Mnohí Slováci prídu pre AI o prácu, varuje odborník. Sme ohrozenou krajinou

  • Český odborník Pavel Wimmer odporúča firmám začať AI aplikovať
  • Slováci by vraj mali ísť s dobou a začať automatizovať a robotizovať
Zarábanie pomocou umelej inteligencie. AI biznis
Ilustračný obrázok Unsplash/Giorgio Trovato, Possessed Photography, Glenn Carstens-Peters
  • Český odborník Pavel Wimmer odporúča firmám začať AI aplikovať
  • Slováci by vraj mali ísť s dobou a začať automatizovať a robotizovať

Ľudia sa v súčasnosti čoraz viac obávajú, že kvôli postupnému bleskovému vývoju a napredovaniu v oblasti technológií prídu o svoje pracovné pozície. Môže za to predovšetkým populárny model umelej inteligencie ChatGPT, ktorý predstavila spoločnosť OpenAI na konci novembra minulého roka. 

Ten umožnil verejnosti, aby si umelú inteligenciu vyskúšala v praxi a tento fenomén odvtedy obletel celý internet. Následne však prišla na rad diskusia o sile jej vplyvu na pracovný trh a na konkrétne odbory či zamestnania.

Šéf českej spoločnosti DNAi Pavel Wimmer pre Startitup povedal, či firmy v budúcnosti prežijú bez umelej inteligencie, čo hrozí Slovákom a má odporúčania pre ľudí, ktorí vo svojom odbore nie sú dostatočne kvalifikovaní a obávajú sa o svoju budúcnosť.

Firmy, ktoré neaplikujú AI, môžu byť mimo hru

Podľa odborníka sa už v súvislosti s umelou inteligenciou nehovorí o zmenách v budúcnosti, ale práve teraz. „My v tom žijeme už od roku 2018 a tie veci sa postupne implementujú do nášho života a síce to ešte nie je tak vidieť, ale deje sa to už teraz,“ povedal Wimmer.

CEO spoločností DNAi a Tekies, ktoré spoluzaložil v roku 2018, bol jedným z rečníkov počas 4. ročníka konferencie o podnikateľskom vzdelávaní s názvom Zručnosti do neznámej budúcnosti, ktorú organizovalo Združenie podnikateľov Slovenska.

Myslí si, že ešte nejakú krátku dobu tu budú aj odbory, ktoré sa bez umelej inteligencie zaobídu. Firmám, ktoré však nebudú premýšľať nad tým, ako ju využiť na zisk konkurenčnej výhody, hrozí, že budú o pár rokov mimo hru.

Vidím to v rôznych oblastiach, či už sú to kreatívne oblasti, výroba, logistika alebo zdravotníctvo. Na konkrétnych príkladoch vidím, ako veľmi sú schopné si týmto pomôcť, ako je možné účinne vyriešiť problém bez kvalifikovaných ľudí. Tie konkrétne hmatateľné výsledky sú natoľko jasné, že si nedokážem predstaviť odbor, ktorý nebude umelou inteligenciou zasiahnutý.

30 profesií nahradí 1 človek s AI

Slovensko bude podľa neho zasiahnuté najviac, pretože monotónna práca je priam vhodná na nahradenie umelou inteligenciou. „Potom sú to určite odbory, kde potrebujete využiť mozog, ale je to natoľko zložité a komplexné, že nie ste schopní tie veci predikovať a optimalizovať.“

„Umelá inteligencia je schopná predpripraviť vám 80 % práce, tu hovoríme o takzvanom Paretovom pravidle. Vy vlastne zostávate v pozícii, že kontrolujete a exekujete tie oblasti, ktoré vám navrhne, a človek je len schopný trénovať ju. Ide o interakciu, ona do budúcna augmentuje vaše schopnosti.

Zmluva o mlčanlivosti (NDA) síce neumožňuje odborníkom hovoriť o tých najlepších vychytávkach, ktoré sa práve patentujú v Amerike, no konkurencia bude podľa jeho slov v šoku. „To, čo sa teraz robí dva mesiace, zvládne v budúcnosti firma za pár hodín. Na nejaký problém bolo treba 30 špecifických profesií, dnes vám stačí jeden človek s umelou inteligenciou.

 

Slováci by mali ísť s dobou

Slováci by podľa Wimmera mali ísť s dobou a svoje odporúčanie objasnil na svojej osobnej skúsenosti, príbehu z praxe. „V Česku som v minulosti pracoval vo výrobnej firme, ktorej inovatívnosť končila pri Exceli. Po piatich rokoch som sa vrátil a žasol som, ako sa premenila.“

„Nastúpil nový generálny riaditeľ, ktorý investoval do robotizácie a automatizácie a tá firma sa neskutočne premenila. Keď som odtiaľ odchádzal, mali 0 robotov, dnes ich majú cez 200. Tá firma neprepustila jedného zamestnanca, ale práve rástla. Stala sa ukážkovou fabrikou pre celý koncern, vznikajú tam úplne nové profesie, využívajú tam automatizáciu a robotizáciu, ktorá nahradila monotónnu prácu a vďaka tomu sa im podarilo pritiahnuť špičkový produkt pre Audi.

Časť ľudí o svoju prácu príde

Rýchly vývoj umelej inteligencie znepokojuje aj mnohých Slovákov, ktorí sa obávajú, že ich na pracovných pozíciách nahradia efektívnejšie a produktívnejšie stroje. Pavel Wimmer uvádza, že firmy už dnes menej kvalifikovanú prácu nahrádzajú, automatizujú a ľudí školia na kvalifikovanejšie pozície.

Časť ľudí o prácu príde. Odporučil by som začať premýšľať nad tým, čo ľudí baví a na čo majú talent. Treba sa snažiť dostať do odboru, o ktorý má človek záujem. Ľudia môžu robiť kreatívne činnosti, ak budú mať záujem a chuť, tak sa môžu veľmi rýchlo preškoliť a robiť niečo, čo ich bude baviť viac.

Skúsený odborník verí v potenciál umelej inteligencie a tiež, že bude ľuďom pomáhať už od škôl. „Bude schopná pomáhať nájsť náš talent a bude nám ukazovať možnosti a cesty. Archeológom nemôže byť každý, no AI nám môže ukázať, aké sú ďalšie možné alternatívy, aby sme robili niečo, čo nás baví, a aby sme sa tým uživili.

Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko

Zdroj: Združenie podnikateľov Slovenska

Najnovšie videá

Trendové videá