Vedec: Natáčajte svojich blízkych. Čoskoro budeme vedieť nahrať ich vedomie do počítača

  • Pratik Desai vyzýva ľudí, aby zaznamenávali svojich starých rodičov a blízkych
  • Vedomie by sa podľa neho už tento rok mohlo dať nahrať do počítača
AI, robot drží lebku
Ilustračné foto: Freepik
  • Pratik Desai vyzýva ľudí, aby zaznamenávali svojich starých rodičov a blízkych
  • Vedomie by sa podľa neho už tento rok mohlo dať nahrať do počítača

IT odborník Pratik Desai vyzýva ľudí, aby zaznamenávali svojich starých rodičov a blízkych, pretože si myslí, že ľudské vedomie by sa už tento rok mohlo dať nahrať do počítača.

Revolúcia príde už tento rok

Desai, ktorý založil viacero startupov s umelou inteligenciou v Silicon Valley, na Twitteri uviedol, že ak majú ľudia dostatok video a hlasových záznamov svojich blízkych, existuje „100-percentná šanca“, že ich príbuzní tu s nimi budú „žiť navždy“.

https://twitter.com/chheplo/status/1644768774430793728

IT odborník vytvoril svoj vlastný systém podobný ChatGPT. „Malo by to byť dokonca možné do konca roka,“ uviedol Desai na sociálnej sieti. Mnoho vedcov verí, že rýchly pokrok v AI, ktorý je jasne viditeľný napríklad na ChatGPT, bude viesť k novej zlatej ére technológie. Avšak názory na to, k čomu presne to vlastne povedie, sa rôznia.

Zatiaľ čo sa niektorí tešia z možností, ktoré táto technológia prináša, iní sú čoraz viac znepokojení a boja sa, že umelá inteligencia môže byť nebezpečná pre našu spoločnosť.

Obráti sa umelá inteligencia proti nám?

Elon Musk a Stephen Hawking sa už v minulosti k tejto problematike vyjadrili, pričom upozornili na to, že ak nebudeme opatrní, umelá inteligencia sa môže obrátiť proti nám. Ako však zdôraznili aj slovenskí vedci v rozhovore pre Fontech, je dôležité sa zamerať na to, ako túto technológiu využijeme, vycvičíme a aké pravidlá a etické normy jej stanovíme.

Tým v podstate zabezpečíme, že umelá inteligencia bude slúžiť ľuďom a prinesie nám viac prospechu než škôd. Jedno je však isté – s rozmachom umelej inteligencie je najvyšší čas riešiť nové výzvy a otázky.

Dnes, napriek obavám, systémy umelej inteligencie nemajú vlastné myšlienky a odpovede čerpajú len zo svojej databázy alebo internetu. Nie je však vôbec vylúčené, že v budúcnosti bude AI vedieť formulovať myšlienky a sledovať vlastné ciele. Mohla by sa v takomto prípade obrátiť proti nám a vyhubiť svojich tvorcov?

Hoci tieto obavy sú tu už množstvo rokov, začali stúpať s nástupom platformy ChatGPT. Tá vo svete spôsobila doslova ošiaľ. Obzvlášť desivým sa stáva použitie tejto technológie v armáde a bojových systémoch, či už ide o letectvo, pásovú techniku alebo vesmírne špionážne systémy, píše Fontech.

O tom, ako to v skutočnosti s touto technológiou je, prezradil nedávno v podcaste Lexa Fridmana samotný Sam Altman, ktorý je riaditeľom OpenAI.

Podľa slov samotného Altmana ide o systém, na ktorý sa niekedy v budúcnosti budeme pozerať ako na jeden z prvých systémov umelej inteligencie, ktorý mal svoje chyby, bol pomalý a množstvo vecí nezvládal zrovna najlepšie.

Podobné to však bolo aj s prvými počítačmi. Tie však napriek tomu vydláždili cestu niečomu, čo je aktuálne nezastupiteľnou súčasťou spoločnosti.

Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality

Zdroje: Twitter/Pratik Desai, Fontech, Fontech

Najnovšie videá

Trendové videá