Zlato, bitcoin či akcie: Analytik radí, čo musíš vedieť, ak chceš vstúpiť do sveta investovania
- Analytik Vranka uviedol, že ľudia si musia pri investovaní dať pozor na podvody
- Na cenu bitcoinu má vplyv viacero faktorov
- Analytik Vranka uviedol, že ľudia si musia pri investovaní dať pozor na podvody
- Na cenu bitcoinu má vplyv viacero faktorov
Keďže sa už niečo vyše roka ocitáme v inflačnej a energetickej kríze a okrem iného kontinuálne stúpla aj cena zlata, mnohých môže zaujímať, či sa dnes oplatí investovať tradičnejšie, alebo je vhodná doba na risk a čo od toho očakávať.
Na otázky redakcie Startitup odpovedal analytik spoločnosti XTB Tomáš Vranka, ktorý vysvetľuje detaily o zlate, kryptomenách a poradil aj tým, ktorí sú v investovaní noví. Ako uviedol, pri investovaní sa vieme odraziť od dlhodobých trendov pri danom aktíve.
Vranka povedal, že práve v prípade spomenutého zlata to vyzerá tak, „že má niektoré roky lepšie, niektoré horšie, dlhodobá výkonnosť je ale len o niečo vyššia, ako je miera inflácie“.
„Zlato teda dlhodobo ukazuje, že peniaze pred infláciou chráni, avšak nejaké závratné výnosy od neho očakávať nemôžeme, aspoň tak to historicky bolo. Zlato teda skôr slúži ako nejaká ochrana voči tomu, keď sa vo svete deje niečo negatívne, lebo práve vtedy zvykne jeho cena rásť. Dlhodobo omnoho atraktívnejšie výnosy poskytujú napríklad akcie či dlhopisy.“
Investovanie a bitcoin?
Pri kryptomene bitcoin sa treba najskôr pozastaviť nad tým, aké sú úrokové sadzby. Či klesajú, alebo stúpajú. Podľa analytika bol bitcoin dlhodobo braný ako digitálne zlato, ale v posledných rokoch sa správa ako akcie.
„Zlato aj akcie sú v podstate rizikové aktíva, ktoré zvyčajne rastú, keď sa ekonomikám darí. Pre akcie aj kryptomeny je pozitívna uvoľnenejšia menová politika, teda keď úrokové sadzby klesajú. Posledný rok sa sadzby dvíhali, pravdepodobne tento rok ale začnú opäť klesať, čo by malo bitcoinu pomôcť,“ ujasnil analytik Vranka.
Na cenu bitcoinu má však vplyv viacero faktorov. Jedným z nich je aj to, ako sa kryptomeny začnú využívať v bežnom živote, aké regulačné zásahy vlády vymyslia, ale tiež, či sa ukáže ich „slabina“. Pri kryptomenách sa ľudia delia na dva tábory. „Kryptonadšenci sú presvedčení, že cena bude rásť, kryptoodporcovia zase tvrdia, že kryptomeny nemajú hodnotu,“ konštatuje analytik, no zároveň si nemyslí, že by to niekto z tejto dvojice vedel určiť so stopercentnou istotou.
„Tento trh je veľmi mladý, veľmi divoký a stále sa formuje. Ja osobne si ale myslím, že dlhodobo bude cena kryptomien rásť, pomôcť tomu môže aj aktuálne dianie okolo bánk,“ spresnil.
Nováčikovia v investovaní
Prvým a dôležitým krokom v investovaní sú reálne očakávania, aby sa ľudia vyhli rôznym podvodom. „V dnešnej dobe je na internete kopec podvodníkov, ktorí sľubujú rozprávkové zhodnotenie pomocou kryptomien alebo jednotlivých akcií, pri ktorých sľubujú obrovské zhodnotenia,“ povedal Tomáš Vranka.
Uviedol aj jeden príklad práve na nástroji ETF. „ETF na najznámejší akciový index S&P 500 rastie za posledných 100 rokov zhruba 8 % ročne. Rôzne štatistiky ukazujú, že vyšší výnos na akciách dosahuje len zhruba 5 % ľudí. Ak vám niekto sľubuje dlhodobo oveľa vyššie výnosy, tak je štatisticky veľmi nepravdepodobné, že ich dosiahne,“ spresnil analytik.
Ako druhý problém uviedol to, keď sa niekto do investovania pustí bezhlavo a dopredu si nič nenaštuduje. Dnešná doba však všetkým ponúka nespočetné množstvo informácií online.
„Odporúčam teda pred začatím naozaj vedieť, čo človek robí. Investovanie nie je až také zložité, zo začiatku stačí venovať teórii pár hodín času a človek získa aký taký prehľad o možnostiach, z ktorých si následne vyberie, čo mu najviac sedí,“ dodal v závere.
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy
Zdroj: XTB