Romana Tabák sa rozhodla: Na kandidátke Sme rodina ju už neuvidíš

  • Poslankyňa Romana Tabák vystupuje z klubu Sme rodina
  • Nevie sa stotožniť s názorom klubu k spôsobu darovania MiG-ov na Ukrajinu
Tabák
Romana Tabák
  • Poslankyňa Romana Tabák vystupuje z klubu Sme rodina
  • Nevie sa stotožniť s názorom klubu k spôsobu darovania MiG-ov na Ukrajinu

Poslankyňa Romana Tabák opúšťa klub Sme rodina. Ako uvádza portál Topky.sk, nevie stotožniť s názorom klubu k spôsobu darovania MiG-ov na Ukrajinu.

Podľa Tabák išlo o „klamlivý a nelegitímny spôsob“ a ako nečlenka nevedela stanovisko strany ovplyvniť.

Klamlivé informácie

„Nemôžem sa stotožniť s názorom klubu Sme rodina, ktorého som bola členom, že posielame na Ukrajinu naše stíhačky MiG-29. Dôvodom je klamlivý a nelegitímny spôsob, akým prišlo k darovaniu našich MiG-ov na Ukrajinu,“ uvádza Tabák na sociálnej sieti.

Poslankyňa je presvedčená, že pri „tejto transakcii“ bol oklamaný nielen parlament, poslanci, ale aj slovenskí občania. Podľa jej vlastných slov sa spoliehala na verejný prísľub, že k odovzdaniu našich MiG-ov na Ukrajinu nedôjde, kým v pléne parlamentu nebude o tejto téme otvorená diskusia.

„Namiesto toho za zatvorenými dverami v utajenom režime zazneli informácie, ktoré už dnes považujem za klamstvo,“ zakončila Tabák svoje vyjadrenie, pričom uviedla, že názor poslaneckého klubu Sme rodina na jednej strane rešpektuje, ale ako „nečlenka“ nevedela stanovisko strany nijako ovplyvniť.

Online rozhodnutie

O tom, že Slovensko pošle na Ukrajinu stíhačky MiG-29 a časť systému protivzdušnej obrany Kub rozhodla dočasne poverená vláda Eduarda Hegera dňa 17. marca na online rokovaní. Heger o tom informoval na tlačovej konferencii.

Medzinárodná dohoda bola podľa Hegera schválená na vláde jednohlasne. Deklaroval, že o darovaní techniky rozhodol kabinet v súlade s Ústavou SR. Ako uviedol, vláda má kompetenciu rozhodovať o medzinárodných dohodách. O téme je podľa neho informovaná aj prezidentka Zuzana Čaputová a s dohodou má súhlasiť aj predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina).

„Proces odovzdania stíhačiek je úzko koordinovaný s poľskou stranou, Ukrajinou a ďalšími spojencami,“ načrtol Heger. Zdôraznil, že technika je určená na ochranu civilistov. Odmieta, že sa týmto krokom Slovensko zaťahuje do vojny.

Náhrada pre Slovensko

Dočasne poverený minister obrany Jaroslav Naď priblížil, že Slovensko daruje 13 stíhačiek, časť systému protivzdušnej obrany, zodpovedajúce náhradné diely, ako aj muníciu do tohto systému.

Naď potvrdil, že Slovensko sa bude uchádzať o náhradu v rámci Európskeho mierového nástroja. Existuje tiež podľa neho bilaterálna ponuka zo strany Spojených štátov amerických na konkrétnu vojenskú techniku, ktorej pridaná hodnota vo finančnom vyjadrení pre SR bude zhruba 700 miliónov dolárov.

„Celkovo hovoríme o náhrade za tieto systémy vo výške 900 miliónov dolárov,“ doplnil Naď s tým, že pre slovenskú obranyschopnosť je to výhodné. Zdôraznil však, že prvoradá je pomoc Ukrajine pri záchrane životov. „To je hlavný dôvod, aby sme MiG-y, ktoré nevieme používať, na Ukrajinu dali,“ skonštatoval.

Náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl SR Daniel Zmeko tvrdí, že darovanie stíhačiek má prakticky nulový dosah na obranyschopnosť, pretože Ozbrojené sily SR ich nepoužívajú ani v budúcnosti používať nebudú. „Čo sa týka Kubov, odkrojili sme takú časť, ktorá by nás nemala zásadným spôsobom ohroziť,“ dodal.

Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality

Zdroje: Topky.sk, FB/Romana Tabak, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá