Najbizarnejšia vojna sveta: Krajina vstúpila do vojny s vtákmi, nepomohli ani ťažké guľomety

  • Vtáky emu porazili austrálsku armádu
  • V roku 1932 totiž čelili guľometom, no dokázali všetko ustáť
  • Vtáky by si zaslúžili medailu, vraveli politici
Vojna s emu
Wikimedia Commons/Wazee Digital, The Land Newspaper Unsplash/Jon Hunter
  • Vtáky emu porazili austrálsku armádu
  • V roku 1932 totiž čelili guľometom, no dokázali všetko ustáť
  • Vtáky by si zaslúžili medailu, vraveli politici

V roku 1932 sa poľnohospodári v Austrálii museli vysporiadať s problematickými vtákmi. Išlo o najväčší miestny druh spomedzi vtáctva. Emu sú na pohľad podobné pštrosom, nelietajú a takmer pred storočím si našli skutočne rozsiahle pšeničné polia.

Ničenie úrody nadmerným počtom vtákov vyústilo do udalostí, ktoré sa v austrálskej histórii označujú za „Emu Wars“, teda „vojny s emu“. Všetci sa tu však pozastavia nad jedným detailom. Austrálska armáda proti emu prehrala. Dvakrát.

Ako informujú Australian Geographic a Atlas Obscura, v roku 1932 Austrália vyhlásila vojnu emu. Áno, znie to ako vtip, ale „Veľká vojna s emu“ v Západnej Austrálii bola skutočná. Na boj proti vtákom nasadili skutočných vojakov vyzbrojených ťažkými zbraňami.

Problémy s emu

Západoaustrálski farmári v tom čase čelili ťažkému obdobiu. Ich plodinám sa po veľkej hospodárskej kríze nedarilo a do toho úrodu objavili emu. Spočiatku si ľudia neuvedomovali, s akým problémom majú vlastne do činenia, no do vnútrozemia zrazu emigrovalo až 20-tisíc jedincov tohto vtáka.

Tieto vtáky boli do roku 1922 i zákonom chránené, ale po „výtržnostiach“ na poliach ich spoločnosť začal označovať za „háveď“ a farmári museli problémy predniesť vláde. 

Autority sa teda rozhodli povolať delegáciu bývalých vojakov z prvej svetovej vojny. Z tých sa totiž najčastejšie stávali práve farmári. Od vlády v tom čase požadovali povolenie na zabíjanie emu guľometmi.

vták emu
zdroj: Unsplash/David Clode

Vojenská akcia s ťažkými zbraňami

Na vtáky nakoniec vyslali skutočných odborníkov. Pripravila sa akcia a skoro ráno 2. novembra 1932 pristáli jednotky Kráľovského austrálskeho delostrelectva v niekdajšom meste Campion. Minister obrany George Pearce rýchlo rozmiestnil vojakov. Všetci počítali s rýchlim víťazstvom. Na mieste vybalili dva automatické guľomety Lewis a 10-tisíc nábojov.

Konflikt sa však len začal a už všetci vedeli, že austrálska armáda emu výrazne podcenila. Hoci jednotky mali počiatočný úspech, emu sa rýchlo prispôsobili ich taktike. Stali sa z nich doslova nepolapiteľní protivníci.

Ukázalo sa, že emu je takmer nemožné zasiahnuť guľometnou paľbou a zdalo sa, že tieto vtáky boli schopné rýchlo „rozchodiť“ aj vážne zranenia. Vtedajší major Meredith pri opise emu neskôr tvrdil, že ich odolnosť bola priam neuveriteľná.

„Ak by sme mali vojenskú divíziu s takou odolnosťou voči guľkám, ako mali tieto vtáky, čelila by akejkoľvek armáde na svete. Čelia guľometom s akoby boli nezraniteľné ako tanky,“ uviedol.

Dva neúspechy

Akcia nakoniec trvala celé dni. A neskončila sa víťazstvom ťažko vyzbrojenej armády. Jeden z guľometov sa totiž zasekol. Jednotky sa ho ešte pokúsili namontovať na armádne vozidlo, no to proti rýchlym vtákom nemalo šancu a nedokázalo s nimi držať krok.

Armáda teda v bitke neuspela a vojaci jej dejisko do týždňa od začiatku konfliktu opustili. Do emu vypálili spolu asi 2 500 nábojov, zabiť sa im podarilo 50 až 200 jedincov.

Po ústupe austrálskych jednotiek to však armáda skúsila ešte raz, veď predsa len boli jej protivníkmi vtáky. Len o pár dní neskôr  teda vyslala ďalších vojakov, ktorí už boli o niečo úspešnejší. Ani to však nestačilo na víťazstvo človeka nad zvieraťom. 

Bojovníci síce zo svojich guľometov vystrieľali tisíce nábojov, no vo „Veľkej vojne s Emu“ zvíťazili vtáky.

Major Meredith v tom čase ešte podotkol, že jeho muži neutrpeli žiadne straty. Keď sa však začala objavovať otázka, či za konflikt niekto získa aj vojenskú medailu, mohli ju dostať len emu. Poslanec A.E. Green v tom čase podotkol, že vtáky „vyhrali každé kolo“. Minister obrany George Pearce si však vyslúžil neoficiálny titul „minister vojny s emu“.

Časom sa ukázalo, že najefektívnejším spôsobom v boji bolo zavedenie odmeny pre civilistov za každého uloveného jedinca. V rokoch 1945 až 1960 bolo v Západnej Austrálii zabitých približne 284 700 emu.

Napriek tomu ich je v Austrálii až do dnes hojný počet. Populácia tohto nelietavého vtáctva sa javí ako stabilná, no s austrálskou vládou si v súčasnosti udržiavajú pomerne dobré vzťahy.

Zdroje: Australian Geographic, Atlas Obscura

Najnovšie videá

Trendové videá