V Bratislave bolo cítiť zemetrasenie, udrelo kúsok od našich hraníc
- Rakúsko zasiahlo slabšie zemetrasenie s magnitúdou 4,0
- bolo ho cítiť aj u nás
- Rakúsko zasiahlo slabšie zemetrasenie s magnitúdou 4,0
- bolo ho cítiť aj u nás
Približne o 20:26 večer mohli ľudia v Bratislave cítiť krátke zemetrasenie. Zaznamenala ho stanica v Rakúsku, kde bolo epicentrum. Podľa EMSC malo zemetrasenie magnitúdu 4 stupne.
O zemetrasení informuje aj stránka Severe Weather na sociálnej sieti. Epicentrum malo byť južne od Viedne a cítili ho aj naši južní susedia, najmä v meste Sopron.
Zachytil ho aj seizmogram na Železnej studničke a dokonca aj senzor v Modre.
Takto pred mesiacom udrelo zemetrasenie na opačnej strane Slovenska. Epicentrum sa vtedy nachádzalo na Ukrajine, iba 15 kilometrov od našich hraníc. TASR píše, že v Zakarpatskej oblasti na Ukrajine iba približne 15 kilometrov od hraníc so Slovenskom zaznamenali v pondelok nadránom zemetrasenie s magnitúdou 3,3. Informuje o tom TASR na základe správy ukrajinského spravodajského webu Gazeta.ua, ktorý sa odvoláva na štátny seizmologický inštitút.
„Zemetrasenie bolo zaznamenané v oblasti obce Veľká Dobroň (po ukrajinsky Velyka Dobroň) 19 kilometrov západne od mesta Mukačevo v Zakarpatskej oblasti. Epicentrum bolo v hĺbke dva kilometre,“ uviedol inštitút.
Zemetrasenie o 3.15 h miestneho času (2.15 h SEČ) pocítili mnohí ľudia vnútri budov, vonku však takmer nebolo pozorovateľné. Pre obyvateľstvo podľa inštitútu nepredstavovalo žiadne ohrozenie.
Slabšie zemetrasenia na západe Ukrajiny nie sú výnimočné. Vlani v septembri zaznamenali zemetrasenie s magnitúdou 2,2 v Ivano-Frankivskej oblasti.
Európske stredomorské seizmologické stredisko (EMSC) do týchto chvíľ eviduje hlásenia o zemetrasení iba od ľudí z Ukrajiny.
Seizmológ: V budúcnosti očakávame silné zemetrasenia s epicentrom na Slovensku
Ako už pred časom uviedol seizmológ Kristián Csiscay, vedúci oddelenia seizmológie v Ústave vied o Zemi Slovenskej akadémie vied (SAV), pre Startitup. Zemetrasenia tu vždy boli a aj budú. Je však málo pravdepodobné, že nami otrasie podobná udalosť ako nedávno v Turecku či Sýrii.
„Vieme z histórie, že aj na našom území boli silné zemetrasenia, ako napríklad v roku 1763 pri Komárne s odhadovanou magnitúdou 6,2 a naposledy v roku 1906 pri Dobrej Vode (pri Trnave) s magnitúdou 5,7. Nemáme dôkazy o tom, že by sa tektonický vývoj na území Slovenska zastavil, tak aj v budúcnosti očakávame silné zemetrasenia s epicentrom na našom území,“ hovorí Csicsay.
„Také silné zemetrasenie, ako bolo 6.2.2023 v Turecku, sa však na území Slovenska prakticky dá vylúčiť,“ uzatvára odborník.
Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska
Zdroje: EMSC, TASR, archív Startitup