Slováci poslali politikom jasný odkaz: Strana s týmto programom by vyhrala na celej čiare
- U Slovákov by uspela strana, ktorá by najväčší dôraz kládla na zdravotníctvo
- Taktiež na opravu starých a výstavbu nových nemocníc
- U Slovákov by uspela strana, ktorá by najväčší dôraz kládla na zdravotníctvo
- Taktiež na opravu starých a výstavbu nových nemocníc
Slováci sa vyjadrili, aká strana má u nás najvyššiu šancu na úspech vo voľbách. Podľa najnovšieho prieskumu má najvyššiu šancu uspieť strana alebo hnutie, ktorej program sa bude zameriavať na zdravotníctvo. To je téma, ktorá páli Slovákov najviac.
Takúto stranu by volilo 43 percent Slovákov
U Slovákov by uspela strana, ktorá by najväčší dôraz kládla na zdravotníctvo, opravu starých a výstavbu nových nemocníc. S hodnotami tejto strany by sa vedelo stotožniť až 43 percent Slovákov, píše SITA.
Vyplynulo to z prieskumu, ktorý pre denník Plus jeden deň robila agentúra MNFORCE od 29. marca do 3. apríla na vzorke tisíc respondentov. Ako prieskum ďalej ukázal, voliči by sympatizovali aj so stranou, ktorá by sa zaujímala o riešenie domácich problémov a menej by sa venovala Ukrajine.
Takúto stranu by v predčasných parlamentných voľbách volilo 40 percent respondentov. Pre 32 percent Slovákov by bol sympatický politický subjekt, ktorý by sa zameriaval na sociálne otázky, pričom o percento menej by bola za stranu, ktorá by vládla pokojne a kompetentne.
Pellegriniho chce za premiéra najviac ľudí
Z prieskumu tiež vyplýva, že menej úspešné by boli strany, ktoré by sa pokúšali o väčšiu orientáciu Slovenska na Rusko, presadzovanie liberálnych hodnôt alebo riešenie klimatickej krízy. Takéto témy sú sympatické len pre 6 až 8 percent respondentov. V prieskume sa tiež respondentov pýtali, ktorý z politikov by bol schopný kompetentne vládnuť z pozície predsedu vlády.
Výsledky ukázali, že najlepšie dopadol Peter Pellegrini (Hlas-SD), ktorému by verilo 35 percent opýtaných. Za ním sa umiestnil Robert Fico (Smer-SD) s podporou 27 percent. Na treťom mieste skončil predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina), ktorého si vie v pozícii premiéra predstaviť 15 percent respondentov.
Terajšieho predsedu vlády Eduarda Hegera (Demokrati) by si vo funkcii vedelo predstaviť 13 percent oslovených. Richarda Sulíka (SaS), Mikuláša Dzurindu (Modrí) a Mariana Kotlebu (ĽSNS) by si ako premiéra vedelo predstaviť sedem percent respondentov a Milana Majerského (KDH) a Igora Matoviča (OĽANO) šesť percent účastníkov prieskumu.
Tesná výhra Smeru
Pred časom sme ťa informovali, že keby sa parlamentné voľby konali v marci, s tesným náskokom by ich vyhral Smer-SD. Vyplýva to z prieskumu preferencií agentúry Ipsos, ktorý bol vypracovaný pre Denník N.
Smer-SD by podľa prieskumu získal 16,2 % hlasov, čo ho radí na prvú priečku. Tesne za ním by skončil Pellegriniho Hlas-SD, ktorý na Smer stráca len 0,2 % hlasov. Ficov politický subjekt si tak oproti výsledkom z januára polepšil o takmer 3 %.
Na treťom mieste by sa umiestnilo Progresívne Slovensko s 11,1 % hlasov. Progresívci si oproti januáru mierne pohoršili. Ďalšie dve priečky by s takmer identickým percentilom obsadili strany Republika a Sme rodina, s 8,6 % a 8,5 %. Viac sme o tom písali v tomto článku.
Do parlamentu by sa ďalej dostali strany SaS a KDH, ktoré skončili len tesne nad 5 % hranicou.
Strana Sloboda a Solidarita po štrnástich rokoch prišla s novým kampaňovým logom pre predčasné voľby do Národnej rady Slovenskej republiky. Po novom si strana Richarda Sulíka hovorí Saska. Súčasne s novým názvom Saska spustila aj kampaň Meníme hru. „Práve takto ju najčastejšie volajú ľudia. Je to krátky názov prispôsobený pre mobilné zariadenia, kde sú najmä mladí voliči,“ píše strana v tlačovej správe.
Tým podľa vlastných slov ponúka veľa tém – ekonomiku, verejné financie, práva žien a detí, duševné zdravie, práva LGBTI+, moderné vzdelávanie, spravodlivosť, podporu Ukrajiny a prozápadnú orientáciu krajiny.
Zaujímavosťou však je, že za touto kampaňou stojí aj marketér Marek Prchal, ktorý stál za nedávnou kampaňou neúspešného prezidentského kandidáta Andreja Babiša.
Pred bránami parlamentu by naopak ostalo hnutie OĽANO s 4,8 %. Za ním by ešte nasledovali strany Aliancia, SNS, Za ľudí a ĽSNS.
Pozoruhodný výsledok však dosiahla novovytvorená strana povereného premiéra Eduarda Hegera Demokrati. Tá by sa v počte hlasov vyrovnala OĽANO, čo je pre stranu, ktorá vznikla sotva pár dní dozadu, úspechom.
Zdroje: SITA, Archív Startitup, Denník N, TS