Skvelá správa: Dočkali sme sa prelomovej novinky, ktorá môže pomôcť ľuďom s častým duševným ochorením

  • Vedci úspešne vyvinuli krvný test na úzkosti
  • Test dokáže určiť riziko vzniku úzkosti, závažnosť súčasného stavu a pomôcť pri výbere vhodnej terapie
slováci sú z roka na rok nespokojnejší
Ilustračná snímka Freepik/rawpixel
  • Vedci úspešne vyvinuli krvný test na úzkosti
  • Test dokáže určiť riziko vzniku úzkosti, závažnosť súčasného stavu a pomôcť pri výbere vhodnej terapie

Zatiaľ čo niektorí ľudia občas pociťujú obavy alebo strach v dôsledku blížiacej sa udalosti, ako je dôležitý test, rodinná oslava či promócie, ľudia s úzkostnými poruchami zažívajú tieto pocity neustále a za každých okolností. Často aj bez toho, aby sa objavila nejaká konkrétna odchýlka od stereotypu.

Tieto pocity môžu byť časom intenzívnejšie a môžu byť takmer nezvládateľné. Zasahujú do každodenného života človeka, navyše potenciálne zvyšujú riziko fyzických zdravotných problémov, ako sú srdcové choroby a mŕtvica.

Lieky nie vždy zaberajú

Existujú rôzne lieky, ktoré pomáhajú zmierniť úzkosť. Je však ťažké presne odhadnúť, aká chemická reakcia v tele tieto pocity spôsobuje, preto si nájdenie toho správneho lieku vyžaduje veľa pokusov a omylov. Počas tohto procesu môže pacient vyskúšať aj lieky, ktoré mu jeho stavy zhoršia, uvádza portál Free Think.

Tím expertov sa preto rozhodol na základe niekoľkých štúdií vyvinúť krvný test, ktorý dokáže odhaliť úzkosť, depresiu, posttraumatickú stresovú poruchu, bipolárnu poruchu aj bolesť.

Testovanie vzoriek krvi je pohodlný a objektívny spôsob, ako zistiť, čo sa deje v našom tele a mozgu. Diagnózy, ktoré sa vo veľkej miere spoliehajú na vlastné prehlásenia alebo pozorovanie správania, môžu byť spochybnené ťažkosťami v komunikácii alebo variáciami symptómov.

Meraním množstva proteínu, enzýmu, hormónu alebo nejakej inej molekuly silne spojenej so stavom majú špecialisti ešte jeden nástroj na vyslovenie verdiktu.

Ako to funguje?

Gény v tele diktujú bunkám, ako vytvoriť určité proteíny, ale pretože nie je potrebné, aby každá bunka vždy vytvárala každý proteín, niekedy sú gény aktívne, a niekedy nie.

Vo svojej štúdii skúmal tím Lekárskej fakulty v Indianapolise krv ľudí s úzkostnými poruchami, keď boli v stave vysokej a nízkej úzkosti, píše Nature. To im umožnilo identifikovať molekuly naznačujúce, že určité gény boli viac či menej aktívne počas stavov vysokej úzkosti.

Pomocou iných štúdií o úzkosti vytvorili svoj zoznam zaujímavých génov, ktoré sú podľa nich pravdepodobne najlepšími biologickými indikátormi, takzvanými „biomarkermi“ úzkosti.

Počas rôznych analýz a testov zistili, že krvné testy dokázali lepšie ako psychologické vyšetrenie predpovedať súčasnú úroveň úzkosti pacientov a identifikovať, u ktorých pacientov by sa ich úzkosť mohla prípadne zhoršiť.

Výskum ešte nekončí

Ako píše Science Alert, výskumníci tiež identifikovali dostupné lieky proti úzkosti, ktoré pôsobia na ich biomarkery. Tieto informácie by mohli pomôcť lekárom pri rozhodovaní, ktoré lieky odporučiť pacientovi vyskúšať ako prvé.

Vďaka testu si dokážu lekári potvrdiť vyslovenú diagnózu
zdroj: Unsplash/Emin Baycan

Krvný test na úzkostné poruchy nedokáže definitívne diagnostikovať jednotlivé poruchy. Nie je jasné, či predpisovanie liekov na jeho základe je skutočne účinnejšie ako súčasný prístup – na to je potrebný ďalší výskum.

Pohľad na tieto biomarkery by však mohol pomôcť lekárom identifikovať a liečiť ľudí s úzkosťou. Vďaka startupu MindX Sciences, ktorý testy produkuje, môžu byť na žiadosť lekárov testované krvné vzorky pacientov na biomarkery úzkosti.

Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko

Zdroje: Nature, Free Think, Science Alert, MindX Sciences

Najnovšie videá

Trendové videá