obnoviteľných zdrojov energie dodatočne, môže požiadať colný úrad o vrátenie už zaplatenej spotrebnej dane z elektriny,“ informuje FS SR.
Daňový poplatok
Tohtoročná sadzba dane z elektriny je stanovená na 1,32 eur/1 MWh. Bežná spotreba domácností sa pritom pohybuje na úrovni okolo 8 MWh, ak sa tam využíva elektrina na ohrev aj vykurovanie teplej vody.
Spomínaný daňový poplatok za vyrobenú elektrinu tak nie je pre domácnosti likvidačný, ide skôr o symbolickú čiastku, ktorá v mnohých prípadoch nepresahuje ani 20 eur.
Domácnosť môže okrem toho požiadať o certifikát, ktorý keď nadobudne, dane jej môžu jednoducho vrátiť. Povinnosť registrácie je tak cielená predovšetkým na väčšie podniky, ktoré často nemusia využívať obnoviteľné zdroje. V takomto prípade zostáva daň štátu.
Ochrana občanov
Čo sa týka zvyšovania cien, Európska komisia pracuje na reforme trhu s elektrinou v snahe chrániť občanov pred náhlymi cenovými skokmi, posilniť využívanie obnoviteľných zdrojov energií a zvýšiť energetickú nezávislosť v stále nestabilnejšom svete. TASR o tom informuje na základe správy agentúry AP.
Komisia v utorok uviedla, že sa bude snažiť o postupné ukončenie používania plynu pri výrobe elektriny potom, ako cenová nestabilita vyvolaná vojnou na Ukrajine uvrhla milióny ľudí v Európskej únii na pokraj chudoby. Dosahy energetickej krízy blok 27 krajín pociťoval najmä vlani počas leta.
Plány komisie teraz posúdia Európsky parlament a členské štáty. Európska komisárka pre energetiku Kadri Simsonová vyjadrila nádej, že zúčastnené strany budú k tejto otázke postupovať ako k priorite a niektoré časti návrhu Únii pomôžu už v budúcom roku.
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy
Zdroje: Finančná správa SR, FonTech, TASR