Muž a jeho rodina sa dajú zamraziť po ich smrti. Veria, že v budúcnosti ich oživí vedecký pokrok
- Šéf Kryonického inštitútu vo Wisconsine vysvetľuje, ako funguje jeho veda
- Po smrti telo zamrazia s nádejou, že v budúcnosti môže dôjsť k oživeniu
- Šéf Kryonického inštitútu vo Wisconsine vysvetľuje, ako funguje jeho veda
- Po smrti telo zamrazia s nádejou, že v budúcnosti môže dôjsť k oživeniu
V americkom štáte Wisconsin v meste Milwaukee žije muž menom Dennis Kowalski. Ide o šéfa miestneho Kryonického inštitútu. Táto organizácia uchováva telá mŕtvych ľudí v zmrazenej forme. Ústav má v súčasnosti vyše 200 pacientov v kryostáze.
Pointou vedy zvanej kryonika je nádej, že v budúcnosti technológie dosiahnu pokrok, vďaka ktorému sa podarí vzkriesiť človeka. Vtedy telo rozmrazia a dotyčný, snáď, bude môcť ďalej žiť.
Aj Kowalski je ochotný dať sa zamraziť po svojej smrti. Pokojne za to zaplatí aj požadovaných 28-tisíc dolárov. Verí totiž, že v budúcnosti technológie skutočne dokážu ľudí aj oživiť, informujú Interesting Engineering a Indy100.
„Môj inštinkt mi hovorí, že o 100 rokov možno budeme mať technológiu na to, aby sme niekoho oživili. Ale nikto nepozná budúcnosť a nie je možné to vedieť s istotou. Zachovaním svojho tela po smrti nemáte čo stratiť, ale potenciálne môžete získať všetko,“ hovorí Kowalski.
Mnohí to podstupujú
V súčasnosti môže byť kryonika vykonávaná až po vyhlásení smrti. Podmienky vytvorené extrémne nízkymi teplotami môžu zachovať tkanivo po stáročia, tvrdia niektoré štúdie. Aj kvôli tomu sa kryonické kliniky už nachádzajú po celom svete a ľudia míňajú na zachovanie svojich tiel po smrti státisíce dolárov.
„Ja to vidím takto. Keď niekto pred 100 rokmi dostal zástavu srdca, bol to jeho koniec. Technológia ešte nebola dostatočne vyspelá a nedokázala ho zachrániť. Počas mnohých rokov sme sa však naučili, že ľudské srdce môžete manuálne prinútiť k fungovaniu. Ako vieme, slúži na to srdcová defibrilácia či kardiopulmonálna resuscitácia. Niečo, čo bolo kedysi nemožné, sa dnes stalo rutinou,“ podotýka Američan.
Samozrejme, pri vedeckom pohľade na kryoniku nejde o myšlienku nesmrteľnosti. No odborníci potvrdzujú, že „byť legálne mŕtvy neznamená byť mŕtvy aj nezvratne“ a nízke teploty skutočne zastavujú rozklad. Medicínske firmy a spoločnosti však stále kryoniku nepovažujú za uznávanú praktiku.
Kowalski sa prihlásil aj s rodinou
54-ročný Dennis James Kowalski hovorí, že sa o kryonike prvýkrát dozvedel ako dieťa v ešte 70. rokoch. Dnes sa ako šéf wisconsinského Kryonického inštitútu rozhodol na tento zákrok objednať. Rovnako tak urobia aj jeho manželka a tri deti.
„Rozprával som sa s nimi (s rodinou) o tom a pochopili to. Súhlasia, že šanca na vzkriesenie stojí za to, aj ak je mizivá. Sú dosť optimistickí, pokiaľ ide o budúcnosť,“ vysvetlil.
Kowalski hovorí, že toto rozhodnutie ho vyjde na 28-tisíc dolárov na osobu. Nie je však hlboko zakorenené v strachu zo smrti. Len ho fascinuje predstava zobudenia sa v budúcnosti.
„Ak dáte vede šancu, je ešte magickejšia. Som snílek, ale aj realista. Chápem, že to nemusí fungovať, ale za pokus to stojí, nie?“ dodal.
V štúdii uverejnenej na webe National Library of Medicine sa uvádza, že po smrti kryonického subjektu (osoby, ktorá si objednala zákrok) tím expertov okamžite začne s konzervačnými procedúrami.
Prvá fáza zahŕňa ochladenie telesnej teploty medzi na úroveň medzi 10 a 0 stupňami Celzia. Ďalej dôjde k mechanickému obnoveniu krvného obehu a dýchania.
Druhá fáza sa týka vymývania krvi a nahradenie veľkého množstva vody z tela kryoprotektantom, respektíve akousi „ľudskou nemrznúcou zmesou“.
Telo následne dosiahne teplotu -120 stupňov Celzia a začne sa udržiavať v kryostáze, až kým nepríde čas na jeho resuscitáciu. Ak a keď sa tak stane, subjekt sa opäť bude zohreje, kryoprotektant z neho odborníci odstránia a opravia poškodené tkanivá. Následne vďaka vedeckému pokroku dôjde k vyliečeniu možných, dnes smrteľných, chorôb, ale aj k omladeniu tela.
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko
Zdroje: Interesting Engineering, Indy100, National Library of Medicine, YouTube/Global News