Rachellkke pribudlo 110-tisíc sledovateľov, no má pre nich jasný odkaz. Prehliadnuť násilie je ľahké, tvrdí odborníčka

  • Slovenská influencerka prehovorila o domácom násilí
  • Oslovili sme vzťahovú psychologičku Barboru Brzákovú Krelovú, s ktorou sme sa o tom probléme porozprávali
domáce násilie
Ilustračný obrázok Instagram/Rachellkka, Unsplash/Sydney Sims
  • Slovenská influencerka prehovorila o domácom násilí
  • Oslovili sme vzťahovú psychologičku Barboru Brzákovú Krelovú, s ktorou sme sa o tom probléme porozprávali

Včera sme ťa informovali o tom, že slovenská influencerka Ráchel Karnižová, známa ako Rachellkka, na sociálnej sieti prehovorila o domácom násilí. Oslovili sme preto vzťahovú psychologičku Barboru Brzákovú Krelovú z psychologickej poradne Mojra, s ktorou sme sa o tomto probléme, o ktorom sa stále príliš veľa nehovorí, porozprávali.

To, že o partnerskom násilí sa dostatočne nehovorí, nám potvrdila aj samotná odborníčka. Dodáva však, že pokiaľ sa nás táto situácia netýka, tieto témy nevnímame a prehliadame ich.

„Podľa výskumov zažíva partnerské násilie každá tretia, štvrtá žena, čo je alarmujúce číslo. Vznikajú organizácie na podporu ženám zažívajúcim násilie, bezplatné linky pre ženy v takejto situácii,“ objasňuje štatistiky Brzáková Krelová.

Podľa jej slov je informovanosť dostatočná, no aj napriek tomu je partnerské násilie rozšírené a ženy nevedia, ako majú postupovať a na koho sa obrátiť, keď ho zažívajú.

„Majú strach. Zo začarovaného kruhu násilia je ťažké vykročiť,“ hovorí a podotýka, že partnerské násilie nepredstavujú len viditeľné modriny, no často ide o sofistikovanejšie prejavy. Na mysli má psychické a verbálne násilie. „S tým fyzickým ide ruka v ruke.“

Druhov násilia je niekoľko

Brzáková Krelová taktiež vysvetľuje, že vzťahy, v ktorých dochádza k násiliu, nie sú týmto faktorom poznačené od začiatku. Násilie totiž prichádza veľmi nenápadne ako jemné a postupné posúvanie hraníc svojej obete. Na začiatku vzťahu sa dokonca môže javiť ako starostlivosť a láska.

Domáce násilie často prehliadame, pretože agresor je manipulatívny, no na prvý pohľad často charizmatický človek.

Ako už odborníčka načrtla vyššie, násilie môže byť napríklad fyzické. Ide o všetky formy telesného ubližovania – údery, sácanie, kopance, odopieranie spánku, jedla. Toto správanie sa však časom stupňuje. „Ak vyhľadá pomoc žena zažívajúca takéto násilie, častokrát je to vtedy, keď je na pokraji života,“ vysvetľuje vzťahová psychologička. 

Psychické násilie zahŕňa klamstvá, ponižovanie, urážky, nadávky, obmedzovanie kontaktov, žiarlivosť, neustálu kontrolu, vyhrážky. Medzi sexuálne násilie patrí vynucovanie si pohlavného styku partnerom, nútenie k rôznym sexuálnym praktikám či k sledovaniu pornografie.

Ekonomické násilie znamená neprispievanie na domácnosť, deti, vymáhanie financií, ničenie majetku, nútenie k podpisu pôžičiek a podobne. Zvyknú sa vyskytovať všetky súbežne, vo väčšej či menšej miere.

Aj napriek tomu, že ženy domáce násilie zažívajú a trpia, k tyranovi sa často vrátia.

„Je to začarovaný kruh. Obeť môže byť od násilníka závislá, finančne, emočne, napriek tomu všetkému ho má rada, obraňuje ho alebo ospravedlňuje jeho správanie. Môže sa časom vyvinúť tzv. štokholmský syndróm, keď obeť vyjadruje voči násilníkovi empatiu a sympatie,“ ozrejmuje tento jav odborníčka. 

Násilník obeti často vsugeruje myšlienku, že je bezcenná, nemá hodnotu a že je bez neho stratená. „Toľkokrát jej to opakuje a dokazuje, že tomu uverí a stotožní sa s týmto tvrdením. Obeťami násilia sa stávajú ženy bez ohľadu na stupeň vzdelanosti či spoločenský status.“

Hovoriť o tom pomáha

O štokholmskom syndróme možno hovoriť aj vtedy, keď obeť násilníka bráni a hovorí, že to je jej chyba. V psychologickej praxi ide o stav, keď sa obeť stáva na násilníkovi závislá.

„Nazýva sa podľa udalosti v Štokholme, kde zločinec držal dlhšiu dobu v zajatí rukojemníkov, ktorí vykazovali známky závislosti od páchateľa. Cítili, že ich život závisí od neho,“ hovorí Brzáková Krelová.

Počas vzťahu s násilníkom žena uverí, že ona je tá zlá a že si vzťah a dobré zaobchádzanie nezaslúži. Hoci sa jej s násilníkom žije ťažko, bez neho žiť nedokáže.

Odborníčky sme sa sa tiež opýtali, či si myslí, že ak o tomto probléme prehovorí známa osobnosť, vo verejnosti táto téma začne viac rezonovať. Jej odpoveď je jasná.

„Áno, príbehy známych ľudí sú sledované, verejnosť rozprúdi diskusiu, pridávajú sa vlastné skúsenosti. Niekedy si aj obeť vedomí, že sa to deje aj známym osobnostiam, nielen tým ‚obyčajným‘. Môže to byť podnetom k tomu, aby s tým obeť samotná niečo urobila,“ konštatuje s tým, že na začiatok si vôbec nemusí uvedomiť, že to, čo sa deje, je problém a že tá žena nie je vinníkom. 

Na záver psychologička dodáva, že je to náročné, pretože v tom čase už obeť trpí stratou sebadôvery a má vybudovaný pocit závislosti. Čím viac sa o násilí hovorí, píše, čím viac sa dostáva do povedomia verejnosti, tým je vyššia šanca na to, aby obete nabrali odvahu a z takéhoto chorého a zničujúceho vzťahu vystúpili, a to aj za pomoci odborníkov, ktorí stoja pri nich.

Influencerka chce šíriť osvetu

Od včerajšieho dňa mladej žene na Instagrame pribudlo viac ako 110-tisí sledovateľov. Pre nových fanúšikov teda zverejnila ďalšie vyjadrenie, na ktorom hovorí, že ak sa prišli pozrieť na fotky a videá, môžu rovno odísť, pretože k situácii sa už vyjadrovať nejde. Zároveň požiadala zástupcov médií, aby ju nekontaktovali.

Vo videu tiež povedala, že sa chce venovať téme domáceho násilia. Dôvod je jednoduchý. Myslela si totiž, že je „typ baby, ktorej sa toto stať nemôže. Keď sa to stalo niekomu inému, bola taká že, asi si to zaslúžila‘. Asi sa mi to vrátilo a stalo sa to mne, keď som si to vôbec nezaslúžila.“

Najnovšie videá

Trendové videá