Slováci si s obľubou „tuningujú“ autá. Daj si pozor, konkrétny zásah ťa môže dokonca pripraviť o vozidlo

  • Tabuľky s evidenčným číslom radšej nijako nevylepšuj
  • Vlastná zmena dizajnu tabuliek nie je na Slovensku povolená
Ilustračná foto
Ilustračná foto REPROFOTO: liprint.sk MINV/ Celoslovenské EČV TASR/AP/Michael Probst Wikimedia/Verdy p
  • Tabuľky s evidenčným číslom radšej nijako nevylepšuj
  • Vlastná zmena dizajnu tabuliek nie je na Slovensku povolená

Existuje vysoké percento ľudí, ktorí „nevedia žiť“ s pocitom, že majú len obyčajné auto, ktoré nie je ničím vylepšené. Nuž a práve v takýchto prípadoch sa stáva, že si majitelia vozidiel svoje auto „vytuningujú“.

Môžu to urobiť rafinovanejšími spôsobmi, než je kúpa vtipných, pasívne agresívnych či obyčajných nálepiek, ale väčšinou sa na ceste stretávame práve s týmito. Niektoré vylepšenia sa však nesmú používať v cestnej premávke na pozemných komunikáciách. 

Na internete nájdeš mnoho firiem, ktoré ponúkajú samolepky na auto od výmyslu sveta. No nájdeš aj také, ktoré by si si podľa slovenskej legislatívy kupovať nemusel, aby si o tabuľky s evidenčným číslom náhodou neprišiel. 

Sú to práve samolepky na tabuľku s evidenčným číslom (TEČ). Je to naozaj jednoduchý a najmä lacný spôsob, ako „vylepšiť“ vzhľad samotnej tabuľky, no zároveň je to istý prejav nesúhlasu členstva Slovenska v Európskej únie (EÚ), keďže samolepkou vodiči prelepia práve začiatok značky, teda jej ľavú stranu, kde je znak EÚ a modré pozadie.

Na fenomén čiernej nálepky upozornil portál Autoviny. Ten uviedol, že podľa predajcu, ktorý podniká v Českej republike a samolepky doručuje aj na Slovensko, nie sú samolepky v rozpore s českou legislatívou. Tá slovenská má však na to celkom iný názor.

Na slovenských e-shopoch, ktoré tieto samolepky predávajú, je pri popise produktu na stránke liprint.sk jasne napísané: „Nálepky sú určené výhradne na dekoratívne účely, nie je vhodné a nesmie sa používať v cestnej premávke, len na tuningové účely.“

Niektoré e-shopy predávajú čierne samolepky so znakom EÚ, no nájdeš aj také, kde je namiesto značky EÚ slovenský znak. 

Pozor, aby si o auto neprišiel

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Zdroje: Autoviny , TESTEK/Ministerstvo dopravy SR, Zákony pre ľudí, Vyhláška Ministerstva vnútra SR

Najnovšie videá

Trendové videá