Startitup vo Fínsku: Kritizovaná za divnú párty, dieťa z dúhovej rodiny. Toto si miestni myslia o premiérke (REPORTÁŽ)
- Fínski voliči už túto nedeľu rozhodnú o osude svojej krajiny
- Kampaň sprevádzajú rôzne bizarnosti
- Startitup sa bol pozrieť na predvolebnú atmosféru
- Fínski voliči už túto nedeľu rozhodnú o osude svojej krajiny
- Kampaň sprevádzajú rôzne bizarnosti
- Startitup sa bol pozrieť na predvolebnú atmosféru
Fínsko už tento víkend čakajú parlamentné voľby, ktoré rozhodnú o politickom osude premiérky Sanny Marinovej, ktorá je v Európe vzorom pre viacerých politikov, no doma stojí pred silnou politickou skúškou. Ako viaceré prieskumy predpovedajú, tieto voľby budú veľmi tesné, totiž jej stranu sociálnych demokratov dobiehajú ďalšie dve strany.
Parlamentné voľby sa konajú v duchu ruskej invázie na Ukrajinu, po ktorej si Fínsko podalo prihlášku do NATO po desaťročiach neutrality. Startitup sa preto rozhodol zavítať do tejto severskej krajiny pred kľúčovými voľbami.
Prichádzame do tretieho najväčšieho fínskeho mesta Turku, kde sa hneď po príchode vyberieme do centra mesta na trhovisko. Námestie, kde si normálne kúpite zeleninu či mäso, sa premenilo na miesto predvolebného boja. Každá strana má svoj stánok, kde ponúka volebné brožúry od výmyslu sveta.
Populárna v zahraničí, doma terčom kritiky
„Z nadchádzajúcich volieb som celkom nadšený, preto jednoznačne pôjdem voliť, no ešte neviem, koho,“ prezradil nám muž okolo dvadsiatky, Oskari.
Tieto voľby sa nesú v duchu samých kríz, ktorými si krajina prešla. Premiérka Sanna Marinová je v zahraničí vzorom pre viacerých politikov, toto sa však nedá povedať o vnímaní jej politiky doma, respektíve o popularite jej Sociálnodemokratickej strany Fínska (SDP).
„Nie je realistická, má niekoľko dobrých nápadov, ale nie sú vôbec realistické. Fínsko sa za posledné roky veľmi zadlžilo, čo nie je normálne,“ dodáva Oskari.
Otázka zadlženia krajiny či priveľké požičiavanie si, sú jednoznačne témou volieb. Ekonomické otázky dlhov sú dôležitou témou prinajmenšom od recesie v 90. rokoch minulého storočia, odkedy sa pravidelne hovorí o úsporných opatreniach, no napriek tomu sa „úroveň verejného dlhu za posledné štyri roky výrazne zvýšila“, hovorí Jenni Karimäki, výskumný pracovník Helsinskej univerzity.
Keď sa v roku 2019 Marinová stala najmladšou premiérkou v celej Európe, netušila, že jej úradovanie bude sprevádzané krízami, od covidovej cez energetickú až po ruskú inváziu na Ukrajinu. Okrem toho sa jej posledné mesiace podarilo vyrobiť aj malé škandály.
Keď sa minulý rok na sociálnych sieťach objavilo video, na ktorom premiérka tancuje so svojimi priateľmi, od voličov schytala poriadnu kritiku, nakoľko sa hovorilo aj o možnom užívaní drog. Marinová dobrovoľne absolvovala drogové testy, ktoré jej vyšli negatívne. „Nerobila som nič nezákonné,“ uviedla vtedy pred novinármi.
Popri škandále s videom vyvolala Marinová kontroverziu aj počas jej nedávnej cesty v Kyjeve, keď povedala, že Fínsko „by mohlo“ začať diskutovať o tom, že na Ukrajinu pošle zastaralé stíhačky Hornet.
Za tento výrok si však vyslúžila ostrú kritiku, vzhľadom na to, že fínska armáda tieto stíhačky stále využíva, a zároveň preto, že neposkytla bližšie informácie, ako chce tieto stíhačky poslať Ukrajine. Viacerí politickí oponenti ju následne vykreslili ako osobu, ktorá dopredu sľubuje niečo, čo sa vôbec stať nemusí.
No zdá sa, že tieto jej malé škandáliky nijako silno nezatriasli jej elektorátom. „Robí, čo je v jej silách. Som veľmi rada, že Fínsko má političku, najmä premiérku, a navyše dobre vyzerajúcu. Rozumiem negatívnym ohlasom o zvyšovaní dlhu, ale zároveň viem, že to nie je jednoduchá otázka pre nikoho,“ prezradila nám volička Fiver.
Celkovo bola fínska verejnosť spokojná s tým, ako jednotlivé krízy vláda Sanny Marinovej riešila. „Samotná premiérka Marinová sa tešila pomerne vysokej podpore naprieč stranami,“ povedal Karimaki pre Startitup.
Kampaň ovládli kondómy
Ako sme sa ďalej prechádzali medzi stánkami, všimli sme si, že okrem palaciniek či popcornu strana súčasnej premiérky ponúkala aj kondómy s vyobrazením kandidátky strany v tomto volebnom obvode a heslami ako „Cíť v sebe demokrata“ či „Nie všetko sa musí prehltnúť“.
Okrem nás sa však okolo stánkov už istú chvíľu motala aj slečna, ktorá sa zastavila pri každom jednom. „Tieto voľby budú moje prvé. Neviem, koho budem voliť, preto som tu, aby som hľadala odpovede na svoje otázky. Jedno však viem, a to, že voliť pôjdem,“ povedala nám.
Strany sa v týchto voľbách snažia prilákať najmä prvovoličov a mladých ľudí, ktorých záujem o veci verejné je nižší, ako je priemer fínskej verejnosti. Totiž na posledných parlamentných voľbách sa zúčastnilo až 72 % obyvateľov.
V oslovovaní mladých potencionálnych voličov sa darí najmä Fínskej strane na čele s Riikkou Purra. Podľa nedávnych prieskumov je práve jej strana najpopulárnejšia medzi mladými voličmi, ktorých sa im darí osloviť vďaka sociálnym sieťam.
„Fínska strana tvrdí, že je novým, alternatívnym hlasom, ktorý oslovuje mladých. Pre mnohých mladých ľudí sú hipsterskou stranou s cool videami na TikToku,“ uviedla pre BBC Emilia Palonenová, docentka na Helsinskej univerzite.
Členstvo v NATO
Pár týždňov po tom, čo Rusko spustilo inváziu na Ukrajinu, si táto škandinávska krajina podala prihlášku do NATO. Posledný prieskum verejnej mienky uskutočnený pre spravodajský portál Ilta Sanomat ukázal, že v súčasnosti viac ako 80 % Fínov podporuje zámery svojej krajiny pripojiť sa k Aliancii.
„Chcela by som zostať neutrálna, ale teraz v tejto situácii to, bohužiaľ, nie je možné, hlavne preto, že Rusko je hneď vedľa nás,“ zdelila nám volička Usi obkľúčená piatimi deťmi.
Ak sa Fínsko stane súčasťou Severoatlantickej aliancie, bude to členská krajina s najdlhšou hranicou s Ruskom.
Túto nedeľu sa už rozhodne, akým smerom sa krajina s počtom obyvateľov podobná Slovensku nakoniec uberie. Mnohí si kladú otázku, či ostane verná svojej progresívnej premiérke, alebo si vyberie radšej konzervatívnejšiu alternatívu.
Čítajte viac z kategórie: Zo sveta
Zdroje: Ilta Sanomat, BBC