Vypočúvanie CEO TikToku pripomínalo zasadnutie vo Fekišovciach. Amerika chce platformu zakázať
- Internet zaplavili videá z amerického Kongresu, kde ohľadom TikToku vypočúvali jeho CEO
- Šou C‘ Čche exceloval, to sa však nedá povedať o ostatných zúčastnených
- Internet zaplavili videá z amerického Kongresu, kde ohľadom TikToku vypočúvali jeho CEO
- Šou C‘ Čche exceloval, to sa však nedá povedať o ostatných zúčastnených
Šou C‘ Čche sa vo štvrtok (23. 3.) zúčastnil na vypočúvaní v americkom Kongrese. Čelil pritom viacerým obvineniam – okrem iného musel vysvetľovať, ako sú zabezpečené osobné údaje užívateľov, ako vlastne pracuje algoritmus TikToku, alebo tiež to, či je spoločnosť schopná chrániť mladistvých.
Na tom by, samozrejme, nebolo nič zlé – vzhľadom na neustále rastúci počet užívateľov by mala byť bezpečnosť určite na prvom mieste.
Problémom však bolo, ako celé vypočúvanie vyzeralo a kto samotnému CEO TikToku otázky kládol. Pri všetkej objektívnosti musí po pozretí videí zo včerajšieho vypočúvania každý súhlasiť s tým, že celý tento teatrálny proces pripomínal skôr miestne zasadnutie poslancov v legendárnych Fekišovciach.
Šou C‘ Čche bol americkým Kongresom „grilovaný“ viac ako 5 hodín. Ľudia v rôznych diskusiách humorne komentujú, že jeho trpezlivosť pri vysvetľovaní jednotlivých otázok dokazuje, že musí byť hotovým svätcom. Tu je výber tých najzvláštnejších vecí, ktoré musel CEO TikToku jednotlivým predstaviteľom Kongresu vysvetľovať.
Kauza Wi-Fi
Jeden z najbizarnejších momentov nastal pri otázke, keď sa jeden z predstaviteľov Kongresu opýtal, či sa TikTok pripája k domácej Wi-Fi sieti. Šou C‘ Čche zostal, pochopiteľne, veľmi prekvapený, keďže každý človek, hoci len s minimálnou technickou gramotnosťou v roku 2023, vie, že je samozrejmé, že internetové pripojenie – či už cez Wi-Fi alebo cez mobilné dáta – je pre používanie aplikácie tohto druhu nevyhnutné.
Po prvotnom zmätení ale CEO TikToku odpovedal, že pripojenie sa k Wi-Fi je nevyhnutné pre pripojenie sa na aplikáciu. Predstaviteľ Kongresu sa však následne opýtal, či to tým pádom znamená, že TikTok sa dokáže „napojiť“ aj na iné zariadenia v domácnosti, ktoré používajú rovnakú Wi-Fi sieť.
Kauza ohľadom snímania tváre
Ďalší epický moment nastal vo chvíli, keď sa jeden z ďalších predstaviteľov opýtal, či TikTok sníma zreničky svojich používateľov. Šou C‘ Čche opäť veľmi trpezlivo odpovedal, že TikTok nezbiera žiadne dáta týkajúce sa hlasu či snímania tváre, ktoré by pomáhali identifikovať jednotlivých používateľov.
Dodal však, že snímanie tváre je, pochopiteľne, nevyhnutné pri filtroch, ktoré človeku „dorobia“ napr. slnečné okuliare. Na to sa predstaviteľ Kongresu opýtal, z akého dôvodu je pre tento účel nevyhnutné vedieť, kde sa nachádzajú oči.
Otázka bezpečnosti zbierania dát
Množstvo otázok sa, samozrejme, týkalo toho, ako TikTok narába s dátami, ktoré zbiera od jednotlivých užívateľov. Predstavitelia Kongresu pritom „šéfa“ TikToku neustále obviňovali z toho, že dôležité a dôverné informácie končia v rukách Číny.
Ten však upozornil na to, že so všetko úctou by chcel pripomenúť, že ani americké spoločnosti na tom v tejto oblasti nie sú práve najlepšie, pričom pripomenul kauzu Facebook a Cambridge Analytica.
Kauza „výplata“
Ďalší predstaviteľ Kongresu, ktorého vysoký vek naznačoval, že používateľom TikToku s najväčšou pravdepodobnosťou nie je, položil pri vypočúvaní otázku, kedy dostane konkrétne on zaplatené za všetky dáta, ktoré TikTok „predáva“.
Šou C‘ Čche opäť mimoriadne trpezlivo odpovedal, že TikTok má špeciálny program pre úspešných tvorcov, v rámci ktorého za virálne videá dostávajú istú finančnú odmenu. Predstaviteľ Kongresu si to však vysvetliť nenechal a opäť sa opýtal, kedy dostane zaplatené za údaje, ktoré TikTok získal od jeho detí, vnúčat či susedov.
Otázky ohľadom bezpečnosti detí
Tejto oblasti sa týkalo, pochopiteľne, viacero otázok. Je však rozdiel medzi racionálne položenou otázkou či konštruktívnou kritikou a medzi obvinením, ktoré zrejme nie je tak celkom na mieste.
Kongres totiž TikToku vyčítal, že obsah zdieľaný na tejto platforme je pre deti nebezpečný. Šou C‘ Čche sa síce snažil upozorniť na to, že platforma disponuje určitými nástrojmi, ktoré majú rodičia k dispozícii na kontrolu svojich detí, Kongresu však prišli nedostatočné (napr. to, že upozornenie na prekročenie denného časového limitu na použitie aplikácie sa dá jednoducho zatvoriť).
Predstavitelia Kongresu tiež evidentne zabudli na to, že deti by mali byť vychovávané a vedené k správnym hodnotám svojimi rodičmi, nie sociálnymi sieťami.
Kauza nevymazaného videa
Samostatnou kapitolou bol „prejav“, v rámci ktorého bol CEO obvinený z toho, že na TikToku sa objavilo 41 dní staré video. Jeho obsahom vypovedal o tom, že niekto pri vypočúvaní zastrelí predstaviteľov Kongresu. Takéto video na TikTok, samozrejme, nepatrí a určite malo byť zmazané.
Predstaviteľka Kongresu však celú situáciu dosť zveličila, keď sa opýtala, ako chce CEO TikToku chrániť bezpečnosť 150 miliónov Američanov, keď sa nedokáže postarať ani o bezpečnosť ľudí sediacich v miestnosti, kde vypočúvanie prebiehalo.
Celé vypočúvanie pôsobilo veľmi teatrálne
„Čerešničkou na torte“ bolo to, že mnohí vypočúvajúci nielenže nevedeli ani len vysloviť názov aplikácie (spomínal sa napríklad aj názov Tic Tac, čo sú však známe cukríky), ale celkom určite ani nevedeli, ako funguje dnešný svet technológií.
Práve to bolo dôvodom, prečo pôsobilo celé 5,5 hodinové vypočúvanie veľmi teatrálne a svet sa prikláňa na stranu Tic Tacu. Pardon, TikToku.
Demokrati prezidenta Joea Bidena aj republikáni vo vzácnej zhode zdôrazňovali, že doterajšie kroky spoločnosti, ktoré mali rozptýliť podozrenia zo zneužívania osobných údajov amerických užívateľov, im nestačia. Bude preto zaujímavé sledovať, ako sa celý spor vyvinie a či bude aplikácia v Amerike skutočne navždy zakázaná.
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko
Zdroje: TikTok, YouTube, Facebook/Zomri